Gig Çalışanı Ne Demektir?

520

Gig ekonomisi istikrarlı bir şekilde büyümekte, ancak bir gig çalışanı (gig ekonomisi çalışanı) olmadan önce dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar var.

serbest-calisan-gig-worker
Gig ekonomisi, freelance yaratıcı işlerden kuryeliğe kadar uzanan bir skaladan oluşuyor.

Gig ekonomisi çalışanlarının sayısı özellikle son yıllarda artış gösteriyor. Sadece 2019’da 57 milyon Amerikalı freelance işler üstlenmiş. COVID-19 pandemisi sırasında, tam zamanlı işlerini kaybedenler geçimini sağlamak için serbest çalışmaya başlayınca daha da fazla çalışan gig ekonomisine katılmış oldu.

Gig çalışanı olmanın pek çok yararı (kendi işinin patronu olmak, kendi çalışma saatlerini belirlemek, tutkunu olduğun projeler üzerine çalışmak vs.) olsa da, bağımsız veya serbest olarak çalışacağın bir iş kovalamadan önce düşünülmesi gereken birçok şey var. İşte gig çalışanları ve bu kariyer seçiminin senin için doğru olup olmadığı hakkında bilmen gerekenler:

Gig Çalışanı Ne Demektir ?

Gig çalışanları genel olarak, birden fazla müşteri için kısa zamanlı iş yapan freelance veya sözleşmeli çalışanlardır. İş; proje bazlı, saatlik veya yarı zamanlı olabilir ve sözleşmeli ya da geçici bir pozisyon olabilir.

Gig çalışanları geçimini sağlayacakları yeterli parayı kazanmak için genelde tek seferde birden fazla iş alır. Bazıları ise alışılmış işlerinin yanı sıra fazladan para kazanmak ya da başka alanlarda beceri edinmek için serbest veya sözleşmeli bir iş yapmaktadır. Serbest işler, çalışanların onda birinden fazlası için için ana gelir kaynağı haline gelmiş durumda.

Gig Çalışanları Freelance İşleri Nasıl Bulur ?

Kurumsal Amerika’nın iş gücünü karşılamak için bağımsız çalışanlara doğru yön değiştirmesinin yanı sıra, internetteki serbest iş olanaklarını listeleyen siteler ile gig ekonomisine katılmak her zamankinden çok daha kolay bir hale geldi. En yaygın iş olanakları arasında ise özel araç şoförlüğü (Uber, Lyft), teslimat şoförlüğü (DoorDash, GrubHub, UberEats), yaratıcı işler (yazı yazma, editörlük, grafik tasarımı), yazılım geliştirme ve web tasarımı yer alıyor.

Serbest çalışanlar genelde internet ve uygulamalar yoluyla iş bulurlar. İşverenler şirketlerinin bireysel ihtiyaçlarını iş ilanı olarak paylaşırlar ve pozisyon için en uygun olan serbest çalışan ile eşleşirler. Bir işveren ile eşleşebilmek için ücretler, gereken beceriler ve serbest çalışanın proje için uygunluğu göz önünde bulundurulabilir.

Gig Çalışanı Olmanın Artıları ve Eksileri

Gig çalışanı olurken göz önünde bulundurulması gereken birçok unsur vardır. İşte bazı pozitif yönleri:

  • Kendi patronun olursun. Gig çalışanları yalnızca kendilerine ve üstlendikleri işe hesap vermek zorundadırlar.
  • Esnek bir program dahilinde çalışırsın. Bağımsız bir şekilde veya freelance olarak çalışmak, 9-5 çalışma modelinde elde edeceğin özgürlükten daha fazlasına olanak sağlar. Örneğin, müşterilerine zamanında teslim yaptığın sürece günün ortasında market alışverişine gidebilirsin, uzun bir öğle arası tatili yapabilirsin ya da çocuklarının okuluna veya faaliyet programına uyacak şekilde çalışabilirsin.
  • Hangi işleri kabul edeceğine sen karar ver. Gig ekonomisinde çalışanların sadece istedikleri işleri kabul etme ve ilgi alanlarına ya da istedikleri ücrete uymayan her projeyi reddetme şansları vardır.
  • Kendi tutkuna odaklanabilirsin. Gig çalışanı olarak daha fazla esneklik ile, kendi ek işini başlatabilirsin ya da tutkunu olduğun projelerin peşinde koşmaya zaman bulabilirsin.

Ancak, serbest çalışmanın bazı olumsuz yönleri vardır:

  • Vergi borçların olur. Gig çalışanlarının karşılaştıkları en büyük zorluklardan birisi de, normalde kurumsal işverenler tarafından karşılanan vergileri karşılamak için kazandıklarının bir kısmını bunlara ayırmaktır.
  • Müşteriler her an geri adım atabilir. Serbest müşteriler, uyarı vererek veya vermeden gelip gidebilirler, ve eğer bir tanesi bırakıp giderse kendini gelirinin büyük bir kısmını kaybetmiş olarak bulabilirsin.
  • Kendini markalaştırmak ve müşteri temeli oluşturmak için çok çalışman gerekir. Serbest iş her zaman istikrarlı olmadığı için, sürekli kendini pazarlaman ve kazancını sürdürmek için yeni projeler araman gerekir.
  • Genellikle işverenin karşıladığı yardımlar için uygun olmazsın. Özellikle cömert bir işverene sahip değilsen sağlık sigortası desteği, emeklilik birikim planı ya da diğer yan haklar için uygun görülmemen olasıdır.

Zorluklara rağmen, gig çalışanı olmak git gide artarak popüler olan bir kariyer yoludur ve eğer bir iş kurmak için çaba göstermeye istekliysen oldukça cazip bir yoldur. Gig ekonomisine katılmaya ilgin varsa, araştırmanı yap ve sahip olduğun beceriler ve yetenekler ile piyasaya nasıl en iyi şekilde hizmet verebileceğini anla.

Yazan: Lauren Wingo
Çeviren: Dilara Sezgin
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.