Gelecek, Esnek Çalışmada. Peki Neden?

123

The Women’s Vault’un kurucusu olan Olivia Bath esnek çalışma ile iş-yaşam dengesine nasıl ulaşılabileceğini açıklıyor.

Daha esnek çalışma uygulamalarının tartışma konusu haline gelmesi şaşırtmıyor. Covid’den önce, birçok şirket evden çalışmayı resmiyete dökmekte veya geleneksel 9-5 çalışma şeklinin dışında iş saatlerini göz önünde bulundurmakta isteksizdi. Son 18 ay, çalışanların home-office’e geçebildiklerini ve verimlilikten ödün vermeden çalışma saatlerini kendi yaşam tarzlarına göre uyarlayabildiklerini kanıtladı.

Çocuğunu anaokulundan almak için saat 5’te çıkmasına izin vermeyen iş vereninden 180 bin Sterlin kazanan anneden, İngiltere’deki ailelerin çocuk bakımı masraflarından dolayı zor duruma düştüğünü kanıtlayan önemli araştırmalara kadar neden esnek çalışmanın istisna yerine standart olarak dikkate alınması gerektiğinin altını çizen çok fazla sayıda başlık ortaya çıkmıştır.

Değişim şu anda gerçekleşmekte. Daha fazla esneklik isteyen ancak sormaya çekinen veya şirketleri bunu sunmayınca şaşıran global çalışanlarda ani bir artış görülmektedir. Bu ayın başlarında, İngiltere’deki çalışanların işlerinde daha ilk günden esneklik talep edebilme hakkı kazanacakları doğrulandı.

Esnek Çalışma İstisna Yerine Standart Olarak Dikkate Alınmalı

2019’da doğum izninden şirketteki işime döndüğümde çalışma saatlerimi çok sıkıştırmıştım ve bu yüzden kendi tecrübeme dayalı olarak bu tarz bir çalışma düzeninin görüşüldüğünde ve bu şekilde çalışmaya alışıldığında birçok fayda sağlayabileceğini biliyorum. Zorlu bir iş ile profesyonel bir anne olarak sıkıştırılmış çalışma saatlerine uyarken çıkardığım dersler beni The Women’s Vault’u yaratmaya yöneltti, bu yüzden bu bilgileri aktarabildim ve kariyerlerinde ve kişisel yaşamlarında başarılı olan kadınların oluşturduğu bir küresel topluluk yaratabildim.

Esnek çalışmayı görüşmelerinde yardım ettiğim müşteriler için konuşmak gerekirse, bu esneklik ev içi yaşamlarını değiştirebilir, çocuk bakım masraflarını azaltabilir ve daha iyi iş-yaşam dengesi kurabilir. İşte neden esnek çalışmayı dikkate almanız gerektiğinin sebepleri ve bunun hayatınızda nasıl bir değişim yaratacağı:

Esnek Çalışmaya En İyi Nasıl Yaklaşılır?

Daha esnek çalışmanın birçok yolu vardır: yarı zamanlı, iş paylaşımları, çapraz saatler, aşamalı işe dönüşler, aşamalı emeklilik veya uzaktan çalışma.

Genellikle sıkıştırılmış saatlerle çalışmayı öneriyorum. Bireyler için, yarı zamanlı çalışanlarda sıklıkla gördüğüm, karşılıksız çalışmayı yok ederken, kişisel ve profesyonel kazançların dengesini sağlamayı sunuyor. İşletmeler için ise ilerideki kadın liderleri de içeren en iyi yetenekleri kaybetmemeyi vadediyor.

Yani tam olarak nedir bu? Sıkıştırılmış çalışma saatleri (veya sıkıştırılmış bir iş haftası), uzun bir çalışma günü ile beş günlük işin dört güne indirilmesi veya iki haftalık işin dokuz güne sığdırılması gibi bir çalışma haftasını daha az güne sıkıştırmayı içeriyor. Sıkıştırılmış çalışma saatlerini şekillendirmenin alternatif yolları dört günlük işi üç günde tamamlamak gibi yarı zamanlı çalışmayı içeriyor.

Neden Sıkıştırılmış Çalışma Saatleri Kullanılmalı?

Beraber çalıştığım bir kadın sıkıştırılmış saatlerle çalışmaya başladığında çocuk bakım masraflarının 3,360 Sterlin’e kadar düştüğünü gördü ve ayrıca bu durum oğluyla beraber haftaiçinde bir gün geçirmesini sağladı. Eğer hayatlarının ilk dört yılında anaokuluna giden iki çocuğunuz varsa (ve devletten ödenek almıyorsunuz), 26,000 Sterlin miktarında daha kazançlı olabilirsiniz.

Bu paranın ne anlama gelebileceğini düşünün. Bir ev depozitosunun başlangıcı veya okul harcı anlamına gelebilir. Bu çocuk bakım masrafının ortadan kalkması tam zamanlı çalışan maaşına ektir. 10 yıl boyunca İngiltere’de ortalama bir maaşla 40,000 Sterlin alıyorsanız, bu dört gün çalıştığınız bir modelle karşılaştırıldığında banka hesabınızda 100,000 Sterlin daha fazla paraya eş değer olabilir.

Eğer 30’lu yaşlarınızın ortalarında sıkıştırılmış saatlerle çalışmaya başlarsanız ve 60’lı yaşlarınızın sonlarına kadar çalışırsanız, bu miktar 300,000 Sterline denk gelir. Bu uzun vadeli finansal görüş özellikle kadınlar genellikle erkeklerden daha az bir birikimle emekli olduğunda önemlidir.

Ayrıca kariyer ilerleyişi için daha fazla fırsat vardır; tam zamanlı olarak çalışanlar genellikle yarı zamanlı çalışanlara göre daha ayrıcalıklılardır.

Daha İyi Bir İş ve Günlük Yaşam Dengesine Ulaşmak

Sıkıştırılmış saatlerle çalışmadaki büyük bir etken de iş-hayat dengesidir. 2017’de Confidence Matters tarafından yürütülen bir araştırmada kadınların yüzde 85’inin üst düzey liderlik görevlerine ulaşmak istediğini ancak karşılaştıkları en büyük engelin iş ve ev hayatlarını dengelemek olduğu ortaya çıkmıştır.

Benim açımdan, oğlumla beraber çalışmadan geçirdiğim bir gün çoğunlukla parka gitmeyi, çamaşır yıkamayı ve ailemle ya da anneler grubumla öğle yemeği yemeyi içeriyor. Bazen işimin araya girdiği oldu ancak nasıl sınır koymam gerektiğini öğrenmeme dair iyi bir ders oldu. Bu şekilde çalışmak ayrıca daha az haftasonu işi yapmak anlamına da geldi ve böylece düzgün bir şekilde ailemle geçirdiğim vakitten keyif alabildik.

Müşterilerim açısından bu şekilde çalışmak ek bir işle uğraşmaya başlayabilmeleri, çalışmalarına devam etmeleri veya küçüklerle ve yaşlı aile büyükleriyle ilgilenmeleri anlamına gelmiştir. Bir tanesi oğlunu yüzme aktivitesinin çıkışında alabiliyor ve ileriki yıllarda bu kişinin anıları o yüzme dersleri olacak ve katılıp katılmadığı Zoom toplantıları olmayacak.

Sıkıştırılmış Saatlerle Çalışmanın Olumsuz Tarafı

Esnek çalışma düzenine alışmak zaman alabilir: izinli günlerinizde sınırlar belirleyerek ve ilgili kişilerle programınız hakkında iletişim kurarak oldukça organize ve üretken olmanızı gerektirebilir. Ortada hızlı bir şekilde sönüp gitmek gibi bir risk vardır.

Sık sık müşterilerin sıkıştırılmış saatlerin hiç boş zaman olmadan uzun ve stresli çalışma günlerine neden olduğu konusunda endişelendiklerini duysam da, mesela sabah 8-akşam 6 gibi programlara alışıldığında bu günler, zaten çalışıyor olacakları ve her hafta bir izin günlerinin olmadığı o saatlerin bir yansıması olabilir. 

Bir diğer yaygın durum ise bunu isteyebilecek kadar özgüvenli hissetmektir ve böylece şirketinizin sizin isteğinizi anlayışla karşılar. Equalities and Human Right Commission tarafından yürütülen bir araştırma çalışan 10 anneden neredeyse dördünün esnek çalışma talebinde bulunmadığını çünkü reddedileceklerini varsaydıklarını buldu. Beraber çalıştığım bir kadın daha önce sıkıştırılmış saatlerle çalışmayı sunmayan en iyi dört muhasebe firmalarından birinde çalışıyordu ve sıkıştırılmış saatlerle çalışmayı sadece biz oldukça zorlayıcı bir olurluk önerisi geliştirdikten sonra yapabildi.

Esnekliğin Gerekliliği

Esneklik talep eden ve bunu deneyen ya da ne kadar etkili olabileceğini göstermek için kendi ihtiyaçları ile şireketin ihtiyaçlarını dengeleyen çalışma düzenlerine uyan, kariyerlerinin herhangi bir aşamasında olan daha fazla bireye ihtiyacımız var. Her zamankinden çok daha uzun saatler ve daha fazla seneler çalışıyoruz ve bu yüzden hayatımızı geliştiren iş-yaşam ayarlamaları yapmamız oldukça önemlidir.

Olivia Bath, liderlik düzeyinde daha fazla kadın yaratmaya, çalışanların refahına ve işletmeler için gelişim programlarına yardım eden ödül kazanmış bir iletişim uzmanıdır ve The Women’s Vault’ın kurucusudur.

Yazan: Olivia Bath
Çeviren: Dilara Sezgin
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos