GÜÇLÜ DUYGUSAL ZEKA BU BECERİ OLMADAN İŞLEVSİZDİR

Eğer düzgün geliştirdiyseniz, duygusal zeka iş dünyasında önemli bir yerdedir. Tony Robbins duygusal zekanın daha üst seviyesi için yeni bir terim geliştirdi.

1.050

Potansiyel partnerleriniz, iş arkadaşlarınız ve hatta müşterileriniz arasında duygusal zeka muhteşem bir olgunluk ölçüsüdür. Bir şeye nasıl tepki verdiğiniz, sıkıntılı durumlarda nasıl yapıcı konuşmalar yapabileceğiniz , bir girişimcinin gelişmesi için vazgeçilmezdir.

 

Peki ya bunu istemiyorsanız? Duygusal zekadan nasıl faydalanacağınızı bilmeniz için gereken bir şey var ama aslında bunu uygulamak biraz farklı.Usta sunucu Tony Robbins son dönemde, sahnede kendini idare etmenin duygusal zeka yolunu bilmek ile gerçekte bu zekayı uygulaması arasındaki farkı paylaştı : 

 

Çoğu insanın benim hakkımda bilmediği yaptığım hazırlıkların seviyesidir. Not olmadan 6 gün üst üste havada karada sunum yapabilirim. Bu aşamada, bu zeka değil deneyimdir. Yıllar içinde 10.000 değil 40.000 saat. Buna rağmen bilgi tabanı hazır olsun diye hala hazırlık yaparım. Bu, duygusal zeka ile duygusal uygunluk dediğim şey arasındaki farktır. Zeka bir şeyler yapabilme yeteneğidir. Uygunluk, bunu gerçekleştirmek için hazır olmaktır. 

Bu sanki Malcolm Gladwell’in ustalığa 10,000 saatini yapmak gibi, ama o da bir gün bu yeteneği rafa kaldırmaya karar verdi. Sürekli pratik olmadan aynı derecede başarılı olmayı beklememelisiniz. Robbin buna uygunluk diyor. Ben buna pratik derdim.

 

Duygusal zeka düşünce lideri Brene Brown’un birçok aracını göz önüne alın:

   

  • Kendi hayatınızı diğer girişimcilerin ki ile karşılaştırmak aptalca bir düşüncedir, ama taze milyonlerlerle ve sözde parlak kurucularla bağlantı kurunca, bunu yapmamak zordur.
  • Bir işi yürütmek düzenli olarak hata yapmak demektir, bu yüzden sürekli işi berbat etmeyi berbat etmiş gibi hissetmekten ayırmamız gerekiyor. 
  • Korktuğumuzun  başımıza gelceğini bilmemize rağmen cesurluk maskemizi yüzümüze takıp başarılı olana kadar öyleymiş gibi davranmak konusunda teşvik ediliyoruz.

 

Yararlı duygusal zekanın belirlenmiş bir parametre olmadığının farkında olmak önemlidir, IQ’dan ziyade kaslara yakın dinamik bir beceridir. Düzenli olarak esnetilmesi gerekir.

   

 Peki siz bugün duygusal zekanızı kullandınız mı?

 

 

Yazan: Damon Brown

Çeviren: İş’in Geleceği Platformu
Yazının Orijinal Linki için;
https://www.inc.com/damon-brown/why-emotionally-intelligent-people-still-make-big-mistakes.html

 

İş’in Geleceği’nde yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

#duygusalzekai #IQ #işdünyası #verimliyaşam #işinsanı  #alışkanlıklar #başarı #girişimcilik #işhayatı #verimli #çalışmak 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.