Gartner: 2021’in sonunda bilgi çalışanlarının %51’i uzaktan çalışacak

185

Gartner’a göre, 2021’in sonunda, dünya çapındaki tüm bilgi çalışanlarının %51’inin (2019 yılındaki bilgi çalışanlarının %27’sinden daha fazla) uzaktan çalışması bekleniyor.

Araştırma şirketi ayrıca, 2021 yılının sonunda dünya çapındaki çalışan nüfusunun %32’sini uzaktan çalışanların temsil edeceğini tahmin ediyor. Bu, 2019’daki çalışanların %17’sinden daha fazla. Gartner, bilgi çalışanlarını yazarlar, muhasebeciler ve mühendisler gibi derin bilgi meslekleri ile uğraşan kişiler olarak tanımlıyor. Bir uzaktan çalışanı ise, haftada en az bir tam gün şirketlerinden, devlet kuruluşlarından veya müşteri sahasından uzakta çalışan (hibrit çalışanlar) veya tamamen evden çalışanlar (tümüyle uzaktan çalışanlar) olarak tanımlıyor.

Gartner’da kıdemli araştırmacı direktörü olan Ranjit Atwal, yaptığı açıklamada, “Hibrit iş gücü, işverenlerin iş gücü ihtiyaçlarını optimize etmeleri için aynı çözümün hem uzaktan hem de yerinde olması nedeniyle işin geleceğidir,” dedi.

Uzaktan çalışma, bilişim teknolojilerinin benimsenmesine, kültür ve sektörlerin karışımına bağlı olarak dünya çapında önemli ölçüde çeşitlilik gösterir. Firma, 2022’de dünya çapındaki tüm çalışanların %31’inin uzaktan çalışacağını (hibrit ve tamamen uzaktan çalışanların bir karışımı olacağını) söyledi.

2022’de ABD, iş gücünün %53’ünü oluşturacak olan uzaktan çalışanlar açısından lider olacak. Gartner’a göre Avrupa çapında ise, Birleşik Krallık’taki uzaktan çalışanlar 2022’de iş gücünün %52’sini temsil edecek, Almanya ve Fransa’daki uzaktan çalışanlar da sırasıyla %37 ve %33’ünden sorumlu olacaklar.

Gartner’a göre Hindistan ve Çin, en büyük uzaktan çalışan nüfuslarından bazılarını üretecek ancak, Hindistan’da %30 ve Çin’de %28 uzaktan çalışan oranlarıyla genel penetrasyon hızları nispeten daha düşük kalacak.

2024’e kadar IT’nin nasıl temin edildiği ve kullanıldığına dair etkisi

Gartner, uzaktan çalışmanın kalıcı etkisinin, alıcı ihtiyaçlarını her yerde çalışabilme yeteneklerine dönüştürmeyi talep eden IT (bilişim teknolojisi) altyapısının yeniden değerlendirilmesine yol açtığını söyledi. Atwal, “2024’e kadar kuruluşlar, dijital işletme dönüşüm planlarını en az beş yıl öne çekmek zorunda kalacaklar. Bu planların, uzaktan çalışma ve dijital temas noktalarının kalıcı olarak benimsenmesini ilgilendiren, COVID-19 sonrası bir dünyaya uyum sağlaması gerekecek.” dedi.

Dijital ürün ve hizmetler, bu dijital dönüşüm çabalarında büyük bir rol oynayacaklar. Gartner, daha uzun stratejik planın, hiper otomasyon, yapay zeka ve iş rollerinde daha fazla konum seçme esnekliği sağlayan işbirlikçi teknolojiler gibi yeni teknolojilerle birlikte, stratejik ve öncelikli olarak uzaktan çalışma teknoloji sürekliliği uygulamalarının devamlı yatırım gerektirdiğini söyledi. Gartner’a göre hiper otomasyon, kuruluşların robotik süreç otomasyonu, düşük kodlu uygulama platformları, yapay zeka ve sanal asistanlar gibi teknolojileri kullanarak mümkün olduğu kadar çok süreci hızla tanımlamalarını, incelemelerini ve otomatikleştirmelerini sağlayan bir yaklaşımdır.

Bilgisayar ve tabletlere artan talep

Hibrit iş gücü, bilgisayar ve tabletlere olan talebi arttırmaya devam edecek. Bilgisayar ve tablet sevkiyatları 2021 yılında tarihte ilk kez 500 milyon birimi aşacak, böylece hem işletmeler hem de tüketici pazarlarındaki talep vurgulanmış olacak.

Kuruluşlar ayrıca, uzaktan çalışanları hızlı bir şekilde harekete geçirmek için bulut sistemini devreye soktu. Gartner, CIO’ların ve BT liderlerinin bir hizmet olarak yazılım (SaaS) gibi bulut sistemi tarafından sağlanan uygulamalara öncelik vermeye devam ettikçe, herkese açık bulut sistemlerine dünya çapındaki son kullanıcı harcamalarının 2021 yılında %23.1 oranında artacağını tahmin ediyor. SaaS uygulamaları, uzaktan erişim için tasarlanmış ve uygulamayı kullanan çalışanların konumu itibariyle kısıtlanmıyor. Sosyal ve iş birliği araçları, dünya çapındaki sosyal yazılım ve iş birliği gelir pazarını 2021 yılında %17 artmasını sağladığı sırada, birer “olmazsa olmaz” olmaya devam edecekler.

Bağlanabilirlik açısından birçok kuruluş, uzaktan çalışanları arasında işin sürekliliğini garantiye almak için birçok IT yaklaşımını değiştirmek veya yenilerini benimsemek zorunda kaldı. Firma, 2024’e kadar, tüm uzaktan erişim kullanıcılarının en az %40’ına, 2020’nin sonunda %5’ten daha az oranında olan, ağırlıklı olarak sıfır güven ağ erişimi ile hizmet verileceğini söyledi. Bu kuruluşların çoğu, müşteriye yönelik VPN hizmetlerinden tamamen çekilmeyecek olsa da ZTNA (zero-trust network access), yerine gelen ana teknoloji haline gelecek.

Hibrit çalışmayı yeniden düşünme

Gartner raporu, “Bu, işin nasıl yapıldığını yeniden düşünmeye, ofis alanlarını hem küçülterek hem de geriye kalanını iş birliği için kullanarak yeniden düzenlemeye yol açtığı sırada, İK departmanları tüm çalışanların deneyimini dikkate alan kapsayıcı bir çalışan sözleşmesi oluşturur.” dedi.

Ana zorluklardan biri, çalışanların ne sıklıkta ofiste ve evde çalışmasının gerektiğini belirlemek. Çalışanlar arasındaki tercihler, hibrit bir çalışma alanı yönünde daha güçlü. Gartner’ın dokuz farklı ülkede toplam 10.080 çalışanın katılımı ile yaptığı 2021 Dijital Çalışan Deneyimi Anketi’ne göre, çalışanların yaklaşık %70’i iki veya dört gün farklı konumları tercih ederek en azından bir süre de olsa uzaktan çalışıyor.

Ülke tercihleri, frekans spektrumunun her iki ucunda da ortaya çıktı. Birleşik Krallık ve ABD’de %30’a yakın uzaktan çalışan tümüyle uzaktan çalışmayı tercih ettiği sırada, aynı durum Çin’de %1’den ve Hindistan’da %5’ten daha az bir oranda tercih edildi. Rapor, “Şüphesiz ki tercihler, evdeki müsait ofis alanına, sosyal/kültürel farklılıklara ve işletme tarzlarına bağlı,” dedi.

Ek olarak, Gartner’a göre tümüyle uzaktan çalışma, “her yerden çalışma” pazarı potansiyeli hakkında bir fikir sağlıyor. Rapor, “Genelde olduğu gibi, dünyanın dört bir yanındaki büyük kuruluşların gelecekteki iş planları hakkındaki göstergeleri göz önüne alındığı zaman, çalışanların tercihleri ve işverenlerin istediği yerden çalışanları işe alma ve destekleme yetenekleri hala farklıdır,” dedi.

Yazan: Esther Shein
Çeviren: Maria Sharipova
İllustrasyon: Tubik Arts
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.