Esnek Ekonomiye Hazır Olun – Taptaze Bir Akım

1.840

Gelişmekte olan ekonomiler, gelişmiş ve teknolojik olarak belli bir olgunluğa erişmiş olanlara göre daha hızlı bir değişimin gözlemlendiği alanlardır; çünkü buralarda istihdam ihtiyacı daha fazladır. Ancak onların sahip oldukları bu avantaj artık stratejik önemini yitiriyor. Sadece bu örneklerle sınırlı olmamakla birlikte bu düşüşte enflasyonun, otomatikleşmenin, talep üzerine çalışma kültürünün tam zamanlı uzmanları işsiz bırakmasının, ücret baskılarının ve rekabetçiliği korumak için aktif ve esnek olma gerekliliğinin de etkisi bulunuyor. Var olan çalışanları yeni iş ortamına adapte etmek bir seçenek. Ancak bu uzun zaman alacak bir iş. Gelişimlerle doğru orantılı olarak bir esnek ekonomi; talep üzerine ve proje bazlı çalışan insanlar trendi gündemlerde yerini aldı.

Washington DC’deki World Bank’in Sosyal Koruma ve Global Çalışma Genel Direktörü Arup Banerji, “Bu artık varlığını kabul etmemiz gereken bir trend” diyor.

World Bank’in 2015’te yaptığı tahminlere göre 2020’ye kadar Amerika’daki işlerin %40’ı şu ana göre standart dışı olan meslekler olacak. En son medya raporlarına bakarsak bu trendin Hindistan’da IT (Bilgi İşlem) sektörüyle başladığını söylemek mümkün. ILO buna “Geçici iş” adını vermiş. Bu değişimin esnek ekonomi hareketiyle bağlantılı olduğunu keşfetmişler ve şu sözleri dile getirmişler:

Geçici iş kültüründe çalışanlar kısa süreliğine ve sadece belli projelerde birlikte vakit geçiriyorlar. Hatta bu saatlerle, günlerle ya da haftalarla sınırlı. Ve ödemelerini de bu aralıklara göre alıyorlar.”

Toplumların bu ekonomiye hazırlıklı olmaları gerekmekte. Farklı kültürler, diller, organizasyonlar ve ülkelerden insanların kısa dönemlik işlerde bir arada çalışması artık giderek yaygınlaşıyor. İş alanında yaşanan değişikliklerin bazılarına aşağıda yer verdik.

Yassı örgütler: Otomativ markası Tata Motors artık klasik hiyerarşi anlayışından daha yassı bir şirket yapısına geçiyor. Hiyerarşideki birçok katman yok edilecek ve her departmanın artık kendi yetkilisi olacak. Her yetkilinin altında dışarıdan destek veren bireyler çalışabilecek. Terfiler yapılırken kadroya değil başarılara bakılacak. Tata Motors bu değişimin bir örneği ve dünya çapında pek çok kuruluş bu tarz değişiklikleri başlatmış durumda.

Uygun beceriler: Tasarım, yazılım ve bu tarz teknolojilerde yeni zihinleri yetiştirme gibi alanlarda çalışacak insanlara özellikle talep olacak. Artık takım/proje/program yönetimi gibi beceriler herkesin sahip olması gerekenlerden sayılacak.

Mali planlamalar: Çalışanların düzenli gelirleri olmayacağı için bütçelerini iyi ayarlamaları gerekecek. Düzenli iş gibi ofis ortamının sunduğu artılar artık tarihe karışacak. Aynı zamanda insanlar kısa süreli işler yapsa da hak ettikleri yüksek ücretleri alabilecekler. Sosyal güvenlik ve sağlık sigortası gibi hizmetlerden bireyler kendileri faydalanmak durumunda kalacak.

Hayat boyu öğrenme: Hiper değişken bir markette rekabet gücünü korumak isteyen profesyonellerin sürekli öğrenmeleri ve değişen esnek ekonomiye ayak uydurmaları gerekecek. Bu da özellikle ihtiyaç duyulan alanları fark edebilme yetisini gerektirecek. Günümüzde pek çok öğrenme portalı bulunmaktadır. Kısa süreli eğitici kurslar barındıran MOOC’lar seçeneklerden yalnızca biri. Sosyal medya talepleri iş gücüyle buluşturan önemli bir araç haline gelecek.

Kültürel etki: Toplumun serbest zamanlı mesleklere hazır olması lazım. Bunlar aslında yeni sayılmaz; güzel sanatlar, medyacılık, danışman sektörlerinde bunlara rastlamışlığımız vardır. Sadece artık hayatın her alanında yer alacaklar. Çevrelerindeki insanlara serbest zamanlı olarak yaptığı işlerden bahsedenler bu esnek ekonominin bir parçası olmaktan gurur duyabilir, gönül rahatlığıyla deneyimlerini paylaşabilirler.

Esnek ekonomi anlayışı bazı ülkelerin almış bulunduğu korumacı önlemlere rağmen daha yetkin bir globalizasyon anlayışını bizlere sunacak. Aradığınız yetenek dünyanın neresinde olursa olsun ondan anında faydalanabileceksiniz. Teknoloji elbet insanlar arasındaki mesafeleri kısaltıp sanal iş ortamları yaratarak üzerine düşen rolü etkili bir şekilde oynayacak. Devletler de küçük şirkerler ve girişimcilere yol göstererek üzerine düşeni yerine getirecek. Otomatikleşmenin beraberinde getirdiği işsiz kalma tehdidini de bir kenarda tutarak kendimizi esnek ekonomiye geçişe hazırlamalıyız.

Kaynak: Linkedin

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.