Geleceğin İş Gücü, Serbest Çalışanlar! İşte Onlarla Etkileşim Kurma Yolları

328

Çalışanlar 9-5 çalışma modelinden gittikçe kurtuluyorlar ve serbest çalışanlar ve dijital gezginler olarak kendilerine yeni bir yol çiziyorlar. Amerika’nın iş gücünün yüzde 40’ı kadarı serbest çalışma ile ilgilenmekte ve hatta pandeminin öncesinde, gig ekonomisi genel ulusal iş gücü oranının üç mislinde büyüme gösteriyordu.

İş dünyasında yöneticilerin büyük bir yüzdesi, serbest çalışanların yakın gelecekte iş güçlerinin daha büyük bir kısmını oluşturmalarını beklemelerine rağmen, aslında çok azı bu çalışanlar ile nasıl etkili bir şekilde bağlantı kurabileceklerini anlayabilmiş durumdalar. Yakın zamanda gerçekleştirilen, yaklaşık 2000 bağımsız çalışan ve iş liderinin katıldığı küresel bir anket, serbest çalışanların yalnızca yüzde 10’unun müşterileri tarafından oldukça değerli hissettiklerini ve yarısının değersiz hissettiğini göstermiştir. Ek olarak, Crowd Potential Consulting Group’un kurucusu ve CEO’su olan ve araştırmanın ortak yazarlığını yapan Dr. Rochelle Haynes’in dediğine göre, bu çalışanların birçoğu hiç destek almamaktadır ve katkıları nadiren fark edilip ödüllendirilmektedir.

Eğer şirketler zirvedeki yetenekleri çekmeye devam etmek ve rekabet üstünlüğünü sürdürmek istiyorsa, şirketler ve serbest çalışanların arasındaki ilişki gelişmelidir. Serbest çalışanların karşılaştıkları problemleri aydınlatmaya ek olarak Dr. Haynes’in araştırması, iş kuruluşlarının bu çalışanlarla nasıl daha iyi etkileşim kurabileceklerine ve onların kıymetini nasıl daha iyi anlayabileceklerine açıklık getiriyor:

Serbest çalışanlar için kapsamlı bir işe alıştırma süreci tasarlayın.

Nasıl tam zamanlı bir personeli işe alıştırma sürecinden geçiriyorsanız, serbest çalışanların da bu süreçten yararlandırılması önemlidir. Bu süreç, çalışanların başarılı olmaları için gereken dijital araçlara, firma kaynaklarına ve bilgilerine erişim vermeyi içermelidir. Dr. Haynes, “Dijital gezginlerden duyduğumuz şeylerden bir tanesi de, organizasyondaki bir kişi ile iletişime geçememeleri yüzünden aksayan işlerinin olduğudur,” demektedir.

Serbest çalışanlar özellikle müşteri ve alıcılar ile etkileşim içinde olacaklarsa, onları kültürünüz ve değerleriniz hakkında ayrıca eğitmelisiniz. Dr. Haynes, “Birçok serbest çalışan, genellikle organizasyonun değerini anlamadıklarını ancak sadece yapmaları için bir işin verildiğini söyledi.” demektedir.

Her türden çalışanı kucaklayan bir çalışma ortamı yaratın.

Çoğu serbest çalışan bağımsız olmayı seçiyor çünkü esnekliği arzuluyorlar. Firmalar, serbest çalışanların üretken olmayı istedikleri şekil ile uyumlu bir ortam sunmayı öğrenmelidirler. Bazı bağımsız çalışanlar tamamen evden, kafeden ya da bir ortak çalışma alanından çalışmayı tercih ederlerken, başkaları haftada birkaç gün ofise gelmeyi tercih edebilirler.

Firmalara ve serbest çalışanlara birlikte daha iyi çalışmaları için yardım eden Dr. Haynes, serbest çalışanların ihtiyaçlarının karşılanması için ortak çalışma üyeliği veya ofiste serbest çalışanların kolayca uğrayabilecekleri paylaşımlı masaların kurulması gibi bazı yöntemleri devreye sokmayı öneriyor. Ancak en önemli şey, bütün serbest çalışanların aynı tercihlere sahip olmadıklarından dolayı esneklik sunulmasıdır.

Serbest çalışanlarınızı neyin heyecanlandırdığını bulun.

Takdir edilmediğini hisseden çalışanların işi bırakıp gitme riskine sahip kişiler oldukları uzun zamandır kabul edilmektedir. Organizasyona değer katan serbest çalışanlar ile dayanıklı bir ilişki kurmaya çalışmak zekice bir strateji olsa da, firmalar bunu serbest çalışanlarına uygulamakta başarısız olmaktadırlar. Eğer yaptıkları işte harika olan birisini bulsanız, o kişinin ayrılmasını ister misiniz?

Dr. Haynes firmaların nasıl yeterli bir şekilde herkesin katkısının farkında olacaklarını öğrenmeleri gerektiğini ekleyerek, “Birçok serbest çalışan yaptıklarının tam zamanlı çalışanlarla aynı şekilde takdir edilmediğinden ve fark edilmediklerinden şikayet etti.” demektedir.

Bahsedildiği üzere, tam zamanlı çalışana cazip gelen şey bağımsız çalışanları eşit bir şekilde heyecanlandırmayabilir. Dr. Haynes bir eğitim programına, ortak çalışma alanı üyeliğine ya da iş bittikten sonraki yönlendirmelere erişimi önermektedir. Öğrenmenin en kolay yolu ne midir? Serbest çalışanlarınıza onları neyin takdir edilmiş hissettireceğini sorun, ve bunları uygulayın.

Serbest çalışanlarınıza güven sağlayın.

Dr. Haynes’in söylediğine göre, bazı serbest çalışanlar hiçbir güvence olmadan bir işten öbür işe atlamaktan mutlu olsalar da, birçoğu biraz güven verilmesini takdir eder. Serbest çalışanların yüzleştiği en büyük risklerin geç ödeme ve güven vermeyen nakit akışı olduğunu göz önünde bulundurursak, firmaların güvenilir ödeme ve açık, karşılıklı bir şekilde kararlaştırılmış sözleşme sunmaları gerekir.

Dr. Haynes’in söylediğine göre, serbest çalışanlar ayrıca açık, gerçekçi amaçlara sahip olmayı önemsemektedirler. Dr. Haynes, sosyal medya stratejisi geliştirmek için işe alınan ancak sonucunda sanal asistanlık işi yapan bir pazarlama müdürünün örneğini paylaşarak, “Birçok gezgin, yapmaları için alındıkları işin, sonunda yaptıkları işi yansıtmadığını söyledi.” notunu düşüyor.

Son olarak, bir serbest çalışan sözleşmeyi tamamladığı zaman, sizinle tekrar çalışmak isteyip istemedikleri hakkında bir görüşme yapın. Hemen hazırda verebileceğiniz bir iş bulunmasa da, onları çalışan rehberine ekleyeceğiniz ve eğer hizmetleri için bir ihtiyaç doğarsa iletişime geçeceğiniz hakkında bilgilendirin.

Serbest çalışanlar burada kalıcılar, ve iş kuruluşlarının, onları iş güçlerinin temeline dahil etmeyi öğrenmeleri gerekmektedir. Serbest çalışanlarınızı işe alıştırmaya zaman ayırarak, onları başarıya hazırlayarak, onların tercih ettiği şekilde işlerini bitirmeleri için esneklik sağlayarak, katkılarını fark ettiğinizi belli ederek ve onlara güven sağlayarak, iş dünyası 2020’lere doğru geliştikçe işinizin başarılı olmaya devam etmesine yardımcı olan bir kaynağa ulaşacaksınız.

Yazan: Larry English
Çeviren: Dilara Sezgin
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.