gelecekte başarılı olacağınızı gösteren 7 Önemli Özellik

Hayat gerçekten çok karmaşık ve dağınık gibi görünüyor. Bununla başa çıkmak gerçekten de çok zor. Hadi biraz hayata karşı motive olalım.

4,593

Ancak motive olmak sizin yaratıcılığınızla bağlantılı bir şeydir. Eğer gerçekten nasıl motive olabileceğinizi biliyorsanız istediğiniz zaman istediğiniz hedef için kendinizi motive edebilirsiniz. Bir işe tutkuyla bağlanmak da yaratıcılığınıza bağlı bir şeydir. Yani demek istediğim, başarılı olup olamayacağınızı tahmin edebilirsiniz. İstediğiniz kadar başarılı olabilirsiniz.

 İşte bunu yapabilmeniz için sahip olmanız gereken 17 özellik:

1. Uğraştırıcı Bir İşi Oyuna Dönüştürebilmek

“Hayat bir oyundur. O yüzden oyna gitsin.”
-Rahibe Teresa-

Bu günlerde insanların ne kadar “Uğraştırıcı” olduğuyla alakalı çok şey duyuyoruz. Bu kulağa çok korkunç geliyor. Allah’ın her günü uğraşmak, sefalet ve tükenmişlik yolunda örülü taşlar gibidir.

Dünyadaki başarılı insanlar uğraşmazlar. Hayatı bir oyun gibi oynarlar. Mesela dünyanın en iyi yatırımcısı olarak kabul edilen Warren Buffett daha çocukken kapı kapı dolaşarak insanlara sakız satardı. Ama hiçbir zaman paraya odaklanmadı. Odaklandığı nokta hangi aromaların daha çok sattığıydı. Bunlar üzerine tahminler yapmak onun en sevdiği oyundu. Şu an hala daha aynı oyunu oynuyor aslında.

Ünlü yazar Daniel Coyle şöyle der: “Eğer sayılabilen bir şeyse onu oyuna çevirebilirsin.”

Sıkıcı bir şekilde pratik yapmaktansa onu oyuna dönüştürmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. CrossFit’in başarısı da buradan geliyor zaten. Yeni hedefler koyuyorsunuz ve onları tamamlıyorsunuz.

Son zamanlarda Duolingo’la bir İspanyolca öğrenme deneyimim oldu. Gerçekten tek bir günde ne kadar kelime öğrenebileceğimi görmek için art arda her geçen günden daha fazla kelime ezberleyerek kendimle bir rekabete girdim.

2. Başarabileceğini Bilmek

“Ateşleme: Kimliğiniz geleceğinizin uzun vadeli bir vizyonu ile bağlantılı olduğunda ortaya çıkan motivasyonel süreç. Önemli miktarda bilinçdışı enerji tetikler; genellikle aydınlanma ile işaretlenir. İşte tam olarak olmak istediğim şey bu.”

-Daniel Coyle-

Öyle zamanlar vardır ki, ne istediğini görürsün ve içinden bir sesin doğal bir şekilde şunu dediğini duyarsın “Ben de böyle olabilirim.”

Bu deneyim çok önemlidir!

Kendinizi bir Olimpiyat Sporcusu olarak hayal etmeden bunu başarabileceğinize nasıl inanabilirsiniz?

Basitçe söylemek gerekirse, bir kimlik kayması geçirmeniz sizin için yararlı olacaktır. Belli bir seviyeye kadar özenirsiniz fakat ondan sonra kendi kimliğinizi koyarsınız. Artık o özendiğiniz insandan daha fazlasını koyma vaktiniz gelmiştir. Her başarılı bir insanın rol model aldığı biri vardır değil mi?

Yüksek lisans öğrencisi olarak yaptığım bir araştırma sırasında özenti girişimciler ile başarılı girişimciler arasındaki farkı inceledim. Özenti olanların hiçbiri kendilerini gerçek bir girişiimci olarak görmüyorlardı. Kendilerini tam olarak girişimci olarak tanımlamıyorlardı. Buna karşılık başarılı girişimciler kendilerini gerçekte neyseler o olarak görüyorlardı.

Bu kimlik kayması girşimci hedeflerine para yatırmaya başladıktan ve bilinçli bir karar verdikten sonra “Ben Kimim?” diye bir soruya evrildi. Kimliğiniz davranışınızı takip eder. Bu nedenle, bu geçiş, oynamayı planladığınız yeni role girmeye başlayana kadar gerçekleşmeyecek. İnançla başlamazsınız. Sahip olmayı seçersiniz. Bu bilinçli bir seçim, ardından davranış. Ardından kimlik ve motivasyon gelir.

3. Gizlenmemek ve Gizlememek

“Başkalarının senin hakkında ne düşündüğü senin işin değil.” 

Sonsuza dek bir kaybeden olmak istiyorsanız kendinizi gizleyin. Eğer ki başarılı biri olmak istiyorsanız, hayallerinizi sevdiklerinizle paylaşın.

Hayatı tutkulu bir şekilde yaşamak için ihtiyacınız olan yaşantınızı bölerek değil de birbirine entegre etmek çok daha yararlı olacaktır. Olduğunuz kişiyle ne kadar uyumlu olursanız; hayatınızın tüm alanları da o kadar uyumlu olur. Dahası, olmayı düşündüğünüz kişiyle ne kadar dürüst olursanız, arkadaşlarınızdan ve ailenizden o kadar çok destek ve sevgi alırsınız. Ayrıca, ilerlemediğinizi görürlerse hayallerinizi ve hedeflerinizi size tekrardan hatırlatarak sorumluluklarınızı unutmayacaksınız.

Bu kilit kişileri nasıl seçebilirsiniz?

Bu tutkuyu hayatın diğer alanlarıyla nasıl entegre edebilirsiniz?

4. Çalışan Bir Vizyona Sahip Olmak

“Vizyonunuzun ne olduğu önemli değil. Vizyonununuzun ne yaptığı önemlidir.”
-Peter M. Senge-

Bir vizyonunuz var mı?

Daha önemlisi, vizyonunuzla ne yapıyorsunuz?

Vizyonunuzun ne olduğu konusunda endişelenmek yerine, vizyonunuzun ne yaptığını düşünüyor olmalısınız. Size nasıl bir etkisi var? Çevrenize ne yapıyor? Peki ya davranışlarınız? İlişkileriniz? İstekleriniz? Geliriniz? Etkiniz?

Siz ve dış dünyanız güçlü ve ilham verici yollarla mı değişiyorsunuz?  Eğer cevabınız evetse, vizyonunuz iyi bir şekilde çalışıyor demektir. Ama eğer hayırsa, değişim ve düzenleme odaklı bir vizyona ihtiyacınız var.

İşte en önemli konu bu: Vizyonunuz çalışıyor mu?

5. İnsanlara Gösterdiğinizden 5-10 Kat Daha Fazlası Kadar Özel Olarak Çalışmak

“Özel zafer her zaman kamu zaferinden önce gelir.”
– Stephen Covey-

Kobe Bryant her zaman spor salonunda ilk ve son ayrılan kişiydi. Herkesten daha çok çalıştı. Daha fazla koçu ve eğitmeni vardı. Her zaman kendi sınırlarını zorluyordu ve becerilerinin en küçük yönlerini bile mükemmelleştiriyordu. 

Pratik yapmanız sizin için oyun haline geldiğinde, ilerlemenizdeki sıçrama an meselesidir.

Peki ya neden?

Çünkü pratik yapmak tamamen yetenekleri mükemmelleştirmekle ilgilidir. Gerçek uygulama ve öğrenme sizin zaaflarınızı ve zayıf noktalarınızı derinlemesine incelemeye zorlar. Sadece en zayıf noktanız kadar güçlüsünüzdür. Zayıflıklarınızı görmezden gelmenizi söyleyen bir dünyada, gerçek uygulayıcılar tam tersini yapıyorlar.

6. Not Defteri Taşımak

“Eroinmanların uyuşturucu kullandığı gibi not tutuyorum. Evimde not defterlerinden başka hiçbir şey içermeyen sekiz metrelik raflar var. En zayıf kaleme en güçlü hafızadan daha fazla güveniyorum ve not alma – benim tecrübelerime göre – aşırı bilgiyi kesin eyleme ve takibe dönüştürmek için en önemli becerilerden biri. ”
-Tim Ferriss-

Zihniniz bir kuyu gibi olabilir. Fikirleri ve yaratıcılığı akıtmak için bir süre kuyu pompalamak gerekir. Ancak, iyi pompalama yaparsanız, o zaman tek yapmanız gereken devam etmesidir. Fikirlerin gelmeye devam ettiği noktaya gelebilirsiniz.

Bu noktada sizin sorumluluğunuz not almaktır. Şu bilinçaltı soruları görmezden gelirseniz, onlar gelmeyi bırakacaktır. Not almak, zihniyetinizi ayarlamak ve davranışınızı değiştirmek kuyuyu nasıl pompaladığınızdır. Fikirlerin akışını bu şekilde sürdürüyorsunuz. Bağlantıları ve modeli sürekli değiştiriyor olmalısınız.

7. Hatalarınızın Farkına Varmak 

“Bazı insanların disiplin hakkında öğrendiği bazı prensipleri sizleri cezbedebilir. Bu, entelektüel anlayışı öğrenme ile karıştırmanın en belirgin tuzağıdır. Öğrenme her zaman yeni anlayışlar ve yeni davranışlar, “düşünme” ve “yapma” içerir. ”

-Peter M. Senge-

Dersler öğrenilene kadar tekrar edilir.

Yapılan bazı beyin tarama çalışmalarına göre, bir hata yapıldıktan sonra 0.25 saniye içinde bir sorunu ele almazsanız, muhtemelen bu konuda hiçbir şey yapmayacaksınız. Omuzlarınızı silkip devam edeceksiniz. Bu öğrenme için gerçekten kötü. Negatif davranış döngüsünü beyninize daha derinden kazıyorsunuz.

Performans uzmanları, hatalarınızla hemen ilgilenirseniz, çoğu insanın 30 günde öğreneceği şeyi sizin 5 dakika içinde öğrenebileceğiniz keşfedildi. Sorunlarınızı ele alırsanız, düzeltirseniz ve daha iyi yollar öğrenirseniz, sorunu sürekli olarak tekrarlamanız gerekmez.

8. Acılarınızla Yüzleşmek

“Duygusal tepkilerinizi nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız ve çaresiz hissettiğiniz bir dönemden geçiyorsanız, bu duygusal tepkinin saatlerce veya günlerce sürmesine izin verirseniz, bu bir ruh haline dönüşür. Yani birisine, ‘Senin neyin var?’ diyorsunuz. Kişi, ‘Pek iyi değilim bu aralar.’ diyor. Sonra, ‘Neden? Bir sorun mu var?’ diyorsunuz. beş gün önce başına pek hoş olmayan bir durumdan bahsediyor. Aynı sıkıntılı döneme yıllarca devam ederseniz, bu bir kişilik özelliğine dönüşür.”
-Dr. Joe Dispenza-

Öğrenme ve büyüme, duygusal ve çoğu zaman acı verici deneyimlerdir. Bazen, planlamadığınız veya siz elinizde olmayan bazı tramvatik olaylar gerçekleşir.

İster sizden ister başka biri tarafından olsun, acı verici bir deneyimden geçtiğinizde, bu deneyim sizin için  iki şeyden biri olabilir. Ya uzun vadeli bir sorun olacak ya da sizi güçlendirecektir.
Güçlü bir duygusal deneyim yaşadığınızda, bu deneyimin fizyolojik tepkisi olan “çaresizlik” olarak bilinen şeyi deneyimlersiniz. Bu dönem ideal olarak kısa olmalıdır, ancak çoğu zaman insanlar deneyimlerle iyi başa çıkmazlar. Bazen, bu çaresizlik dönemi aylar hatta yıllar sürebilir.

Örneğin, gerçekten yoğun bir duygusal deneyiminiz var ve bu deneyim sizi değiştiriyor. Bu sorunla doğrudan yüzleşene kadar, her zaman bir parçanız olacak. Aslında, o dersi öğrenene kadar ondan kurtulamayacaksınız. Halen bilinçaltında o bölümdeki aynı duygusal deneyimleri gençlik yıllarından beri kurcalayan insanları tanıyorum. O olaydan beri öğrenmediler ya da değişmediler.

Bu yaşamak için acı verici ve etkisiz bir yoldur. Bu, insanların yaşadığı acıyı ya da o zamandan beri yaratılan olumsuz dalgalanma etkilerini azaltmakla da alakası yoktur. Bundan kaçınamazsınız. En derin korkularınızla yüzleşmelisiniz yoksa her zaman onlara köle olursunuz.
Son zamanlarda yapılan bir röportajda Josh Waitzkin ölümden döndüğü bir deneyim anlattı. Sualtına dalış için bazı nefes teknikleri yaparken bayıldı. Uzun bir sıkıntılı döneme girmesine izin vermemek için 2 gün sonra tekrar suya girdiğini söyledi. 
Bu travmatik deneyimin yaşam boyu bir zayıflık olmasını istemiyordu. Doğrudan travma, acı ve korkuya doğru yürüdü ve durum kontrolünü hızla yeniden kurdu. Bu nedenle, bu deneyim inanılmaz bir avantaja dönüştürdü, yeni bir şey tecrübe etti.

9. Başarıya Giden Yolda Eğlenmesini Bilmek

“Zaferlerinizi sık sık kutlayın. Yaslarınızı hızlıca geride bırakın. Abartmadan gerekeni yapın.”
-Chris Brogan-

Her şeye hakim olmanın temel bir bileşeni, öğrenme süreci boyunca eğlenceli, ilgi çekici ve başarıya giden yolu eğlence taşlarıyla örmektir.

Örneğin, yeni bir dil öğrenmeye çalışıyorsanız, yeni dil becerilerinizi kapsamlı bir şekilde test edebilmeniz için 3 ay önceden bir uçak bileti satın alın. Eğlenceli restoranlarda yemek yemeyi ve ilginç şeyler görmeyi planlayın. Kendinizi doğrudan ustalaşmaya çalıştığınız şeye bağlayacak şekilde ödüllendirin.

10. En Büyük Yatırımı Kendine Yapmak

“Bir noktadan dönüş yoktur ve o noktaya ulaşmak gereklidir.”
-Franz Kafka-

Hayalperestler paralarını ve zamanlarını çılgınca şeylere yatırırken, işçiler bunu hayallerine yatırır.

En iyi finansal yatırım kendinize yaptığınız yatırımdır. Bu “ateşlemenin” büyük bir parçasıdır (bkz. Yukarıdaki #
2). Sizi heyecanlandıran ve yaratmaya çalıştığınız gelecekteki kimliği yansıtan şekillerde harekete geçmeye başladığınızda, o zaman ve şimdi bu gelecekteki benlik ile özdeşleşmeye başlarsınız. Yaptığınız eylemlerle kendinize kim olduğunuzu işaret edersiniz. Davranışınız kişiliğinizi ve kimliğinizi şekillendirir.

“Vay be ben bunu gerçekten yapıyorum.” Dediğiniz an hayatınızın en önemli anlarından biridir.

O an, kendi içinizde “Onlardan biri olabilirim” dediğin anla derinden bağlantılıdır.

11. Kimseyi Takmamak

“İlk birkaç yıl bir şeyler yaparsınız, o kadar da iyi değil. İyi olmaya çalışıyor, potansiyeli var, ama değil. Ama sizi oyuna sokan zevkiniz en büyük katile dönüşür. İşinizin sizi hayal kırıklığına uğratmasının sebebi bu zevktir.”
-Ira Glass-

Gözlerinizi sadece size ilham veren insanlara tutun.

Yapabileceğiniz en kötü şey, akranlarınızın ne düşündüğü hakkında endişelenmektir. İnsanlar akranlarının ne düşündüğünü düşünmeye başladığında, motivasyonları zayıflar ve kafası karışır. İşlerini, onları heyecanlandıran iç nedenlerle yapmayı bırakırlar ve onlara ayak uydurmaya veya yanlış insanlara etkileyici olmaya çalışırlar.

12. Zamana Yerine Görevlere Odaklanmak

“Derin uygulama dakikalar veya saatler içinde ölçülmez, ancak yaptığınız yüksek kaliteli odaklanma ve tekrarların sayısıyla ölçülür – temel olarak beyninizde kaç yeni bağlantı kurduğunuzla alakalıdır.”
-Daniel Coyle-
 
 “Bir Deniz Komandosuyla Yaşamak” kitabında Jesse Itzler, bir deniz komandosundan esinlenmesini ve sonuç olarak onu bir ay boyunca Itzler’in evinde yaşamaya davet etme hikayesini anlatıyor.

1. gün: Deniz komandosu Itzler’e, “Kaç tane barfiks çekebilirsin?” diye sordu. Itzler zar zor sekiz tane barfiks çekti.

“30 saniye sonra tekrar deneyin.” dedi komando. 30 saniye sonra, Itzler barfisk barına asıldı ve altı tane çekti. 

“30 saniye ara verin bir kez daha yapın,” dedi komando. 30 saniye sonra Itzler bara tekrardan asıldı ve bu sefer üç kez çekebildi. Kolları artık kopmak üzereydi.

Komando, “Pekala, siz 100 barfiks çekene kadar buradan ayrılmıyoruz.” dedi. Itzler şaşkındı. “Pekala, uzun süre burada olacağız demek. Çünkü 100 tane barfiks çekebilmem imkansız.” dedi. Ancak Itzler 100 barfiksi tamamladı. Her bara asılışında bir barfiks çekti. Böylece komando, Itzler’i düşündüğünden daha fazlasını yapabileceğine ikna etti.

100 barfiksi tamamlayarak zihinsel bir engeli parçalayan Itzler gibi siz de somut hedefleri takip ederek rutinden çıkabilirsiniz.

Kıssadan hisse: Bir şey yapın ve ne kadar sürerse sürsün tamamlanana kadar durmayın.

Bu prensibi herhangi bir şeye uygulayabilirsiniz. Bir hedef belirleyebilir ve tamamlanıncaya kadar uğraşabilirsiniz. Bir makale yazıp yayınlanana kadar dergilere gönderebilirsiniz. 100 barfiks çekebilir veya 5 mil koşabilirsiniz. Ne kadar sürdüğü kimin umurunda?

En iyi uygulama hedef odaklı olandır. Zamana dayalı değil. 

Onu bir oyuna çevir. Ama her şeyden önemlisi, belirli bir hedefi başarıyla tamamlamaya odaklanın. Uygulamanızı zaman ve emek etrafına odaklanmayın. Sonuç ekonomisinde yaşıyoruz – sonuçlar artık her şeyden daha önemli.

13. Bir Günde Ne Kadar Yapabileceğinizi Görün

“Sadece fazla ileri gitme riskini göze alanlar ne kadar ileri gidebileceğini öğrenir.”
-T. S. Eliot-

Ezra Taft Benson, Dwight D. Eisenhower’ın başkanlık döneminde iki dönem ABD Tarım Bakanı olarak görev yapan dini bir liderdi.

Benson, Whitney, Idaho’daki bir çiftlikte büyüdü. Bir gün 1915’te 16 yaşındayken, komşu bir çiftçi tarafından şeker pancarı tarlasını budamak için işe alındı. Kısa saplı çapasını eline aldı ve şeker pancarı tarlasına baktı. Aklına gelen düşünce şuydu:

“Elimden geldiğince çok çalışırsam, bir günde ne kadar yapabileceğimi öğrenebilirim.”

Güneşin doğuşundan batışına kadar durmadan çalıştı. Sonra ne kadar yapabileceğini fark etti. Sadece bir günde tam bir dönüm pancar buduyordu! Bu bir kişi için çılgınca bir miktardı. Çiftçi Benson’ın yaptıklarını görünce şok oldu. Benson’ın eline iki gümüş dolar ve iki tane beş dolarlık altın para verdi. Benson gözlerine inanamıyordu! O zaman için 12 dolar, 16 yaşındaki bir çiftlik çocuğu için bir servetti.

Eve yürürken sevinçten havalarda uçuyordu. Kendisini şehirdeki en zengin adam gibi hissediyordu.

Benson’un kendisine sorduğu soruyu sizler de kendinize sormalısınız.

Tek bir günde ne kadar iş yapabilirsiniz?

Bugün ne kadar iş yapabilirsiniz?
Bu meşgul olmak alakalı değil, üretken olmakla ilgilidir. Aynı zamanda kendi sınırlarınızı zorlamak ve gerçekten ne kadar ileri gidebileceğinizi görmekle ilgilidir. Çoğu insan ne kadar iş yapabileceğini görmek için uğraşmıyor. Ne kadar yapabileceğinizi görebilen insanlardan biriyseniz, evet doğru yoldasınız demektir.

14. İlişkilerinizde Karşı Tarafa Neler Verebileceğini Bilmek

“Zenginlikler gelmeye başladığında o kadar hızlı gelirler ki, o kadar bol ki, o çulsuz yıllar boyunca nerede saklandıklarını merak edersiniz.”
-Napoleon Hill-

 Verme ve hizmet vermeye yöneldiğinizde empatik yeteneği daha yüksek bir hale gelirsiniz. Çünkü onlar hakkında değil, ihtiyaç duyduklarını dinleyebilir ve ayırt edebilirsiniz. Bir sonraki hamlenizi hesaplamıyorsunuz. Bundan sonra ne söyleyeceğinizi düşünmüyorsunuz. Bunun yerine, aslında dinliyorsunuz ve diğer insanların neye ihtiyacı olduğunu keşfediyorsunuz.

15. Derin Bir Şekilde Odaklanın ve Sonuçları Görün

“Derin öğrenmenin titreşimleriyle ortaya çıkan öğrenme sürecini sonuçlarını düşünüyorum.“
-Josh Waitzkin-

Başarı bir maraton değildir. Bunun yerine, başarı bir hızlı koşuya benzer. Kendinizi sınırlarınızın ötesine itiyorsunuz ve sonra dinleniyor / iyileşiyorsunuz.

Bazı koşularınız bir hafta olabilir. Hatta bazen birkaç yıl olabilir. Durum ne olursa olsun, yoğunluktan kurtulup kafa dinleme dönemlerine ihtiyacınız vardır bazen. Bu zamanlarda geri bildirim alırsınız. Durumunuzu güvenilir arkadaşlarınıza ve mentorlarınıza açarsınız. Öğrendikleriniz sonrası yolunuzu yeniden çizersiniz.

 İyileşme ve dinlenme yaptığınız işi mükemmelleştirmek için gereklidir. Bunlara öncelik vermiyorsanız, tükenmişlik yolundasınız demektir. Dahası, öğrendikleriniz uygulamak ve iyileşmek için zaman ayırmıyorsanız, bilmeden bile yanlış yöne gitme şansınız çok yüksektir.

16. Öğrenmeyi Asla Bırakmamak

“Kendi kaynaklarınıza güvenmeyin.”
-Joe Polish-

Wayne Gretzky şimdiye kadar yaşamış en büyük hokey oyuncusu olarak kabul edilir. Yine de takım arkadaşları tarafından sürekli bir aptal olarak tanımlandığı biliniyordu. Her zaman pratikte yeni şeyler deniyordu ve buzun üzerine çaıkılıveriyordu. Takım arkadaşlarından çok daha fazla şey denedi ve kaybetti. Ama bu onu dünyanın en iyi oyuncusu yapmak için ihtiyacı olan en önemli özelliklerden biriydi. Denemek ve hatalar yapmak.

Başarı ile ilgili sorun, gerekli motivasyona ulaşmak ve onu sürdürebilmek. Kendinizi keskin tutmak için, ne kadar iyi olursanız olun sınırlarınızı zorlamayı asla bırakmamanız gerekiyor.

Öğrenmeyi, test etmeyi ve denemeyi bıraktığınız an, geriye doğru gittiğiniz andır. Öğrenmezseniz, hızlı bir şekilde kaybedersiniz.

17. Rahatlıktan Kaçınmak

“Konforu seviyoruz. Modern hayatın sunduğu 5 yıldızlı otelleri, meşe panelli köşe ofislerini, lekesiz soyunma odalarını ve yumuşak havluları seviyoruz. Bu bir utançtır, çünkü lüks motivasyonel bir uyuşturucu gibidir. Bilinçsiz zihinlerimize daha az çaba göstermesi için işaret eder. ‘Rahatla, başardın’ diye fısıldar bizlere.”
-Daniel Coyle-

Çoğu insan için, mutlak bir başarı için değil; başarının vereceği lüksler için çalışıyorlar. 

Dünyanın en iyi sanatçılar işleri basitleştirir. Lükslerden zevk almaktan ve iyi para kazanmaktan kaçınmazlar. Ancak, iş hayatlarında olabildiğince basittirler.

Sonuç

Başarı sizin için neye benziyor?

Hayallerinize ne kadar yatırım yapıyorsunuz?

Kendinizi olmak istediğiniz yerde görebiliyor musunuz?

Bu hayallerinizi gerçekleştirebilecek misiniz?

Yazan: Benjamin Hardy
Çeviren: Adem Hatipoğlu
Kaynak: https://benjaminhardy.com/how-to-know-if-youll-be-successful-2/

Adem Hatipoğlu, 1998 İstanbul doğumlu. Vefa Lisesi mezunu. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Ekonomi ve Finans bölümü 1. Sınıf öğrencisi. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos