Geleceğin CFO’larının İhtiyaç Duyacağı En Önemli Beceriler, 2. Bölüm

911

Bu yazı dizisinin ikinci bölümünde de geleceğin CFO’larından (Chief Finance Officer; “Finans Kurulu Başkanı”) beklenenleri incelemeye devam edeceğiz. Bu incelememizi yaptığımız çeşitli görüşmeler ve alanda yapılan araştırmalardan derledik.

İletişim Becerileri

Geleceğin CFO’larından artık sadece veri analizi yapmaları değil, bunu çoğunlukla finans alanında bir geçmişi bulmayan taraflara anlamlı ve anlaşılabilir bir şekilde ifade etmeleri gerekecek. O yüzden iletişim yeteneklerini geliştirmek isteyen finans uzmanlarının şimdiden birlikte çalışıp etkileşime geçtiği insan portföyünü çeşitlendirmesini tavsiye ederiz.

Genelde eskiden yalnızca bilgisayarlarla çalışan CFO’lar için bu yeni bir alan. Stanford Üniversitesi Finans Profesörü Dr. Ilya Strebulaev, şimdi ve gelecekte meslekte başarılı olmak için CFO’lardan günümüzde beklenenleri ve ileride beklenecek olanları onlara kazandırabilmek adına “Yeni CFO’lar: Stratejik Finansal Liderlik Programı” adlı uygulamayı başlattı. Diyor ki: “CFO’ların en çok zorlandıkları alanlardan birinin iletişim becerileri olduğunu fark ettim. CFO’lar artık finans alanında bir geçmişi bulunmayan  kimselere veri sunmak durumunda kalıyorlar ve daha önce bu iş tanımlarında yer almadığından bu konuda deneyim sahibi değiller”.

CFO’lar daha lider pozisyonlara geldikçe iletişim becerileri, güçlü ilişkiler kurabilme konusunda da onlara yardımcı olacak.

Değişikliğe Adapte Olabilme ve Yenilikleri Yönetebilme

Günümüzde iş dünyası artık hiç olmadığı kadar değişime ve yeniliğe açık. Geleceğin CFO’ları ve finans ekiplerinin değişikliklere çabucak adapte olabilmeleri gerekecek. Bu değişiklikler şirketin yeni pazarlara açılması, yeni düzenlemelere gitmesi ya da yeni iş modellerini benimsemesi gibi herhangi bir alanda meydana gelebilir.

CEO’lar da organizasyonları bünyesindeki değişiklikleri ve yenilikleri yönetecek CFO’lar arıyor. KPMG’nin “Tepeden Görünen Manzara” adlı raporuna göre her üç CEO’dan biri, değişim yönetimi konusunda deneyim sahibi olmanın CFO’larda aradıkları en önemli özelliklerden biri olduğunu söylüyor.

Strebulaev aynı zamanda yeniliklerin, geleceğin CFO’ların çalışma alanlarının büyük bir kısmını oluşturacağına inanıyor. “Artık ne zaman neyin olacağını bilemediğimiz bir çağda yaşıyoruz ve bu koşullarda CFO’lardan cevaplamaları beklenen iki soru olacak: Şirketimin de yeniliklere adapte olup endüstrinin zirvesinde kalmaya devam ettiğinden nasıl emin olabilirim ve bu değişiklikler şirketimi ve onun iş kültürünü tam olarak asıl etkiliyor?”

KPMG’nin araştırmasına göre global deneyim şu an bir CFO’nun sahip olabileceği en önemli özellik olarak görülüyor.

Çalıştıkları kurumlara asıl yenilikleri getiren öncüler olarak CFO’ların, bu yeniliklerin çalışma modellerini nasıl etkilediğini anlayarak tüm risk faktörlerini değerlendirip nereye nasıl yatırım yapılması gerektiğine karar verebilmelileri gerekmektedir. Yenilik fırsatlarının tanımlanabilmesini sağlayacak veri sağlamak ve onlara stratejik hamleler sunmak da oldukça önemli elbet.

Global Deneyim

Hızla gelişmekte ve gelişmiş pazarlar ile tüm iş strateji ve önceliklerini etkileme kapasitesine sahip belirsizlikler arasında söylemek mümkündür ki geleceğin CFO’ları oldukça karmaşık bir global ekonomide çalışıyor olacak. Bu yüzden de global deneyim artık bir gereklilik haline glecek. Hatta KPMG’nin raporuna göre global deneyim şu an en önemli özellik olarak kabul ediliyor.

Global mercekten bakmak suretiyle sektörü yönetebilmek, doğru stratejiler geliştirmede önemli yer tutacak. Bu özellikle yeni pazarlara açılırken işe yarayacak. ACCA ve IMA’nin işbirliği içinde hazırladığı “CFO’ların Değişen Rolü” raporuna göre “Finansal sorumlulukların artık ülke sınırlarını aştığı bir dünyada CFO’ların yollarını bulabilmeleri, olup bitenleri kavrayabilmeleri, kültürler arası finans stratejileri geliştirebilmeleri gerekmekte ve bunu farklı inançlar, diller ve zaman dilimlerini de hesaba katarak başarmaları beklenmektedir. Global liderlik, geleceğin CFO’ların üsleneceği rollerin en önemlisi olacaktır.”

Hazırlıklı olmak içinde geleceğin finans uzmanlarının şimdiden gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda çalışma fırsatı kovalamasını ve farklı ülkelerden uzmanlarla tanışmasını tavsiye ediyoruz.

Hazırlık Başarının Anahtarı

Risk yönetimi konusunda deneyim, belirsiz ve değişken piyasalarda şirketi su yüzeyinde tutabilme gibi günümüzde önemli olup ileride de önemini koruyacak beceriler de var.

İş tanımları giderek daha kapsamlı hale geldikçe CFO’ların kişisel ve profesyonel gelişimlerine devam etmeleri gerekmektedir. Böylelikle geçmişte çok da önemli görülmemiş ama artık kritik rol oynayacak beceriler geliştirebilirler.
Hazırlıklı olmak başarının anahtarıdır.

Yazımızın birinci bölümünü henüz okumadıysanız ona da bir göz atmak isteyebilirsiniz!

Kaynak

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.