Geleceğin CFO’larının İhtiyaç Duyacağı En Önemli Beceriler

1.737

Gerekli altyapı ve fırsatın buluştuğu yerden başarı doğar derler. CFO’ların (Chief Finance Officer; “Finans Kurulu Başkanı”) şu an tam en parlak dönemlerini yaşadığı zaman; çünkü CEO’lar sık sık onlara iş stratejileri konusunda danışmaya başladı. Eskiden sadece sayılarla haşır neşir olan CFO’lar artık bu geleneksel rollerini veri analizlerine dayanarak yapacaları tahmin ve hazırlayacakları stratejilerle birleştiriyorlar. Ve bunu sürekli değişip evrimleşen bir dünya ekonomisinde yapıyorlar.

Tüm bu etkenler CFO’ların rollerinin tanımını değiştirirken finans sektörü uzmanlarını bu alana yöneltiyor ve CFO’ları da kariyerlerinde ilerlemeye teşvik ediyor. Çalışanlar gelecekte adlarından söz ettirmek için sürekli kendilerini geliştiriyor, bilgilerine bilgi katıyor, uzmanlık kazanıyor ve iş ilişkilerini iyileştiriyor.

İki parçalık olan bu yazı dizimizde geleceğin CFO’larında olması gereken en önemli özellikleri inceleyeceğiz. Bunları finans uzmanları ile yapılan sayısız görüşmeler ve yapılan araştırmalardan elde edilen bulgulardan derledik.

Finans Sektörü Dışında da Deneyim

Finans sektöründe bir temelin yanı sıra, CFO’lardan eğer daha stratejik pozisyonlara oynamak istiyorsa iş dünyasının diğer alanlarında da deneyime sahip olmaları beklenecek. Johnson Brothers Alkol Şirketi CFO’su ve Başkan Yardımcısı Kevin Loegering, mesleğe salt finans ve muhasebeciliğin ötesinde bir yorum getiriyor: “Bu rol için saha deneyimine, nüfuza ve yerinde ve doğru kararlar alabilme becerisine ihtiyaç var”.

ACCA adlı kuruluşun “Geleceğin Finans Liderliği” adlı raporuna göre günümüz CFO’ları geleceğin CFO’ları için en önemli yetilerin strateji üretebilme ve uygulayabilme olduğunu dile getirmiş.Bu da onların “Finans becerilerinin yanı sıra liderlik özelliklerine sahip olup iş ve sektör hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmaları gerektiği” anlamına geliyor.

Johnson Brothers Alkol Co. CFO’su ve Başkan Yardımcısı Kevin Loegering: “Bu rol için saha deneyimine, nüfuza ve yerinde ve doğru kararlar alabilme becerisine ihtiyaç var.”

Kariyerinin ileriki dönemlerinde CFO’luğu hedefleyip satış ve pazarlama gibi finans sektörünün dışındaki alanlarda deneyim sahibi olanlar, iş stratejileri üretip büyüme kararları almaya gelince daha avantajlı bir konumda olacaklar.

Verilere ve Uygulanabilir Fikirlere Odaklanma

Veriler artık şirketlere yeni fırsatları tanımlama, müşteri ilişkilerini geliştirme, iş planlamasını yönetme, yenilik ve değişimi destekleme gibi pek çok alanda destek oluyor. CEO’lar da bu yüzden analitik verilere dayanarak strateji üretme ve karar verme sürecini etkileyecek tahminler bekliyor CFO’lardan. Hatta ACCA ve IMA’nın yayımladığı “CFO’ların Değişen Rolü” adlı rapora göre CFO’lar, bu veri devriminin merkezinde yer alacaklar.

CFO’lar ve finans ekipleri sayıların ötesinde nasıl veriler toplayabileceğini tartışacaklar. Verilen kararların arkasında yatan nedeni açıklayabilir, “Ya şöyle olursa” gibi soruları cevaplayabilir seviyeye gelecekler.

Stanford Üniversitesi’nden Finans Profesörü Dr. Ilya Strebulaev, şimdi ve gelecekte meslekte başarılı olmak için CFO’lardan günümüzde beklenenleri ve ileride beklenecek olanları onlara kazandırmak için “Yeni CFO’lar: Stratejik Finansal Liderlik Programı” adlı uygulamayı başlattı. O da bu mesleğin çok kritik bir rol oynayacağı hususunda hemfikir. “Artık bir veri havuzunda yaşıyoruz, bu verileri analiz edecek teknolojimiz var ve artık tüketiciler, rakipler, pazar ve çok daha fazlası hakkında isabetli kararler verebiliyoruz” diyor. “CFO’lar finansal bilgilerin dışında bu verileri de nasıl kullanabileceğini çok iyi bilmeli. Böylelikle iş süreçlerini kavrayıp etkin kararlar verebilirler. Çünkü bunu başaramayan şirketler yok olmaya mahkum.”

CFO’lar ve finans ekipleri öngörme modelleri geliştirip daha isabetli tahminler yapmada ileri analitikten giderek daha fazla faydalanacaklar.

Teknoloji verilerin doğru zamanlı, erişileribilir ve işle alakalı tutulması faydalı olacak. Yeni finansal yönetim sistemleri bulut teknolojisi, dahili hafıza, veri tabanları, görselleştirme ve taşınabilme özelliklerinde faydalanıyor ve bu sayede CFO’lar ile ekipleri artık sadece geçmişe ait verileri analiz etmek zorunda olmaktan kurtuluyor. Daha da güzeli, bu teknoloji sayesinde yapılan tahminler kolaylıklar diğer işletmelerden yetkililerle paylaşılabiliyor ve bu sayede işbirliği ortamı gelişiyor.

Artık CFO’lar ve finans ekipleri tahmin modellerini kullanmak ve daha isabetli kararlar almak için ileri düzey analitik sistemlerden faydalanacak. Teknolojiyi ve onun bir işi daha hızlı ve etkili yapılmasını sağlayıp sağlayamayacağını anlamak önemli bir rol oynayacak. “CFO’ların Değişen Rolü” raporunda şu ifadeler yer almış: “Yarının CFO’ları ve onlarla birlikte çalışacak insanlar, gelişen teknolojiyi çok iyi anlamak durumundalar. Bu da teorik olarak daha az sayı kaydedip doğrulama, artan zamanda da var olan verileri analiz ederek bunu karar alma sürecine yansıtma anlamına geliyor.”

CIO ile Yakın İlişkiler

CIO ile yakın ilişkiler geliştirmek de geleceğin CFO’larının meslek gereklilikleri arasında yer alacak. Strebulaev, verileri daha iyi yönetip kullanmasını bilen organizasyonlarda CFO-CIO’ların işbirliği içinde olacağını, ancak bunu etkili bir şekilde başarabilmek için iki tarafın birbirini anlayabilmesi gerektiğini söylüyor. Bu yeni çalışma tekniği sayesinde var olan teknolojiler daha iyi kullanılabilir ve CFO’lar ile ekiplerinin onlardan en iyi nasıl faydalanabileceği tespit edilebilir.

Strebulaev: “İhtiyaç duydukları verilerin ayıklanabilmesi için CFO’ların CIO’lar ile sürekli bir etkileşim halinde olması gerekmektedir. Şu ana kadar bu noktada karşılaştığımız zorluklar, bu iki meslek grubunun farklı diller konuşması idi. Ama artık bunu aşmak için gerekli önlemler alınmalıdır.”

Loegering de aynı fikirde görünüyor: “Rolün bir kısmını da teknoloji ve bilgi oluşturuyor. O yüzden sistemleri ve verileren nasıl en iyi şekilde faydalanabileceğini çözmek artık büyük önem taşıyor.” Ona göre bu onları Johnson Brothers’taki CIO’lar ile iletişimlerinn iyi olmasının asıl nedeni. “Birlikte birçok şeyi başardık, sistem ve projeler bakımından işimizi şu anki haline biz getirdik.”

Yazımızın aynı başlıklı ikinci kısmını da okumayı unutmayın!

 Kaynak

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.