Geleceğe Etki Etmek: 2021’de Başarılı Bir Kariyer İçin En Önemli Beceriler

446

Geleneksel iş alanlarının klasik yukarıdan aşağıya karar alma mekanizması günümüz piyasasında başarıyı kolaylaştırmaktan ziyade zorlaştırıyor gibi görünüyor. Rekabet üstünlüğü sağlamak yeni yollar keşfetmekten geçtiğinde, bir kuruluşun bütün fikirlere ihtiyacı var. Fakat, şirketiniz içinde etki bırakan biri olarak görülmekle, pratik olmayan ve sorun çıkaran biri olarak görülmek arasındaki ayrımı nasıl yapabilirsiniz? Aşağıda, 2021 yılında ve gelecekte kariyerinizi başarıya ulaştırmak için gerekli beceriler ve öneriler bulunmakta:

Henüz var olmayan bir gelecek hayal edin.

Yangınları durmaksızın söndürmek üzere eğitilmişizdir. Bu yıl bize bunu daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve büyük bir ölçekte yapmaya zorunlu kıldı. Ancak sorunları art arda ele almak duyarlı bir operasyon hali oluşturuyor. Bu da demek oluyor ki gelecek, dış güçler ve içeriden yaratılanlar tarafından şekillenecek. Eğer içinde bulunduğunuz piyasayı etkilemek istiyorsanız, çocukluğunuzda çokça sahip olduğunuz ancak yetişkin olarak bağlarınızı kaybettiğiniz bir şeye başvurmanız gerekecek; Hayal gücünüz.

Bu, kendinizi günümüz gerçekliğinden kurtarmak, başkalarının ne düşüneceğini önemsememek ve mantığınızın istek ve hayallerinizi takip etmesine izin vermek anlamına geliyor. Geleceğin nasıl olmasını istiyorsunuz? Eğer para, kaynak ve onay alma sorunu olmasaydı şirketiniz için neler yapmak isterdiniz? Siz ve sizin fonksiyonunuz müşteri tabanınız üzerinde en büyük ve en pozitif etkiyi bırakmak için ne yapmalı?

Yetkin bir düşünce yapısı geliştirin.

Limeade Institude adında, mükemmel çalışma alanları geliştirmenize yardım eden bir çalışan deneyimi yazılım şirketi, yakın zamanda Deneyim Etkinleştiriciler (Experience Activators) dedikleri anlayışlar ve bunların bireylerin başarısını nasıl etkilediği üzerine bir rapor yayımladı. Limead, Deneyim Etkinleştiriciler’i herkesin sahip olduğu ve hayat kalitemizle deneyimlerimizi geliştirmek için enerji yaratan düşünce yapıları olarak tanımlıyor. Bu anlayışlar arasında dayanıklılık, amaç, farkındalık, memnuniyet, iyimserlik, öz-yeterlilik, açıklık ve duygusal düzen bulunmakta.

Limeade’ın araştırmaları yüksek oranda Deneyim Etkinleştiricileri’ne sahip insanların düşük-orta orandakilerle karşılaştırıldığında düşük stres, daha yüksek iyilik hali, üretkenlik ve bağlılık gösterdiğini söylüyor. Aynı zamanda araştırmalar, bu anlayışların bireysel çalışma ve kurumsal destekle geliştirilebileceğini gösteriyor.

Linead, bireysel olarak şunları öneriyor:

· Hayattaki tecrübelerinizi pozitif olarak şekillendirecek ve etkileyecek etmenlerin birçoğunun sizin kontrolünüzde olduğunu unutmayın.

· Az bilinen düşünce yapılarının gücünü hafife almayın. Çalışan deneyimini geliştirmek için bütün deneyim etkinleştiricilere yoğunlaşın, çünkü bunların her biri çok güçlüdür ve kendine özgü önemleri vardır.

· Şu anda hangi sonucu optimize etmek istediğinize bağlı olarak, kendinize bu sonuca sunabilecekleri katkılara göre bir veya iki tane etkili etkinleştirici faktör belirleyin.

Mevcut durumu değiştirmeye istekli olun.

Bulut tabanlı bir yazılım şirketi olan Unit 4’un İnsan Kaynakları Başkanı Lisa Dodman, “2020, İnsan Kaynakları liderlerine 15 yıldan fazla süredir var olan normlara meydan okumak ve iş birliği, yenilikçilik ve yaratıcılık yoluyla çalışan ve müşterilerin ihtiyaçlarına dikkat çekmek konusunda umut vadeden bir fırsat sundu.” dedi. Aynı zamanda, mevcut durumu değiştirmek üzere diğerlerini desteklemenin 2020’den dersler çıkarmak ve proaktif değişimi sürdürmekte anahtar rol oynadığını belirtti.

Dodman, “En iyi fikirler herhangi bir yerden gelebilir. Liderler olarak biz bütün cevaplara sahip değiliz. Başarıya ulaşan şirketler ve insanlar genellikle risk almayı öğrenenlerdir. Unutmayın, başarısızlık yeni dünyamıza adapte olmayı öğrenmenin yoludur. En başından beri CEO’muz bize risk almak konusunda cesaret verdi. Herkesin kendine ait bir düşüncesi ve piyasaya sunacağı sıra dışı şeyler var. Bu fikirler bir ürünü ya da organizasyonun yolunu daha iyisiyle değiştirebilir ve bu fırsatları bulmak günümüzdeki başarılı işletmelerin ihtiyaç duyduğu farklılık için kritik. Yetkili çalışanlar daha çok ve akıllıca çalışırlar ve yetkilendirme yoluyla liderlerine daha çok güvenirler. Yetkilendirilmenin nasıl hissettirdiğini öğrenmeliler.” şeklinde konuştu.

En iyi şirketler insanları konuşmaya ve görüşlerini paylaşmaya teşvik ederler. Fakat, bireylerin kendi kendilerine yetkiyi ellerine almaları gerekiyor. Dodman, aşağıdaki tavsiyeleri akılda bulundurmayı öneriyor:

· Doğru kanallar yoluyla, düşüncenizi duyurun.

· Takım arkadaşlarınızla düzenli ve sıkça temas noktaları oluşturun, bu sayede insanların sıkıntılarını anlayabilir, fikirlerini dinleyebilir ve başarmak istediklerini anlayabilirsiniz.

· Geri bildirim ve itirazları reddedilmek olarak değil, önemli bilgi olarak görün.

Şirketler bunu çalışanlar için güvenli ve üretken bir deneyime dönüştürmeyi destekleyebilir ve desteklemelidir. “Unit 4’da her çalışana nabız yoklamak üzere haftada bir anket yapılır, bu sayede anonim olarak şirket, girişimlerimiz, değerlerimiz ve pozisyonlarında nasıl hissettikleri hakkında geribildirim sağlayabiliyorlar.

Bu dahil olma anketleri liderlik stratejilerimizin ne kadar etkili olduğu hakkında bir fikir veriyor. Bu özellikle 2020 yılında uzaktan çalışan evrensel bir şirket olarak bizim için çok değerliydi. Devamlı katılım ve görüşmeler bakış açılarının proaktif paylaşımını teşvik edebilir. Bu, çok yönlü övgüyle ve geri bildirimle birleştiği zaman Yetenek Yönetimi sistemimizde açıklık kültürü oluşturmakta.” diye belirtti Dodman.

Uyuşmazlık ortamında çalışma yeteneği.

Geleceği yaratmakta uyuşmazlık kritiktir. Sağlıklı anlaşmazlık, birbiriniz hakkında değil fikirler hakkında tartışmaktır. Fakat, eğer uyuşmazlıklar yüz yüze çözülmekte zorlanılıyorsa uzaktan çalışma ortamları fonksiyonel olmayan anlaşmazlıklar için ortam oluşturmakta. MyPerfectResume, yeni uzaktan çalışma alanlarımızdaki anlaşmazlıklar üzerine bir çalışma yaptı. Çalışma ilginç istatistikler sundu.

· Uzaktan çalışan profesyonellerin %81’i iş yeri uyuşmazlıkları yaşadı.

· Bu uyuşmazlıklar %18 oranda “önemli bir konuda yeterince transparan/dürüst olmamaktan”, %9 oranda “değer çatışmasından” ve %2 oranda “haksız suçlamadan” kaynaklandı.

· Patron ya da çalışma arkadaşları ile yaşadıkları sanal anlaşmazlıklardan sonra, %39’luk kısım bu sorun nedeniyle ayrılmak istediklerini ya da gerçekten işlerini bıraktıklarını söyledi.

Uyuşmazlığı iyi yönde kullandığınızdan emin olmak için atılacak adımlar aşağıdakileri içermekte:

1. Sıradan, güven oluşturan diyaloglar kurun. Bunu başkalarından beklemeyin. Yöneticinizden birbirinizi tanımaya odaklanmış aylık ekip toplantıları düzenlemesini isteyin. Onlara nasıl yardım edebileceğinizi öğrenmek için takım arkadaşlarınızla birebir görüşün.

2. Geri bildirim rica edin ve kendinizinkileri paylaşın. Geri bildiriminizi paylaşırken, karşınızdakinin hayatını kolaylaştırmak için ne yapmaya çalıştığınızı söyleyerek başlayın. İş onları desteklemeye geldiğinde, neyin iyi gidip gitmediği hakkında endişelerinizi tartışın. Bu, onların yanlış yaptığı şeyleri yönetmek ve onları düzeltmekten çok daha farklı bir taktiktir. Onların bir şeyi daha iyi yapmasını istemek yerine daha iyi olma anlayışıyla yaklaşmak endişeleri paylaşmak için güvenli bir ortam yaratır.

3. İyi niyet anlayışı ile yönetin. Fonksiyonel olmayan uyuşmazlıkların çoğu karşımızdakinin kötü niyetli olduğunu düşünmekten gelir. Haklı olsak da olmasak da, bu durum bizim kendimizi en iyi şekilde göstermemizi engeller. İyi niyetli düşünmek en önemli konuya odaklandığımıza emin olmayı sağlar. Bu da iyi bir iş çıkarmak ve diğerlerine saygılı davranmaktır.

Etki bırakmayı egonuzun önüne koyun.

Parmakla gösterilmenin etkisine kapılmak çok kolaydır. Katkınıza karşılık gereken beğeniyi aldınız mı? İnsanların katkınızı fark ettiğinden emin olmak kötü bir şey değildir ancak önceliğinizin etki bırakmak olması kritiktir. Bu herhangi bir girişimde sizin işbirlikçi bir ortak olduğunuzu göstermenizi sağlar. Aynı zamanda diğerlerinin de yeni gelecekte yer almasını sağlar, fikirlerinizin gerçek anlamda gün yüzüne çıkma şansını artırır. Kendinize fikrinizin düşündüğünüzden bile daha büyük bir şeye dönüşmesi mi yoksa fikrinizi kontrol etmek mi daha önemli diye sormalısınız.

Yazan: H.V. MacArthur
Çeviren: Muhammed İbrahim Aktürk
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.