Evden Çalışmaktan Bunalanlar, Ortak Çalışma Alanlarının Kurtarıcısı mı Olacak?

338

Koronavirüs pandemisi öncesinde ortak çalışma alanlarına belli bir talep vardı. Yükselen gig ekonomisi ile paylaşımlı alanlara ihtiyaç artmıştı. Ofiste çalışmanın monotonluğundan kaçmak isteyen bağımsız çalışanlar, sürekli latte siparişi vermeleri gereken bir kahvecide oturmaktansa ortak çalışma alanlarından bir masa kiralayabiliyor ve uzaktan çalışan arkadaşlarıyla samimi bir ortamda yer alabiliyorlardı.

ortak-çalışma-alanları

Tabii ki bu ortak alanların güvenliği pandemi ile birlikte azaldı. Sosyal mesafe bir gereklilik halini alınca ortak çalışma alanları fikri de sönmeye başladı.

Fakat sonra başka bir şey oldu: Birçok insan bu süreçte evden çalışmaktan sıkıldı. İnsanların evden çalışmaktan ziyade sürekli evde “olmaktan” sıkıldıklarını söylemek daha isabetli olur, ama bunun yanı sıra çalışanların çalışma alanlarını ailesiyle, ev arkadaşlarıyla ve hayvanlarıyla paylaşmak zorunda kalması ile üretkenliklerinin ve gelirlerinin düştüğü de bir gerçek. Dolayısıyla ortak çalışma alanları sağlayan WeWork’ün 2020’nin sonuna doğru bu alanlara talepte artış olduğunu görmesi şaşırtıcı değil.

WeWork pandemi sürecinde büyük kayıplar yaşamıştı. Ancak şimdi bu endüstrinin yaşam belirtisi göstermesi ile bu alana yatırım yapanlar için güzel bir gelir artışı imkanı var.

Uzaktan Çalışanların Umutsuzluğu Artıyor

Şirketlerin uzaktan çalışmaya başlamasının yanı sıra, okullar da uzaktan eğitime geçti. Sonuç? Birçok insan arka planda sınıf seslerinin yankılandığı bir evde çalışmak zorunda kaldı. Bazı uzaktan çalışanlar o kadar umutsuzluğa kapıldılar ki sadece mesai saatlerinde kullanmak için otel odası kiraladılar. Ama bu oldukça masraflı.

Buna karşılık WeWork, daha uygun fiyatlı bir modele geçti. New York City’de hem çalışma masaları hem de toplantı odaları için “gittiğin kadar öde” sistemi ile oldukça ucuza hizmet sağladılar.

Bir yandan çalışma alanları da dezenfektanlara rahatça ulaşılabilecek ve mesafenin korunacağı bir hale getirildi. Tüm WeWork alanlarında maske takmak zorunlu oldu.

Pandeminin de Ötesinde Bir İhtiyaç

Pandemiden dolayı uzaktan çalışmaya geçilse de, bu modelin pandemi sonrasında da devam ettirilmesi fırsatı sunuldu. Sonuçta işverenler ofis kirası ödemeyerek çok büyük bir tasarruf yapıyor. Tabii ki bu, ofis sosyalleşmesine ihtiyaç duyan ve kalıcı olarak evden çalışmayı istemeyen çalışanlar için geçerli değil.

Yani pandemi bitmeye yaklaştığında da ortak çalışma alanlarına talep devam ediyor olabilir. Yatırımcılar bu talep dalgasını yakalamak istiyorlarsa şimdiden harekete geçmeliler.

Yazan: Maurie Backman
Çeviren: Berke Kadam
Kaynak

Peki evi dışında bir çalışma alanına erişemeyenler ne yapacak? Evden çalışırken tükenmiş sendromundan kaçınmak için tüyolar içeriğimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.