Gelecek Nesle Yapay Zekayla Çalışmayı Öğretmek

2.266

Bir süre önce yazmıştım ki işverenler çalışanlarına yatırım yapmalı ve onların kendilerini geliştirmelerine olanak tanımalıdır, çünkü bu herkese fayda sağlayacaktır. Bu esnada Accenture’un bulgularından da faydalanmıştım. Accenture, organizasyonların insan ve makine etkileşiminin sorunsuz gerçekleşmesi için sistemik bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğini belirtmişti.

Şirketler kendi içlerinde her ne kadar eğitime pek bütçe ayırmasa da aslında bu kaynakların boşa gitmediği ve yavaş da olsa ilerlemeler kaydedildiği bulunmuştur.

Akımın ilk ismi ise MOOC öncüsü Coursera ile işbirliği halinde olan Google. Google, IT destek profesyonelleri için çevrimiçi kurs hazırlığında. Tahminlere göre 2026’ya kadar IT ihtiyacı %10 artacak ve bahsi geçen kurslar çalışanları sektörün gerektirdiği rollere hazırlayacak.

Google’daki IT uzmanları uygulamalı eğitim laboratuvarları hazırladı. Amaçları, kariyerlerinde ilerlemek isteyen insanlara onların ihtiyaç duyduğu bilgileri makul bir ücret karşılığında sunmaktı. Coursera, alana daha yeni adım atmış birinin bile 8-12 ay gibi bir sürede IT Destek Uzmanı seviyesine gelebileceğine inanıyor.

Merdivenleri Tırmanmak

İlk adımlarını atacakların elinden tutmak için Google, Google.org girişimi bünyesinde bu yıl Amerika’da 10,000 insana finansal destek imkanı sunacak. Bu, burs ve imkanları kısıtlı kimselere eğitim ve yeteneklerini geliştirme konusunda destek olan kar amacı gütmeyen kuruluşlara katkı şeklinde uygulamaya koyulacak.

Kurs imkanlarının yanı sıra program, öğrencilere kurs bitiminde ilk işlerini de sunmayı planlıyor. Sertifika kapsamındaki altı kursu bitiren öğrenciler, aralarında Walmart, Infosy ve elbet Google’ın da bulunduğu potansiyel işverenler ile bir araya gelecek.

IT alanında eğitim vermeyi planlayan bir başka program da NVIDIA, Scan Computers ve AWS (Amazon Web Services) tarafından uygulamaya koyuldu. 9 yaşındaki çocukları yapay zekayla tanıştırmayı hedefleyen grup, kapsamlı bir öğrenme ve öğretme ortamı hazırladı.

Yapay Zekayı Öğrenmek

Yapay zeka ile ilgili çeşitli alanları seçip terminoloji derleyecek ve bu teknolojinin gerçek dünyadaki uygulama alanını araştıracaklar. Sürece görselleri tanımlayacak kendi yapay zeka sistemlerinin üretimi, test edilmesi ve geliştirilmesi de dahil olacak. Her öğretmene AWS tarafından ücretsiz olarak bulut-tabanlı GPU erişimi verilecek.

Proje lideri, “Yapay zeka artık hayatımızın bir parçası ve şu an 13 yaşındaki çocuklar çalışacak yaşa geldiğinde, bilişim teknolojileri hakkında ne kadar deneyimlilerse o kadar rahat edecekler” dedi. “Dünya Ekonomi Forumu’na göre 2025’e kadar var olan işlerin %90’ı dijital beceriler gerektirecek ve şu an ilk okula başlayan çocukların %65’i henüz var bile olmayan işlerde çalışacak. Daha sonra kendilerini geliştirip ortama uyum sağlayabilmeleri için gençlerimizi yapay zeka konseptine alıştırmamız lazım.”

NVIDIA, yapay zekanın etkisiyle şekillenecek geleceğimizin en iyi şekilde yaşanıp yönlendirilebilmesi için eğitimin şart olduğunu savunuyor. Evlerinde, iş çevreleri ya da toplu taşıma esnasında yapay zekayla etkileşimi bulunan öğrencilerin bu teknolojiyi hem anlaması hem de onu tartarak geleceğe yön vermesi oldukça önemlidir.

Bu girişimin, teknolojiye rasyonel yaklaşımın korunabilmesi yolundaki küçük bir adım olduğuna inanıyorlar. Öğrenim seti 26 Ocak’ta Londra’daki Bett eğitim gösterisinde uygulamaya koyuldu ve ekip, kısa sürede bunu Birleşik Krallık’taki tüm orta okullara yaymayı planlıyor.

Bunlar size küçük adımlar gibi görünebilir. Toplumu yeni teknolojinin getirilerine adapte etmek için yapılacak daha çok iş var. Eğitimden mahrum bırakılan kişiler de bu girişimlerden faydalanabilecek. Küçük olmasına küçük, ama sonuç olarak doğru yönde atılmış bir adım.
Kaynak: Forbes

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.