Gençleri Geleceğin İşlerine Hazırlamak İçin Daha Çok Çalışmalıyız

1.880

TimberWest, Vancouver Adası’nda ağaçları kesmenin yanı sıra veri de toplayabilecek ormancılar arıyor. Alberta’da Suncor, ilk milletlerden insanlarla yeni bir yetenek havuzu oluşturuyor ve sürücüsüz tırlar gibi yeni teknoloji ürünlerini kullanabilecek yerli geçler arıyor. Toronto’da ise Saint Elizabeth Sağlık Hizmetleri, teknolojiyi hastalara evlerinde ya da uzaktan yardımcı olabilecek şekilde kullanabilen ve iletişim yetenekleri güçlü kişilerle çalışmak istiyor.

Ülkenin her bir yanında vatandaşlarımızın teknolojiye kendilerini hiç olmadığı kadar açtığını görüyoruz. Ancak gençlerimizin hayatlarını şekillendiren eğitim sistemi bu hızlı değişim ortamından henüz payını almadı.

Bu şimdilik sessiz bir problem olsa da eğer gerekli önlemler alınmazsa gelecekte büyük problemlere yol açacaktır.

Ülkemiz şu an tarihi bir dönemden geçiyor: Bir yandan tüm gençler artık çalışacak yaşta ve iş gücüne katılıyorlar, öteki yandan internet, yapay zeka, nesnelerin interneti alanlarındaki gelişmelerle teknoloji altın çağını yaşıyor. Bu da iş dünyasının yapısını etkiliyor.

Son bir ay içerisinde toplanan ekonomik gelişmeler danışma konseyini yöneten Dominic Barton, ekonomi dünyasının “eşi benzeri görülmemiş değişikliklere doğru” gittiğini bildirdi.

Ancak biz bu değişikliklerin olumlu yönde olacağını; daha iyi işler, gelirler ve daha iyi bir toplum anlamına geleceklerini düşünmekteyiz. Biz birbirimize karşı dürüst oldukça çok da korkulacak bir şey olmayacaktır.

RBC Economics’in yaptığı yeni bir araştırmaya göre Kanada’da bir yetenek devrimi yaşanmak üzere. Takımımız 300 adet mesleğin incelendiği ve günümüzdeki konumlarıyla gelecekteki muhtemel değerlerinin belirlendiği bir veritabanı oluşturdu.

Elde ettiğimiz bulgulara göre şunu söylemek mümkün: Önümüzdeki on senede Kanada’daki mesleklerin çeyreği, teknolojinin etkisiyle yok olacak. Yarısı içinse gereken becerilerin tanımı değişecek. Yani iş olmasına olacak, sadece günümüzdekinden farklı beceriler gerektirecekler.

Bizce bunda endişe edilecek bir şey yok. Piyasa güçlendikçe ve yeni zihinler iş gücüne katıldıkça ekonomi de güçlenecek ve yeni işler oluşacak.

Peki çalışanlarda ne aranacak? Araştırma sonucumuza göre sosyal/temel becerilere talep artacak. Biz, iyiyi mükemmelden ayırmaya yarayan bu becerilere insani yetenekler demeyi tercih ediyoruz. İleri teknoloji çağında eleştirel düşünme, yaratıcılık, iletişim ve işbirliği gibi yetenekler ön planda olacak. Hem teknolojiyle hem de insanlarla arası iyi olanlar kazanacak.

Girişimcilerin, büyük şirketlerin, hükümetlerin ya da diğer işverenlerin, piyasanın artık iş ekonomisinden beceri ekonomisine kaydığını görmesi gerekecek. Yeni nesli işe alma, eğitme, çalıştırma ve motive etme yollarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. İhtiyaç duyacakları yetileri onlara kazandırmamız gerek.

Eskisinden de hızlı değişecek meslek yeteneklerinden ziyade temel beceriler ve yeterlilikleri de değerlendirmemiz gerekecek. Ayrıca gençlerimizin gerekli yeteneklere sahip olanların ön plana çıktığı iş ortamında ayakta durabilmeleri için eğitim sistemimizi değiştirmeliyiz.

RBC olarak değişikliklere ayak uydurma sürecinin hem hızlı hem de dikkatli olması gerektiğine inanıyoruz. İş deneyiminden beceri gelişimi ve bağlantılara, gençlerimizi iş dünyasına hazırlamak için 10 seneden fazla bir süredir toplamda 500 milyon dolar harcadık.

Projemize Geleceğin Başlangıcı adını verdik.

Bu proje kapsamında “CV gerektirmeyen” maaşlı bir staj programı oluşturduk. Stajyer seçimini iş deneyimine değil, adayların becerilerine göre yaptık. Aynı zamanda WE ile WE Okulları projesinde işbirliği yaptık. Kanada’nın her yerinden 8,000 okulda okuyan gençlerin hayat boyu öğrenip işbirliği, para yönetimi, problem çözümü ve kültürel esneklik alanlarında ihtiyaç duyacakları becerileri onlara kazandırmaya çalıştık.

Ve bu daha yalnızca bir başlangıç.

Bu yarış, ne şekilde olursa olsun sadece kazanmış olmanın önemli olduğu bir yarış değil, bir maratondur. Biz sürecin tamamına önem veriyoruz. Ama RBC çözüm sürecinde yalnızca bir adım. Okullar, kolejler ve üniversitelerle işbirliği yapmak ve hükümetlerden destek almak gerekiyor.

O yüzden tüm endüstriyi bize katılmaya davet ediyoruz. Aynı zamanda gençlere onların ileriki yıllarda ihtiyaç duyacakları becerileri kazandırmak adına hükümetler ve diğer otoritelerin de bizimle işbirliği yapmasını umuyoruz.

İleri teknolojinin Kanada üzerindeki etkilerini kesin bir biçimde öngöremiyoruz. Ancak biliyoruz ki ülkemizin en büyük gücü gençlerimiz olacak. 21. yüzyılı gençlerimiz şekillendirecek.

Zaman, onlara yatırım yapma zamanıdır.

Kaynak

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.