Gelecekte Pek Çok İş Olacak; Ama Size Göre Değil

Yakın gelecekte milyonlarca çalışan, şu an yaptıklarından farklı bir işte çalışıyor olacak. Tabi bu işlerin ne olacağı hala tartışma konusu.

1.081

McKinsey Global Institute’un yayımladığı bir rapora göre, önümüzdeki 15 senede global iş gücünün %15’i meslek değiştirmek durumunda kalabilir. 2030’a kadar 75 milyonla 375 milyon arası insan meslek değiştirecek gibi görünüyor. 400-800 milyon kişinin şu an yaptığı işleri gelecekte makineler yapabilir ve bu kişiler kendilerine yeni işler bulmak zorunda kalabilirler. Tabi tüm çalışanların sürekli kendilerini geliştirip süreç boyunca değişime ayak uydurmaları gerekecek.

McKinsey’nin 160 sayfalık detaylı raporunda dediklerine göre bu, 1900’lerde kentlere göçün yoğun olduğu zamanlardan bu yana Avrupa ve Amerika’da görülen en büyük hareketlilik olabilir.

McKinsey tarih boyunca teknolojik gelişmelerin istihdam oranları ve üretkenliği artırdığını vurgular. Amerika’da kırsal kesimde tarımla uğraşan nüfus 1850’den 1970’e ciddi bir düşüş göstermiş olsa da aynı dönem içinde ülke genelinde istihdam artmıştı. 2030’a kadar artık rağbet gören işlerin %8 ya da %9’u şu an var olmayan işler olacak. Analistlerin tahminlerine göre bahsedilen tarihte piyasayı dengede tutacak kadar yeni iş imkanı yaratılmış olacak.

Ancak akıllara takılan asıl nokta, günümüz işçilerinin bu yeni rollere adapte olup olamayacaklarıdır. Gelişmekte olan veya gelişmiş ekonomisi olan ülkelerde bahçıvanlık, tesisat işçiliği gibi sürekli ihtiyaç duyulan işler ve öğretmenlik gibi insan etkileşimi gerektiren meslekler; fast food üretimi ya da veri analizi gibi işlere nazaran daha çok ihtiyaç duyulan alanlar haline gelecek.

Günümüz mesleklerine baktığımızda çok azının yüksek derecede mantık yeteneği ve duygusal beceriler gibi özellikler gerektirdiğini görüyoruz. Bu tarz meslekler evrildikçe okullarda gençlere verilen eğitimlerde daha çok bu ve türevi özellikler üzerinde durulmaya başlanacak. Bunlar şu an her ne kadar “yan beceriler” olarak değerlendirilse de gelecekte çok önemli görülecekler.

Size iyi haberlerimiz de var bu arada: LinkedIn’in analiz ettiği veriler gösteriyor ki insanlar otomasyona daha az yatkın yan becerilerini de geliştirmeye yönelmiş durumda. Muhasebe ya da finansal rapor gibi beceriler artık yerlerini işletme gibi diğer alanlara bıraktı.

Yüksek derecede mantık ve etkili işletme becerilerine talep arttıkça (McKinsey’nin raporuna göre) gelecekte bu alanlarda daha çok eğitim imkanı sunulacak. Örneğin Almanya’da üniversite diplomasını şart koşan yeni işler 2030’a kadar %4 artarken bu oran Amerika’da %2 olacak. Gelişmiş ekonomilerde eğitim şartları sertleşmekte ve yüksek lisans ve doktora gibi eğitim programlarına yönelmeyenlerin imkanları daha sınırlı kalmakta. Sonuç olarak söyleyebiliriz ki çok kazandıran meslekler bu değişimden pozitif etkilenecekken orta ve az kazandıran işler yine aynı rotada seyretmeye devam edecek.

McKinsey Global Institute Direktörü James Manyika’ya göre 1995 ve 2005 arasında Amerikan vatandaşların %2’sinin bütçesi ya aynı kaldı, ya da giderek daraldı. 2005 ve 2014 arasında bu oran %80’e çıktı.

Manyika LinkedIn’ın Work In Progress adlı internet yayınında “Bu da hemen hemen herkese denk geliyor” dedi. “Bir durgunluk vardı elbet. Ancak ekonomimizin işleyişi zaman içinde değişti ve artık gelirlerimizi sorgulamak durumundayız. Çünkü bu politik kargaşalara, memnuniyetsizliklere ve insanların düşünmek bile istemediği şeylere yol açabilir. Sonra akıllara ticarettir, göç durumlarıdır, daha türlü türlü şey takılıyor. Yani bu gerçek bir problem ve evet, cidden endişeliyiz.”

Tüm bunlar bir yana, talep edeni giderek artan ve ileri düzeyde eğitim gerektirmeyen bir iş de mevcut: Evde sağlık bakımı. McKinsey’nin tahminlerine göre 2030’a kadar dünya çapında 65 yaş üstü vatandaşların sayısı şu ankinden en az 300 milyon daha fazla olacak. Yine aynı süre içerisinde sağlık alanında çalışacak ekstradan 130 milyon insana ihtiyaç duyulacak. Tek başına Amerika’da bile herhangi bir önlem alınmaz ve insanlar sağlık alanına yönlendirilmezlerse 2040’a kadar 350,000 işçi açığı oluşacak.

McKinsey’nin meslek hacmi olarak büyüyeceğini tahmin ettiği diğer alanlar ise yeni teknolojilerle ilgili olanlar. Teknoloji harcamalarının 15 senede %50 artması bekleniyor ki bu, hem şirket bünyesinde hem de dışarıdan çalışacak IT (Bilişim Teknolojileri) desteğine olan ihtiyacın da artacağı anlamına geliyor. Bu arada iklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar 20 milyon yeni iş doğuracak gibi görünüyor.

Kaynak: Linkedin

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.