Fortune 1000 Şirketleri GİG Ekonomi Uzmanlarından Faydalanacak

1.628

Fortune 1000 şirketleri, üst düzey stratejik ve operasyonel önceliklere yardımcı olmak için günden güne serbest danışmanlara yönelmektedir.Şimdi, yeni araştırmalar, “genel kültüre” sahip geleneksel danışmanlığa olan yoğun bağımlılıktan uzaklaştıklarını, bunun yerine farklı endüstri ve işlevsel alanlarda pratik tecrübe ve uzmanlığa sahip “konu uzmanları” seçmeyi tercih ettiğini gösteriyor. Bu, proje temelli çalışma konusunda bağımsız danışmanlar ve yönetici sağlacısı olan bir firmanın araştırmasına göre 2017’de gerçekleştirilen önemli müşteri projeleri analizine dayanmaktadır.

Şu anda 162 milyon insan serbest çalışıyor ve şirketlerin % 51’i önümüzdeki 3-5 yıl içinde serbest çalışanlarını sayısını artırmayı planladıklarını söylüyor. İlgili analiz, Fortune 1000 şirketlerinin piyasa değerlendirmelerinden tedarik zinciri optimizasyonuna, büyük veriden e-ticarete ve daha fazlasına kadar uzanan projeler hakkında bağımsız danışmanlar ve uzmanlardan yardım istediğini fark etti. Analiz sonucunda spesifik olarak, işletmeler aşağıdaki alanlarda uzmanlık aramaktadır:

 • Piyasa fırsatı ve büyümesi (% 22)
 • Strateji ve planlama (% 21)
 • Proje ve program yönetimi (% 18)
 • Ürün, portföy ve yenilik (% 8)
 • Dönüşümler (%8)
 • Diğer( %23)

Söz konusu araştırma, en üst kurumsal müşterilerin, belirli beceriler ve yetenekler için bağımsız ” finansal ekonomi ” çalışanlarından nasıl yararlandığına dair güncel bir enstantane sağlar ve eski danışmanlık modellerinden sismik bir değişimi temsil eder.Araştırma, tüm sektörlerde, dağıtım kanalı stratejileri, yıkıcı yenilikler ve pazar erişimi gibi son derece uzmanlaşmış nişlerde stratejik ve proje liderliği için en büyük gereksinim olduğunu gösteriyor.

Jody Greenstone Miller, “Söz konüst düzey global işletmelerin ihtiyaçlarına benzersiz bir bakış açısı ve bağımsız yeteneklerin onları nasıl çözebileceğini açıkladı. Bu kritik öneme sahip projeler üzerinde bağımsız danışmanların ve yöneticilerin seçiminde ve kurulmasında çok yönlü yenilikleri görmekten heyecan duyuyoruz.

“Serbest dolaşma, gig ekonomisi, insan bulutu ya da talep üzerine yetenek” gibi ifadelerden hangisini kullanırsanız kullanın, işin ileride yapılma yöntemi bugünkü yapıdan çok daha farklı görünecek. Bu değişikliği benimseyen kuruluşlar, daha esnek ve agile işgücünden(herhangi bir konuma bağlı olmadan en uygun konumda-kafe, kütüphane, ev vs.-çalışmak), endüstri uzmanlarına daha hızlı erişim ile azalan danışmanlık harcamasına kadar, gerçek avantajlardan yararlandılar.

Endüstriye göre eğilimler- Derin bir bakış

Söz konusu rapor, Fortune 1000 müşterileri tarafından talep edilen, tamamlama projeleri için 12 aylık bir analize dayanıyor ve katılım başına 100.000 doların üzerinde bir ortalamaya sahiptir. Analizler, çeşitli sektörlerden şirketlerin karşılaştıkları zorlukları ve fırsatları nasıl ön planda tuttuğu ve bu ihtiyaçları karşılamak için serbest danışmanları nasıl kullandıkları konusundaki temel farklılıkları ortaya koydu:

 • Canlı bilimi şirketleri, proje entegrasyonu ve piyasa boyutlandırma fırsatları, belirli terapötik alanlardaki uzmanlığa ve pazar erişimi ve veri analizi gibi nişlere odaklandı.
 • Finansal hizmetler firmaları, pazarlama, satış ve BT stratejileri de dahil olmak üzere geniş kapsamlı öncelikler üzerine odaklanmanın yanı sıra, pazar payı fırsatlarını derinlemesine analiz ettiler.
 • Teknoloji şirketleri, satış ve fiyatlama gibi alanlarda uygun maliyetli fırsat değerlendirmeleri ve uzmanlık arayışıyla bir sonraki milyar dolarlık işletmenin peşine düştüler.
 • Perakende şirketleri, tedarik zincirinden müşteri yolculuğuna ve B2C pazarlamaya yönelik öncelikler üzerine yoğunlaşan, dağınık ve rekabetçi bir ortamda müşterilere ulaşmanın yeni yollarını araştırdı.
 • Endüstriyel şirketler, bağımsız danışmanların en yeni becerilerini marjinleri optimize etmek ve kritik dönüşümleri tamamlamak için elde tutma deneyimiyle birleştirerek yavaş büyüme ve çalkantılı piyasaların önüne geçmenin yollarını aradılar.
 • Paketlenmiş tüketici ürünleri şirketleri, zayıf bir operasyonel model içinde, yeni büyüme yollarını bulmak, değerlendirmek, fiyatlama ve tedarik zincirini optimize etmek ve marka stratejileri geliştirmek için çabaladılar.

Her sektörde şirketler tarafından talep edilen en iyi projeler ve beceri setleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için tam bilgi grafiğine bakınız.

Büyüyen Bağımsız Bir Ekonomi

2005 ve 2015 yılları arasında yaratılan yeni işlerin % 97’si “alternatif iş kategorileri”ndeydi ve günümüzün toplam küresel iş gücünün % 40’ı işçi olmayan bir yetenekten oluşuyor. Diğer araştırma, işverenlerin yüzde 61’inin kalıcı mevkilerinin yüzde 30’unu bağımsızlarla değiştirmeyi planladığını ve daha rahat olma çabası içinde olduklarını ortaya çıkardı.

 

Kaynak: CISION

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.