Gig Ekonomisinin Yerini Solo-Ticaret Alıyor

118

Geçtiğimiz yıl boyunca insanlar, yeni çalışma masaları sipariş edip kurmayı ve köpekleriyle beraber düzenli öğle yemeği buluşmaları programlayarak uzaktan çalışma ortamına alışmaya mecbur bırakıldı. Yeni iş gününe uyum sağlamanın giderek artan sancılarına rağmen, aileye yakınlık, iş günü esnekliği ve en yakın olduklarımız ile ilişkilerimizdeki gelişmeler gibi faydalar da artmış oldu.

Ve yakın bir zamanda ‘eski hale’ geri dönmeyeceğiz gibi görünüyor. Tıpkı gig ekonomisinin şafağında çalışma modellerinde gördüğümüz kayda değer değişim gibi, mevcut durum salgın tarafından getirilen bağımsız hizmet ekonomisine evrimleştikçe daha da büyük bir dönüşümün meydana gelmesini beklemeliyiz.

Ben buna solo-ticaret diyorum.

Gig ekonomisi halen sağlam ancak, konut hizmetlerinden hazır yemek firmalarına veya profesyonel hizmetlere kadar tüm hizmet bazlı sektörlerin (fiziksel ürün bazlı olmayan her şirketin) barındığı solo-ticaret modeli, insanların kolay bir şekilde girişimciden solo-pratisyen işletmelere, mikro-KOBİ ve daha ötesine büyümelerine yardım ediyor. Örnek olarak ortak otomobil kullanım hizmetlerinde çalışan sürücüleri düşünün; bu sürücüler, işverenlerinin fiyatları belirlemesi, iş vermeleri, işlemin açılış ve kapanış borsalarına sahip olmaları nedeniyle işletme potansiyellerine çatısı olan gig çalışanlarıdır. Ancak, eğer gig çalışanları sürücülerle bir ilişki kurup çekirdek müşteri grubu geliştirirlerse, ortak otomobil kullanım hizmetini keserek kendilerini bağımsız sürücü işletmesi pratisyenlerine yükseltebilirler.

Özellikle de serbest çalışanlar olmak üzere iş gücündeki birçok boşluk kendini artmış bir talebin içinde buldu. Binlerce yetenekli profesyonelin işverenleri tarafından ücretsiz izne çıkarıldığı veya işine son verildiği zaman birçoğu, iş gücüne yetenekli gig çalışanı enjeksiyonu vererek serbest çalışmada bir yaşam çizgisi buldu. Bu sayılar önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edecek: Geleceğe dönük tahminler, serbest çalışanların 2027’ye kadar ABD’nin iş gücünü %36’dan %50’nin üzerinde bir oranla oluşturacaklarını gösteriyor.

COVID-19, insanların bağımsızlık arzusunu ve kendi şartları altında çalışmayı daha fazla tetikledi. Şirketimin son anketine göre, mevcut durumda, Amerikalıların %30’unun ek iş olarak kendi küçük işletmelerini yönettiklerini ve her beş insandan üçünün de kendi işinin patronları olmak için engel tanımayacaklarını söyledi.

Bu yönelimin daha çok kalıcı bir hale dönüşeceğini tahmin ediyorum. Bağımsız çalışanların kendi işletmelerini yönetmek için günümüzde var olan yeni dijital teknolojilere borçlanarak yatırım yapıp, aradaki komisyoncuyu kaldırıp gücünü geri almasıyla birlikte, önümüzdeki beş yıl içinde büyük bir ekonomik değişim olacaktır. Onlar bağımsız olarak çalışarak kendi seslerini bulmuş ve bunu kullanma konusunda daha özgüvenliler.

On yıllık normalleşme, iş esnekliğini lüksten bir beklentiye dönüştürdü. Gig ekonomisinin faydaları, halen bir beraberlik durumu olsa da sahip olduğu birçok kusurunu gizleyemedi. Bir zamanlar sözleşmeli istihdamın şampiyonları olan en iyi ve en parlaklar, gig ekonomisinin bir tuzak haline geldiğinin farkına varıyor; özgürlüğün sureti, hala kendi işlerinin patronları olmadıkları gerçeğini maskeliyor.

Giderek daha fazla hizmet çalışanı, onları çevrimiçi olarak ilk çeken aracı merkezlere veya toplu hizmetler sağlayıcısına (Handyman.com, Thumbtack, Upwork veya Yelp’i düşünün) borçlu olmadıklarını fark ediyor. Giderek daha çok insan kariyerlerinin başlarında kendi işini kuruyor ve başarılı oluyor.

Ve bu sadece bir başlangıç. Eğer siz de hizmet çalışanından girişimciye dönen grubunun içindeyseniz, işletmenize başarılı olması için nasıl yardım edersiniz?

İşinize sahip çıkın

Girişimciler sözü geçen insanlar olmayı hak ediyor. Bu, kendi işinizi yönetmek ile gelen iyi kazanılmış bir lükstür. Bu otonominin sizin dijital alanınıza getirilmesi gerekiyor; bu da şirketinizin platformunun, müşterilerinizin verilerinin, işlemlerinizin ve daha fazlasının tamamen sizin, işletme sahibinin tarafından kontrol edilmesi anlamına geliyor. Fiverr, Upwork ve benzeri gig bazlı platformlar, müşterileri çekmek için mükemmeldir ancak eninde sonunda işletmenizin birden fazla büyüme kanalıyla birlikte sağlam bir görüş alanına sahip olmasını isteyeceksiniz.

Bir KOBİ topluluğuna katılın

Yalnız olmadığınızı unutmayın. Başarılı bir işletmeyi yönetmek çok fazla enerjiye gereksinim duyar ve girişiminizin ilerlemesi de zaman alabilir. National Small Business Association (NSBA) ve Small Business Administration gibi kuruluşlar, küçük işletme sahipleri ve onların çalışanları için çeşitli hizmet, kaynak ve faydalar sağlıyor. Ayrıca LinkedIn, girişimciler için özelleştirilmiş kaynak çeşitliliğini de sunuyor. İlgili hashtagleri aramak, insanları sık sık diğer profesyonellerin kendi kişisel anekdotlarını ve tavsiyelerini içeren herkese açık gönderilerine yönlendirebilir. Topluluğun içinde güç vardır!

Solo-ticaret henüz emekleme aşamasında olsa da onun için fırsat çok büyük, o nedenle salgın yüzünden meydana gelen değişimler kalıcı bir hale gelirse şaşırmayın. Sektör olarak, salgın sonrası bir ekonomiye ilerlediğimiz sırada, bekleyiş içerisindeki aç girişimcileri desteklemek için elimizden gelenin en iyisini yapmalı ve onların solo-ticaret üzerinden kanatlarını açmaları için daha çok olanak yaratmalıyız.

Yazan: Mark Lenhard
Çeviren: Maria Sharipova
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.