Esnek İşgücü Platformları Hakkında 7 Mit

1.644

Gig ekonomisinin popülerliği gün geçtikçe artsa da, bu konuda hala pek çok şeyi yanlış anlıyoruz.

On-demand ekonomisi esnek bir çalışma seçeneği olarak popülerlik kazanmaya devam ediyor. Intuit şirketi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, 2021 yılında 9.2 milyon insan on-demand işlerde çalışıyor olacak. Araştırma, on-demand iş gücünün ne olduğu hakkındaki varsayımlarımıza karşılık olarak bu sistemi detaylı bir şekilde masaya yatırıyor. Bu yazıda önce on-demand ekonomi hakkındaki mitleri inceleyip sonra da araştırmanın neler gösterdiğine değineceğiz.

 

  1. On-demand işler gençler içindir

On-demand çalışmak genel olarak gençlere hitap eden bir çalışma şekli olarak görülüyor. Fakat araştırmaya göre, 50-70 yaş arası insanlar bu piyasanın yüzde 24’ünü, 35-50 yaş arası insanlar da yüzde 41’ini oluşturuyor. Y kuşağı (18-34 yaş arası) kişiler ise bu piyasanın sadece yüzde 35’ini oluşturmakta. Esnek çalışma saatleri, ek gelir elde etmenin kolay oluşu ve bu tür işlere girmenin nispeten daha kolay olması yalnızca gençlerin değil her yaş grubunun ilgisini çekiyor. Bu duruma, çocuğuna bakmakla yükümlü bir ev hanımı veya ek gelir elde etmek isteyen emekli bir birey örnek olarak verilebilir.

  1. On-demand işler erkekler içindir

Geçtiğimiz yıllarda on-demand çalışan kadınların sayısı oldukça arttı. Araştırmaya göre 2015 yılında kadınların on-demand ekonomisine katılımı yüzde 37, 2016’da da yüzde 41 arttı. Upwork gibi bazı on-demand platformlarında kadınların çoğunlukta olduğunu keşfettik. Özellikle iş hayatıyla özel hayatı arasında bir denge kurmak isteyen kadınlar için ne zaman ve nasıl çalışabileceğinizi kendinizin belirlediği on-demand ekonomisi, çok büyük bir şans.

  1. On-demand çalışanlar az eğitim görmüş kişilerdir

Amerika’da on-demand çalışanlar arasındaki eğitim seviyesi, genel nüfusa oranla daha yüksektir. Araştırmaya göre on-demand çalışanların çoğu (yaklaşık yüzde 89’u) en az iki yıllık üniversite mezunu. Tümüyle teknolojik platformlardan erişilen ve yürütülen on-demand işler, belli bir seviyede bilgisayar becerisi ve genelde birtakım fiziki koşulları (araba kullanabilmeyi veya kiralayacak bir evi) gerekli kılıyor. Bu koşulların tümü eğitimle veya alınan eğitimin sonucunda elde edilen başarılar.

  1. On-demand çalışanlar çalıştıkları platformlara sadıktırlar.

Basına yansıdığı gibi bu iş platformlarının (Uber ve Lyft gibi) sürekli mücadele içinde olması, on-demand çalışanların da çalışırken aynı rekabet anlayışına sahip olduğu anlamına geliyor olabilir. Fakat bu anlayış tümüyle yanlış. Araştırmamıza göre on-demand çalışanların yalnızca yüzde 5’i tek bir platformda çalışıyor. Bunun sebebi de birden fazla platformda çalışmanın daha karlı olması. Ne kadar fazla platformda çalışırsanız o kadar çok iş alırsınız ve böylece gelirinizi arttırmış olursunuz.

  1. On-demand işler istikrarsızdır

On-demand işlerin istikrarsız ve finansal açıdan güvenilir olmadığı gibi bir görüş hakimdir. Fakat çoğu insan için on-demand çalışma, mali durumlarını iyileştirdiği için aslında istikrarsızlığa karşı önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, on-demand çalışanlarla yapılan  anketteki kişilerin yüzde 41’i geçtiğimiz yılda mali zorluklar (iş kaybı, sağlık sorunları, beklenmedik büyük harcamalar) yaşadığını belirtti. Buna kıyasla Amerika’da yapılan başka bir ankette kişilerin sadece yüzde 18’inin bu tarz sorunlar yaşadığı belirtiliyor. Geleneksel iş piyasasında bu tarz durumlarla karşılaşan insanların imdadına ekstra gelir elde ettikleri on-demand işler yetişiyor. Böylece bu zorlu durumlardan çıkarak tekrar finansal istikrara kavuşuyorlar.

  1. On-demand çalışanlar, düzenli işlerinin yanında yalnızca ekstra gelir elde etmek için çalışıyor.

On-demand çalışanların bu yolu seçmesini sağlayan en önemli faktör kuşkusuz kendilerine ekstra gelir sağlamaktır. Fakat genellikle göz ardı edilen konu ise bu sektörde ortaya çıkan girişimcilik ruhudur. Birçok kişi on-demand ekonomiye yeni bir iş kurmak veya halihazırdaki işletmelerini geliştirmek için adım atıyor. Öyle ki, bu kitlenin yüzde 37’si hali hazırda bir işletmeye sahip ve yüzde 21’i de yeni bir iş kurmak istiyor.

  1. On-demand çalışanlar, geleneksel işlerdeki gibi emeklilik birikimi yapamadıkları ve çeşitli ayrıcalıklara sahip olmadıkları için işlerinden memnun değiller.

On-demand çalışanlarla yapılan anketteki kişilerin yüzde 67’si işlerinden çok tatmin veya tatmin oldukları düşüncesinde. Ayrıca bu kişilerin yüzde 87’si önümüzdeki 12 ayda da on-demand çalışmaya devam edeceğini belirtti. Bu insanlar için, yaptıkları işin esnekliği ve hızlı bir şekilde ek gelir elde edebilmeleri olası negatif yönlere oranla daha ağır basıyor.

Kim olduğunuza yada motivasyonunuzun ne olduğuna bakmaksızın, on-demand çalışma girişimciliğe adım atmak için mükemmel bir yol. Unutmamanız gereken birkaç tüyo vermek gerekirse, 1- Becerilerinizi tek bir platform yerine birden fazla platformda sergileyin. 2- On-demand ekonominin şoförlük veya teslimat işlerinden ibaret olmadığını unutmayın. Becerilerinizi geniş bir müşteri ağına sunabilmeniz için çok fazla sayıda online platform mevcut (bu platformlar aynı zamanda işletmelerinizi geliştirmek için de kullanılabilir.)            3- İnsanlarla bağlantıda olun. Aktif ve büyüyen bir topluluğa sahip olan on-demand ekonomisi, network oluşturmak, bilgi alışverişi yapmak ve hatta arkadaş edinmek için pek çok fırsat barındırmaktadır.

 

Kaynak:  INC

Yayınladığımız alıntı yazılarda yanlış ya da güncel olmayan bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.