Geleceğin Hibrit İş Yerleri Karşımızda: Peki Nasıl Görünüyorlar?

114

İşin geleceği hibrit çalışmada. Pandeminin başlamasından bir yıl sonra, Prudential Financial’ın anketine katılan çalışanların %68’i ideal iş hayatlarının hem uzaktan hem de iş yerinde çalışmayı kapsadığını, yani hibrit iş yerleri olduğunu bildirdi. Fakat bu, şirketlerin (LinkedIn de dâhil) çalışma alanlarını yeniden değerlendirmelerini gerektirdiği için zorlayıcı olabilir.

Minimum mahremiyete sahip açık kat planları ve birbirine yakın sıkışık masalar ile sadece bir hapşırık uzaklıkta olan mikroplar geride kaldı. Bir ucunda ekran bulunan dikdörtgen konferans masaları da geride kaldı (uzaktan katılıp da toplantının bir parçası gibi hissetmiş olan var mı ki?). Microsoft’a göre, artık karar merciilerinin %66’sı hibrit çalışma düzenine daha iyi uyum sağlamak adına fiziksel alanlarını nasıl yeniden tasarlayacaklarını düşünüyor.

Bu konuda birçok şirket öncülük yapmakta. İşte altı yenilikçi ve ileri görüşlü hibrit iş yeri:

Google “Ekip Kapsülleri” ile esneklik yaratıyor

Hibrit çalışmanın en büyük zorluklarından birisi, belirli bir günde kaç çalışanın geldiğine bağlı olarak iş yeri ihtiyaçlarının sürekli değişmesidir. Google, “Ekip Kapsülleri” oluşturarak buna yenilikçi bir çözüm getirdi. The New York Times tarafından “İkea’nın Lego ile buluşması” olarak adlandırılan bu kapsüller, sandalyeler, masalar, beyaz tahtalar ve çeşitli şekillerde düzenlenip birkaç saat içerisinde yeniden düzenlenebilen tekerlekli depolama birimlerinden oluşuyor. Gizlilik gerektiren toplantılar için Google, kapalı alanlar oluşturmak üzere selefon balon duvarları şişiren tekerlekli bir robotla denemeler yapıyor.

Microsoft konferans odalarına getirdiği yenilik ile eşitlikçi bir ortam sunuyor

Hibrit toplantılar katılan herkes için garip olabilir. Bazı zamanlar, ofiste olan çalışanlar ekrandaki iş arkadaşlarını görmekte zorlanıyor. Uzaktan çalışanlar ise.. uzak hissediyor.

Microsoft bu sorunu tüm katılımcıların eşit konumda bulunarak iş birliği yapmasına olanak sağlayan yüksek teknolojiye sahip konferans odaları tasarlayarak ele aldı. Toplantı odalarındaki kameralar, uzaktan çalışanların iş arkadaşlarıyla göz teması içinde bulunabileceği (sanal olarak olsa da) göz hizasına taşındı. Uzaktan katılanların video akışları da odadaymış gibi olmalarını sağlayacak şekilde yatay geniş bir ekranın alt kısmında göz hizasına taşındı. Akıllı hoparlörler ve kapsamlı çevresel ses düzeni ise uzaktan çalışanların kimin ne söylediğini anlamasını kolaylaştırıyor.

Microsoft’un hibrit çalışma ortamının felsefesini ve uygulamasını anlattığı yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

hibrit-iş-yerleri-microsoft

Perkins&Will sürdürülebilirlik ile değişken çalışma alanlarını dengeliyor

Perkins&Will, 2019’da New York’taki yeni stüdyosunu tasarlamaya başladığında zaten çalışma alanını yeniden değerlendiriyordu. Mimarlık firmasının liderleri, mekanı deneme yapacakları bir öğrenme laboratuvarı olarak ele aldılar. Hibrit iş yerleri için mükemmel bir test alanı oldu. İş yerinin altyapısının çok sabit olmamasıyla alanların kolayca yeniden yapılandırılması ve ekiplerin tahsis edilmiş koltuklar yerine “proje alanı” denilen takım çalışmasına özel alanlarda çalışabilmesi sağlandı.

Şirket aynı zamanda, hareketi takip eden ve ışık seviyelerini, sıcaklığı ve CO2’yi ölçen sensörler kullanarak sürdürülebilirliğe dikkat ediyor. Böylelikle ofiste kaç kişinin bulunduğuna bağlı olarak yalnızca ihtiyaç duyulan klima ve aydınlatmalar kullanılıyor.

Hana Financial Group’un yeni merkezi zihinsel sağlığa odaklanıyor

Pandemi boyunca, küresel iş gücünün birçok üyesi zihinsel sağlık sorunlarıyla mücadele etti. Bu sorunu ele almak için, Hana Financial Group, 2024’te Güney Kore’nin Cheongna şehrinde açılacak yeni genel merkezini her yerinde doğanın bulunduğu canlandırıcı bir iş yeri olarak tasarladı.

Şirket kısa süre önce yeni yerleşkenin tasarım planlarını açıkladı. Dışarıda park benzeri alanlar (yürüyüş yolları olan) ve içeride ise yukarıdan aşağıya binaların arasından geçen herkesin kullanımına açık yollar olacak. Binalar arasında zikzak çizen, doğal ışık, bitkilendirmelere ve teraslara sahip yollar, insanları yavaşlamaya ve doğayla yeniden bağlantı kurmaya teşvik etmek üzere tasarlandı. Bu da zihinsel sağlık için bir nimet.

Dropbox iş birliği ve bağlantı için samimi alanlar yaratıyor

Dropbox’ın CEO’su Drew Houston, pandemiyi şirketleri çalışma alanlarını yeniden değerlendirmeye ve en azından sonsuz sayıda diziden oluşan ofis bölmelerini ortadan kaldırmaya zorlayan bir olay olarak görüyor. İlk olarak şirketini sanal bir şirkete dönüştürdü. Bu yenilenmenin bir parçası olarak Dropbox, San Francisco, Seattle, Tokyo ve Tel Aviv gibi büyük şehirlerde Dropbox Studios kuruyor.

Stüdyolar, samimi ve rahat bir his oluşturmak için kafesi olan birçok “sakin alanı” , Houston’ın deyişiyle “iş yeri içindeki dış alanlara” sahip olması için konferans odalarını ve organize grup eğitimleri için sınıfları içeriyor. Stüdyolar, iş birliği ve bağlantı için kullanılan alanlar iken diğer her şey uzaktan yapılabiliyor. Yeni çalışma alanları, grup toplantıları için hareketli mobilyalar ve asma duvarlara sahip geniş odalara sahip. Ayrıca tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı Alastair Simpson’ın “iniş noktaları” olarak adlandırdığı, çalışanların iş arkadaşlarıyla arayı kapatabileceği, e-postaları takip edebileceği ya da toplantılar arasında soluklanabileceği kafeler ve kütüphaneler de bulunuyor.

A photo of a Dropbox touchdown spot

Google dış mekanlardan yararlanıyor

Çalışanların ofise geri dönme konusundaki en büyük endişelerinden biri tabii ki de COVID-19. Açık havada toplanmak genelde daha güvenli kabul edilirken kapalı ortamlar aşılı kişiler için bile riskli olabilir. Bu nedenle Google, Silikon Vadisi genel merkezinde daha geniş ekip toplantılarını düzenlemek için bir açık hava alanı olan “Camp Charleston”ı oluşturdu. Dönüştürülmüş bir otopark ve çimenlik alana inşa edilmiş olan kamp, bazıları son teknoloji video konferans ekipmanlarına sahip açık hava çadırlarındaki masa ve sandalye gruplarından oluşuyor. Google, Londra, Los Angeles, Münih, New York ve Sidney’de de benzer alanlar kurmayı planlıyor.

hibrit-iş-yerleri-google

Son Düşünceler: Yenilikçi hibrit iş yerleri, çalışanları cezbetmeye ve elde tutmaya yardımcı oluyor

Eğer şirketiniz çalışma alanını yeniden değerlendirmeye başlamadıysa şimdi başlamak isteyebilirsiniz. Harvard Business Review’deki yakın tarihli bir yazıda Jim Keane ve Tod Heiser şöyle diyor: “‘Bekle ve gör’ yaklaşımını seçen kuruluşlar, eski iş yerinin yeni çalışma yöntemleriyle uyumlu olmadığını fark eden çalışanlarını hayal kırıklığına uğratma -insanları bir araya getirmenin rekabetsel avantajlarını tehlikeye atma riskiyle karşı karşıya kalıyor.”

Diğer yandan, uyum sağlayan ve esnek kalan şirketler, en iyi yetenekleri elinde tutabilir ve cezbedebilir. Hibrit bir iş gücünün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanan geleceğin iş yeri, Keane ve Heiser’ın dediği gibi anı yakalayan kuruluşlar için “rekabetsel bir avantaj” olacaktır.

Yazan: Laura Hilgers
Çeviren: Zeynep Şevval Bayraktar
İllüstrasyon: Ivy Liu
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos