Esneklik İsteyen Çalışanlar Karşılığında Esnek Olmalıdır

88

Geçtiğimiz 18 ay, çalışanlar tarafından arzu edilen iş-yaşam dengesinde büyük değişikliklere sebep oldu. Bu, yakın zamanda gerçekleşen büyük istifa dalgası ile fark edilebilir. Çoğu zaman, çalışanlar esneklik ve denge bulma umuduyla işlerinden ayrılıyorlar.

EY’ye göre, her 10 çalışandan dokuzu kişisel ihtiyaçlarını gidermek ve kendi programlarını düzenlemek için iş gününde daha fazla esneklik istiyor. Bununla beraber, esnekliğe duyulan talep arttıkça, iş ve ev hayatı arasındaki sınırlar daha fazla katılaşıyor. Örneğin, liderler üzerinde mesai saatleri dışında e-posta göndermemeleri ya da çalışanlardan standart 9-5 iş günü dışında çalışmalarını istememeleri konusunda artan bir baskı var.

Bu çakışan talepler, organizasyon liderlerini sıklıkla çıkmaza sokuyor. İşverenler, çalışanlara arzuladıkları esnekliği verebilir, ki çoğu durumda vermeliler. Bununla birlikte çalışanlar, işlerin yapılması ve ekip ve şirket hedeflerine ulaşılması için karşılıklı özveriye razı olmalıdır. Peki bu nasıl bir şeye benziyor?

Esneklik, iletişim gerektirir

Çalışanlarına esneklik sunan şirketler, bu çalışanlarla ne zaman müsait olacakları ve çalışacaklarına dair net konuşma yapmalıdır. Çalışanlarına istedikleri zaman çalışma imkanı tanıyan yöneticiler uyumlu oldukları için takdir görseler de bu yaklaşım, müsaitlik ve teslim günleri konusunda güçlü iletişim olmadan sorun yaratabilir.

Öncelikle, liderlerin ekipleriyle, çalışanların mutlaka çalışması gerektiği gün veya saatin olup olmadığını netleştirmeleri gerekir. Örneğin, bir müşteri hizmetleri alanında çalışıyorsanız ve her ayın sonunda müşterilere rapor iletmeniz gerekiyorsa, ekip arkadaşlarınızın bunu yapabilmek için her ayın sonunda müsait olmalarını bildiğinden emin olmanız gerekir.

Ayrıca çalışanların nasıl ve ne zaman esneklik göstereceklerine dair bir yöntem oluşturmalısınız. Birkaç saatlik izin alacak bir çalışanın yöneticisini haberdar etmesi yeterli mi yoksa resmi izin mi alması gerekir? Yöneticileriniz çalışanların haber vermesini istiyor mu yoksa çalışanlar sadece izne çıkabilir mi? Eğer bir çalışanın acilen birkaç günlük izin alması gerekiyorsa tüm işin yerine getirildiğinden nasıl emin olacaksınız? Bu soruları cevapsız bırakmak ve net beklentiler belirlemede başarısız olmak daha sonra sorun yaratabilir ve hatta sunduğunuz esneklik olanaklarından geri adım atmanızı gerektirebilir, bu da herkesi hüsrana uğratacaktır.

Esneklik, sorumluluk gerektirir

Bazı yöneticiler, ekip üretkenliğini azaltacağını düşündükleri için çalışanlarına daha fazla esneklik vermeye karşıdırlar. Bu bir hatadır: Gartner, çalışanların %43’ü için bir numaralı üretkenlik faktörünün esneklik olduğunu tespit etti. Esneklik çalışanları daha fazla üretken yapabilir, daha az değil.

Bununla birlikte, esnek bir iş yerindeki liderler, ekiplerini çalışma zamanlarına göre yönetemezler. Bunun yerine, çalışanları sonuçlarına, ürettikleri ölçülebilir sonuçlara göre değerlendirmeleri gerekir.

Esneklik sunmak için, şirketiniz için net ölçüler ve hedefler belirlemelisiniz ve ekibinizi sonuçlardan sorumlu tutmalısınız. Eğer çalışanlarınız işletmenin onlardan istediği her şeyi yerine getiriyorsa, işlerini ne zaman ve nasıl yaptıklarına çok daha az odaklanacaksınız. Hedeflerini yerine getirmiyorlarsa, sorunlar masaya yatırılmalı.

Esneklik, değiş-tokuş gerektirir

İş yeri esnekliğinin bu yönü, çalışanları için en fazla karşılıklı özveriyi gerektirir. Eğer bir iş yeri, çalışanlarına istedikleri zaman izne çıkma ve programlarını gerektikçe kişisel mecburiyetlerine göre düzenleme esnekliği veriyorsa, o zaman şirketin aynı şeyi bir iş gereksinimi için gerekli olduğunda çalışanlardan istemesi adil olur.

Örneğin; çocuğunun spor maçına katılmak için cuma öğleden sonra son dakikada izin almasına izin verilen bir çalışandan acil ve eksik işleri hafta sonu tamamlamasını istemek adil mi? Çalışanlarına gerektiği zaman izin alma özgürlüğünü veren yöneticilerin, ara sıra, özellikle ürün lansmanı ya da büyük satış teklifi gibi önemli bir teslim tarihi olduğunda tipik 9-5 iş günü dışında bu zamanın bir kısmını geri talep etmesi kabul edilebilir mi?

Bazen, özellikle hizmet işletmelerinde, uygun olmayan zamanlarda gelen önemli iş teslim tarihleri olur. Kimse geç saatlere kadar ya da hafta sonunda çalışmak istemez fakat bazen önemli hedeflere ulaşmak için bu gereklidir. Unutmayın ki, bir şirket ancak sağlam olduğu zaman çalışanlarına esneklik sağlayabilir ve bazen şirketi en yüksek kapasitede tutmak bazı fedakarlıklar gerektirir.

Ekiplerine esneklik sunan liderler, bu olağandışı durumların ortaya çıkacağının farkında olmalı ve bunlarla nasıl başa çıkacaklarını bilmeliler. Çalışanlar esneklik istiyorsa, gerektiğinde bir takım oyuncusu olmaya razı olmalılar. Esneklik değiş-tokuşları da beraberinde getirir -daha fazla iletişim, sonuçlar hakkında daha fazla sorumluluk ve zaman zaman çalışma saatleri konusunda fedakarlık.

Yazan: Robert Glazer
Çeviren: Zeynep Şevval Bayraktar
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sex video big juicy tits teen gives head and gets boned by her stepbro.
mallu tied and forced in a movie. motphim.cc
flogging fuck that throat.desi videos