Geleceğin İş Modeli, “İş 3.0” Nedir ve Nasıl Bir Parçası Olabilirsiniz?

2.619

Son 5 yıldır “on-demand” devriminin hayatımızın birçok alanını etkilediğini görüyoruz (ulaşım, yeme/içme, seyahat, alışveriş, vs). Bu yeni seçeneklerin sağladığı hız, esneklik, ve tatminlik duygusu o kadar değerli bir hale geldi ki, artık günlük hayatımızı bu şekilde sürdürmeyi tercih ediyoruz.

On-demand devriminin bir sonraki dalgası çalışma hayatımızı etkileyecek. Bu değişim, ofislerimizin fiziksel yapısını etkiledi bile: kapalı, bölümlere ayrılmış ofisler ve katı çalışma saatleri yerine açık çalışma alanları, ortak çalışma merkezleri ve esnek, on-demand ofisler ve çalışma saatleri tercih ediliyor. Aynı zamanda teknolojik gelişmelerin sayesinde, nerede olursak olalım kolayca çalışabiliyoruz. Çalışma hayatımızdaki bu değişimin bir sonraki etkisi, “Future of Work” veya “Work 3.0” olarak adlandırılan, daha esnek, on-demand istihdam modellerinde görülecek.

“İş 3.0”de, şirketler tüm projelerinin doğru yetenek ve tecrübeye sahip profesyoneller tarafından tamamlandığından emin olabilmek için iş gücünü daha esnek bir şekilde yapılandırıyor. Profesyoneller projeye uygun zaman dilimlerinde (tam zamanlı, yarı zamanlı veya proje-bazlı) ve en verimli çalışabilecekleri lokasyonlarda çalışıyor (ana ofiste, ortak çalışma alanlarında, evden, vb.). İş gücü böyle akıcı bir hale gelince, coğrafi sınırlar, saat farkları ve yetenek ve becer farklılıkları aşılıyor ve daha etkin bir şekilde çalışılabiliyor. Üstelik, gelişen pazarlar gibi global talebin yerel talebi geçtiği yerlerdeki profesyonellere de fırsat eşitliği sağlanmış oluyor. “İş 3.0”, tüm şirketleri ve her seviyedeki çalışanı etkileyecek kadar büyük bir devrim.

Firmalar, artık bir çok durumda işe alımın gerekli olmadığını görüyor ve proje-bazlı çalışmayı tercih ediyor. Bu model iki tarafa da yarar sağlıyor: uzmanlığa sahip yetkin profesyoneller ilgilendikleri, tercih ettikleri projelerde çalışabiliyor ve kariyerlerini kendileri yönetebiliyor; iş verenler de en doğru uzmanlarla, ihtiyaçları doğrultusunda, uzun vadeli bir bağlılık olmadan çalışabiliyor. Şirketlerin açısından süründürülebilir bir model olması ve profesyonellerin açısından çalışma hayatına daha çok denge ve özgürlük getirmesi, esnek işgücü modelinin her iki tarafın da kazandığı bir model olmasını sağlıyor.

Intuit firmasının yakın zamanda yaptığı bir ankete göre, ABD’deki şirketlerin yüzde 80’ i kısa dönemli, proje-bazlı çalışan sayılarını arttırmayı planlıyor. Randstad tarafından yürütülen başka bir ankete göre, ABD’deki insan kaynakları yöneticilerinin yüzde 50’i, bağımsız, proje-bazlı çalışanları istihdam süreçlerine dahil etmeyi planladıklarını belirtmiş. Artık esnek işgücü bir trend değil, çalışma hayatımızı değiştirmeye ve geliştirmeye devamı edecek, benimsememiz gereken bir devrim!

Bu durumda, şirketlerin, “İş 3.0” dünyasında nasıl başarılı olabileceklerini öğrenmeleri şart. Zira günümüzün hızla değişen, rekabetçi iş dünyasınında, öne çıkan şirketler yenilikçi, kolay adapte olabilen ve hızla değişebilen fırmalar. Peki, bu yeni şartlardan siz nasıl faydalanabilirsiniz?

Expertera olarak 1000’ün üzerinde uzman-proje eşleştirmesi gerçekleştik ve doğru uzmanlığın şirketleri ne kadar ileriye götürdüğünü gördük. Esnek işgücünün size faydalı olabileceği 8 örneği aşağıda bulabilirsiniz:

  1. Satışlarınızı arttırmak istiyor, ama bir satış yöneticisini işe almaya bütçeniz yetmiyor: Hızla büyüyen bir girişimin satış ekibiyle 3 ay boyunca çalışabilecek, satış teknikleri öğretecek, yeni satış kanallarını belirlemelerine yardımcı olacak ve onlarla 3 farklı şehre seyahat edebilecek deneyimli bir satış uzmanıyla bir araya getirdik.
  2. Yeni bir pazara girmek istiyor ve o pazar hakkında ilk elden bilgi almak istiyorsunuz: Orta ölçekli bir firmayı ilgilendikleri pazarda çalışmış, derin bilgi ve tecrübeye sahip bir uzman ile buluşturduk.
  3. Mevcut finansal kontrollerinizi ve süreçlerinizi gözden geçmek veya yeniden yapılandırmak için deneyimli bir finansal yöneticiye ihtiyacınız var: Global bir şirkete bağlı bir kuruluşa, mevcut finansal altyapısını gözden geçiren, gerekli kontrol ve süreçleri kuran ve şirketi satışa hazırlayan geçici bir CFO ile çalışmalarını sağladık.
  4. Bir yatırım öncesi, detaylı bir çalışma yaptınız, ama aklınıza takılan son birkaç konunun üzerinden geçmek istiyorsunuz: Bir özel sermaye fon yöneticisini, varsayımlarının üzerinden geçen, kişisel tecrübelerini paylaşan ve sorularına cevap veren, deneyimli bir sektör uzmanı ile buluşturduk.
  5. Maliyet düşürme fırsatlarını belirlemek istiyorsunuz: Üretim yapan yerli bir firmaya, fabrikalarını gezen, maliyet düşürme fırsatları belirleyen ve optimal süreç ve teknolojileri paylaşan, sektörden deneyimli bir yönetici ile bir araya
  6. Şirketinizi büyütmek istiyor, ama doğru ekip arkadaşlarını iş almak için vakit ayıramıyorsunuz: Hızla büyüyen bir şirketinin, istihdam sürecini yürütebilecek, gerekli görüşmeleri yapabilecek geçici bir insan kaynakları yöneticisi ile buluşturduk.
  7. Detaylı bir finansal model hazırlamanız gerekiyor ama bunu hızlıca yapabilecek becerilere sahip değilsiniz: Bir KOBİ’yi, hızlıca dünya standartlarında bir finansal model hazırlayan tecrübeli bir finansal analist ile bir araya getirdik.
  8. Sektörünüzdeki küresel gelişmeler hakkında bilgi edinmek; ilerde sizi etkileyebilecek yasal değişikliklerinden haberdar olmak istiyorsunuz: Yerli bir teknoloji girişimini, yurtdışındaki yeni gelişmeler ve fırsatlar hakkında bilgi paylaşan yurtdışından uzmanlar ile buluşturduk.

Umarım bu örnekler size ilham verir ve şirketinizi hızla ileriye götürmek için esnek işgücü modelini kullanmayı düşünürsünüz. Sorularınız veya yorumlarınız olursa memnuniyetle yardımcı olabilirim, bana [email protected]’dan ulaşabilirsiniz.

Yazan

Hayal Koç

Expertera Investor & Advisor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.