9-5 Çalışma Modelinden Nefret mi Ediyorsunuz? Gig Ekonomisi Hiç Olmadığı Kadar İyi Bir Seçenek

95

Eğer son bir, bir buçuk yılda işinizi kaybetmeyecek kadar şanslı olmuş olsanız da, pandeminin yine de nasıl çalıştığınız üzerinde derin bir etkisi olmuştur (ve hala olmaya devam etmektedir). Hala çalışmaya devam edenler için hibrit çalışmanın çok büyük bir etkiye sahip olmasına rağmen, gig ekonomisi tam zamanlı çalışmayanlar tarafından hiç olmadığı kadar benimsendi.

Aynı isimle bir gig yönetimi uygulaması yapan Wage tarafından yürütülen yakın zamandaki bir araştırmaya göre, gig çalışanlarının sayısı dünya çapında 1.1 milyarı geçmiş durumda ve bunların 55 milyonu Amerika’da çalışmaktadır. Pandeminin etkisi burada çok büyük, işsizliğin %14,8’e artmasına sebep oldu ve böylece Amerika’nın iş gücünün %12’sini ilk defa gig ekonomisi çalışanı olmaya teşvik etti.

Wage’e göre, en hızlı büyüyen gig ekonomisi dikeylerinden bir tanesi teslimat servisi. Bu tarz işler her yıl %10.3 oranında büyümektedir, Amerikan gayri safi yurtiçi hasılasının tümünün yaklaşık olarak %6’sından sorumludurlar ve bu, 2025’e kadar toplam 200 milyar dolar değere ulaşmaları gerektiği anlamına gelmektedir. Araştırma tam zamanlı teslimat sürücülerinin yılda 50,000 dolar kazandığını ileri sürdü ancak bu şüphesiz nerede çalıştığına ve neyin sevkiyatını yaptığına bağlıdır.

Eğer teslimat size göre bir iş değilse, Wage’in artık gig kategorisine giren başka işlerin bulunduğu oldukça uzun bir listesi var. Bu işlerin bazıları çoğumuzun lisedeyken yaptığı işlerden oluşuyor: bahçe işi, inşaat, boyama hizmetleri, köpek gezdirme ve ayak işlerinin yapılması. Diğerleri ise düpedüz gig sürecine geçen tamamen vasıflı işler. Bunlar veri girişi, elektronik tamirat, grafik tasarımı, fotoğrafçılık ve videografi, sertifikalı beden eğitimi ve hatta web sitesi geliştirme ve IT desteğini içermektedir.

Gig Ekonomisi Size Göre Mi?

Eğer gig ekonomisine nasıl girebileceğinizi merak ediyorsanız, Wage gibi platformlar işinizi kolaylaştırabilir. Birçok geleneksel serbest çalışma işleri artık gig ekonomisi çerçevesinin altına girmiş olsa da, o tarz işler genellikle çoğu gig ekonomisi işlerinden daha uzun sürmektedir. Örneğin, serbest olarak yazma veya grafik tasarımı işleri birkaç ay sürebilir. Ancak mesela bir kişinin öz geçmişini yazmak ve küçük bir işletmenin logosunun tasarımını yapmak sadece birkaç gün veya hatta birkaç saat alabilecek tarzda işlerdir.

O tarz işler için, Wage gibi uygulamalar sizin ilk adımı atabileceğiniz yerlerdir: gig çalışanlarının %70’i bu yolla iş bulmaktadır. DoorDash (yemek teslimatı) ve Rover’ı da (evcil hayvan hizmetleri) içeren Wage’in birçok rakibi sadece dikey uygulamalardır. Kategorilerindeki işler için bu uygulamaları taratabilirsiniz, işlere başvurabilir veya kabul edebilirsiniz ve ödemelerinizi halledebilirsiniz. Uber ve Lyft uygulamaları da ayrıca bu kategorinin içine girmektedir. Daha kapsamlı bir bakış açısı ile Wage ve Fiverr gibi uygulamaları da içeren gig uygulamaları, daha geniş ağlarda uygun işleri gösterir ama diğer yönlerde benzer biçimde işler.

Kulağa çekici bir örnek gibi gelmektedir ve bu yalnızca hızlı bir ödemeye ihtiyacı olan çalışanlar için değil. Wage’in araştırmasına göre, beş Amerika şirketinden dördü gelecek birkaç yılda gig çalışanlarının sayısını arttırmayı planladığını söylemektedirler ve bunların %50’si çoktan bunu yaptı bile. Bu gig çalışanları için iyi bir haber çünkü çalışanların %65’i sabit bir gig geliri sürdürmenin en iyi yolunun olabildiğince çeşitli bir müşteri listesine sahip olmak olduğunu söylüyor. Ancak göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta ise her yıl uzun bir listeden oluşan iş verenlerden ödeme alırken vergilerinizi nasıl halledeceğinizdir.

Gig çalışması yalnızca tam zamanlı bir seçenek değil. Eğer doğru tarzda bir iş seçerseniz, çalışkan ve dikkatli olursanız aynı zamanda iyi bir yan uğraş olabilir. The Wall Street Journal yakın zamanda iki tane oldukça yüksek miktarlı ödeme alıp, aynı anda ikisini de idare edebilmek adına ikinci bir tam zamanlı iş dahil etmek için yeni hibrit çalışma statülerini kullanan güçlü yöneticilerin hakkında bir makale yayınladı. Bu olayın etikliği bir nebze şaibeli olsa da, kendine öncelikli işini negatif bir şekilde etkilemeden yapabileceğin yan bir uğraş ayarlamak birikimlerini arttırmana yardımcı olabilir veya borçlarını azaltabilir; gig tarzı bir iş mükemmel bir çözüm olabilir.

Yazan: Oliver Rist
Çeviren: Dilara Sezgin
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos