Evden Çalışmanın İyi ve Kötü Yanları, İleride Nasıl Bir Yol İzlenilmeli?

211

Psikiyatrist Jessi Gold’un, evden çalışmanın yaygınlaşma sebebi olan koronavirüs pandemisi öncesinde telefon veya bilgisayar üzerinden gerçekleştirdiği randevu sayısı bir elin parmaklarını geçmemiştir. 

Martta evden çalışmaya geçtiğimiz zaman “Tamam, bu kısa süreli bir şey. İdare edebilirim.” diye düşündüğünü söyleyen 33 yaşındaki Gold, St. Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sağlık çalışanları ve üniversite öğrencileriyle çalışıyor. Dışadönük biri olduğunu söyleyen Gold, haftalar aylara dönüşünce zorlanmaya başladı.

“Bütün gün bilgisayara bakmaktan bütün enerjim tükeniyordu. Sıklıkla başım ağrıyordu. Kalkıp etrafta yürümek ve mola vermek ihtiyacı içerisindeydim.” dedi. Online olarak görüşseler bile hastalarıyla arasındaki bağı özlediğini gördü.

Gold yüz yüze görüşmelere geçen ay haftada bir olmak üzere geri döndü. “Hissettiğim fark büyüktü.” dedi. “Çok daha mutluydum. İşten çok daha iyi hissederek çıktım.”

Diğer yandan Lakshamn Swamy alışageldik ofis hayatına geri dönme konusunda acele etmiyor. “Çok çalıştığımı hissetsem de çalışma esnasındaki rahatım arttı.” diyen 38 yaşındaki Swamy, MassHealth’de medikal direktör ve Boston’da yoğun bakım doktoru. Mevcut programı, hastanede bir hafta ve uzaktan üç hafta olmak üzere dönüşümlü olarak çalışmasına izin veriyor.

Swamy, büyük oranda işe gidip gelmek zorunda olmadığı ve “korunmuş bir çalışma alanına” sahip olduğu için evde daha üretken olduğunu söyledi. Bununla beraber, uzaktan çalışmanın ailesiyle daha fazla vakit geçirmesine ve kendisine daha iyi bakmasına -yürürken toplantılara katılmak, daha besleyici gıdalar tüketmek gibi– olanak sağladığını söyledi. “Toplantıdayken taze ekmek yapıp kahvaltıda yiyebiliyorum. Harika bir şey.”

Ülke genelinde ofis çalışanları ile God ve Swamy gibi profesyoneller, evden çalışmanın iyi ve kötü yanlarını deneyimledi ve pandemi sonrası iş hayatlarına hangi yönlerini dâhil edip etmeyeceklerini düşünüyorlar. Zihin sağlığı uzmanları, işverenler tarafından verilecek kararların bireylerin iyilik hâline mümkün olduğunca öncelik vereceğini umuyor.

“Öncesinde çalışma süreçleri hakkında basmakalıp beklentilerimiz vardı.” dedi Lacie Barber, kendisi San Diego Eyalet Üniversitesi’nde iş sağlığı psikolojisi üzerine uzmanlaşmış bir psikoloji doçenti. “Covid’in bizi değişiklik yapmaya itmesi iyi bir şey. Organizasyonlar eski duruma geri dönmeye acele etmek yerine nasıl daha iyi bir duruma ulaşabileceğimizi düşünmeli.

Ülkedeki çoğu çalışan -sahada ve temel çalışanlar ya da hizmet sektöründe çalışanlar- uzaktan çalışma olanağına sahip değil. (Birleşik Devletler Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından mayıs ayında yapılan ankete göre 16 yaş ve üzeri çalışanların sadece yüzde 17’si son dört hafta içinde uzaktan çalıştı.) Uzmanlar, pandemi sırasında öğrendiklerimizin her iş ortamında faydalı olabileceğini söylüyor.

“İşverenler stres yönetiminin, sağlıklı sınırlar koymanın ve zihin sağlığı ile iyilik durumuna özen göstermenin öneminin gittikçe daha fazla farkına varıyorlar.” dedi Amerikan Psikiyatri Birliği İş Yeri Zihin Sağlığı Merkezi direktörü Darcy Gruttadaro.

Uzmanların gelecekte patronların “çalışanlarımız ve ekip üyelerimizin ihtiyaçlarının ve zihinsel sağlık sorunlarının neler olduğunu açıklama konusunda rahat ve kendinden emin olmaları için güvenli yollar” yaratmalarını görmek istediğini söyledi Steel Smiling’in -siyahilerin zihin sağlığına odaklanan Pittsburgh merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş- kurucusu ve CEO’su Julius Boatwright.

Ve bütün çalışanların -nerede çalıştıkları konusunda bir seçenekleri olmayanların da- “kendisi, işi ve genel zihin sağlığı için daha iyi olduğuna inandığı” bir ortamı savunduğunu görmek istediklerini söylüyor ruh sağlığı uzmanı ve ulusal bir vakıf olan Well Being Trust’ın başkanı Benjamin Miller.

İşte uzaktan çalışılırken öğrenilen ve uzmanların, patronların ve çalışanların hangi düzeni kullanırlarsa kullansınlar -uzaktan çalışma, ofiste çalışma veya karma bir düzen– akıllarında tutmaları gerektiğini düşündükleri bazı dersler:

Sağlık durumunu iyileştirebilir

Uzaktan çalışmanın iyilik hali ve sağlık durumu üzerine etkisi diğer faktörlerin yanı sıra çoğunlukla iş sorumlulukları, ev hayatı, mahalle ve sosyoekonomik statü gibi “ayrıcalıklara bağlıydı” dedi Miller.

Fakat Boatwright, bazıları için pandeminin “iyilik durumunu hayat tarzımıza dâhil edebileceğimizi ve yine de işimizi yapabileceğimizi” kanıtladığını söyledi. Kendisi de sağlıklı aktiviteler için zaman bulan ve çalışanlarını çalışma haftasında en az bir veya iki saati öz bakımlarına ayırmaya teşvik eden biri.

Uzmanlar ofise dönmeniz gerekse bile öz bakımınızı sürdürebileceğinizi söylüyor. Boatwright, üç veya beş dakikadan daha fazla sürmeyen basit nefes egzersizlerini iş gününüze dâhil etmeyi öneriyor.

Gruttadaro, patronların açık havada yürüyüş toplantıları yapmayı teklif ederek, çalışanlar için farkındalık uzmanlarını rehberli oturumları yönetmeye davet ederek ya da ara sıra sağlıklı öğle yemeklerine sponsor olarak çalışanlarının iyilik durumuna katkıda bulunabilirler.

Sınırlara müdahale edebilir

Geçtiğimiz on beş ay gösterdi ki uzaktan çalışmanın temel zorluklarından biri iş ve ev arasındaki “sınırların bulanıklaşması” dedi Miller. “Ve bu da birçok probleme yol açıyor.”

Gruttadaro da aynı fikirde. “Eğer öncesinde 8 saat çalışıyorsanız şimdi 10 veya 11 saat çalışıyorsunuz, hayatınızın bir parçası olarak başka bir şeyden vazgeçiyorsunuz.” dedi. “Sosyal bağlantılılık, daha önce sevdiğiniz aktivitelerde bulunmak ve egzersiz; bunlardan vazgeçmek üzücü çünkü bunlar bizi sağlıklı tutan şeylerdir.”

Konuyu araştıran Barber, uzaktan çalışırken e-maillerin ve diğer elektronik iletişim araçlarının artan kullanımının “iş yeri tele-baskısını” (yazılı mesajlara anında yanıt vermeniz gerektiği hissi) da şiddetlendirebileceğini söyledi.

Barber, esnek çalışma takvimine sahip daha çok insanla, iş yerinde “öngörülebilirliği yeniden sağlamanın” tele-baskıyı azaltmada önemli olduğunu söyledi. Liderler ve astları beklenilen geri dönüş süreleri de dahil olmak üzere iletişim için açık temel kuralları tartışmalı ve patronlar, bu saatler dışında çalışanlarla iletişim kurmayarak bu kuralları pekiştirmelidirler. İnsanlara alışılmadık saatlerde gönderilen mesajları görmezden gelmelerini söylemenin işe yaramadığını söyledi.

Uzmanlar, patronların ayrıca çalışanları tatile çıkmaya ve kendileri için zaman ayırmaya teşvik ederek hem evden hem de ofiste çalışanlar için sağlıklı davranışları biçimlendirebileceğini söylüyor. Ayrıca nerede olurlarsa olsunlar çalışanları düzenli olarak kontrol etmelidirler.

Evden çalışanlar için, uzmanlar işlerinden psikolojik olarak uzaklaşmayı öğrenmelerini öneriyor. “Sahte bir işe gidip gelme” oluşturmak, işten sonra yürüyüşe çıkmak ya da bilgisayarı kapatmak olabilir. Bu tür alışkanlıkların “işinizin bittiğine dair bir sinyal” olabileceğini söylüyor Miller.

Daha kişiselleşmiş programlara ve ortamlara olanak sağlayabilir

Gruttadaro, uzaktan çalışırken sınırların bulanıklaşma riskinin yüksek olmasına rağmen, birçok çalışanın ne zaman ve nasıl çalışacakları konusunda daha fazla söz hakkına sahip olmaktan memnun olduklarını söyledi. Bazıları programlarını kendilerine uyacak şekilde uyarladı; sabahın erken saatlerinde kendilerini en üretken hissediyor olabilirler ya da gece kuşu olabilirler. Bazıları da öğleden sonra şekerleme yapmaktan hoşlanıp sonrasında daha üretken olabilir. Bu avantajların geleneksel ofis ortamında bulunması zor olabilir.

Bununla birlikte uzmanlar, kendilerini motive etmek için daha yapılandırılmış bir programa ve ortama ihtiyaç duyan bazı çalışanların olduğunu ve onlar için ofis ortamına geri dönmenin yararlı olabileceğini söyledi.

Kişilik tipinin de önemi var. İçedönük kişiler evlerindeki sessizlik ve yalnızlık içinde iyi bir şekilde çalışabilirken dışadönük kişiler meslektaşlarıyla yüz yüzeyken daha iyi çalışabilir.

Evden çalışmak, çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmekten hoşlanan fakat iş, çocuk bakımı ve okullarıyla uğraşmaktan dolayı birçok ebeveyn için karmakarışık bir durumdur. Miller, pandemi sırasında birçok çalışanın ofisi özlemiş olabileceğini fakat çocuklar yüz yüze öğrenmeye geri döndüğü zaman evden çalışmanın daha cazibeli hâle gelebileceğini söyledi.

Uzmanlar, sürekli olarak değişen çalışma ortamının iş beklentileri hakkında açık ve dürüst konuşmanın önemini pekiştirdiğini vurguladı.

Sosyal bağlantıları zorlayabilir

Gruttadaro, pandemi esnasında iş arkadaşları, aile ve arkadaşlarla yüz yüze olan teması kaybetmenin “beklenmedik olduğunu ve birçok insanı strese soktuğunu” ve artan izolasyon ve yalnızlık oranlarına yol açtığını söyledi.

Barber, tamamen çevrimiçiyken ilişkileri geliştirmenin ve sürdürmenin zor olduğunu söyledi. Ofislerde iş arkadaşları ve patronlarla gün boyunca “gerçekten de bu ilişkileri kuran” etkileşimler için daha fazla olanak var.

Ofis ortamına geri dönüş ya da hibrit bir çalışma düzenine geçiş bu baskıların bir kısmını hafifletebilirken sosyal bağları uzaktan daha iyi sürdürmek için de bazı seçenekler var. Örneğin, yöneticilerin doğrudan iş konularına dalmak yerine sanal toplantılar esnasında gündelik sohbet için zaman ayırmasını öneriyor Barber.

Gruttadaro, “İş yeri söz konusu olduğu zaman biriyle ekran üzerinden konuşmak ve o kişiyi şahsen görmek arasında fark vardır.” dedi. “Aynı odada olmakla birlikte gelen bir yakınlık hissi var ve belki de kişisel bilgi paylaşma ve daha anlamlı bir konuşma geçmesi için olasılıklar daha yüksektir.”

Yazan: Allyson Chiu
Çeviren: Zeynep Şevval Bayraktar
İllüstrasyon: Tubik Arts
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.