Esnek Ekonomiden Korkmak Yerine Ondan Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Esnek ekonomi giderek yaygınlaşmakta ve artık buna ayak uydurma vakti geldi.

1.637

Kısa süreli çalışma trendi artık iş dünyasını sardı

Esnek ekonomi modeli giderek yaygınlaşmakta. Artık serbest zamanlı çalışanlar proje bazlı anlaşmalar vasıtasıyla şirketlerle çalışıyor ve bu eskiye kıyasla daha yaygın hale geldi.

Çalışanlar daha özgür

2004 ve 2014 arasında serbest çalışanların yüzdesi %12’den %18’e yükseldi. Son birkaç senede ise bu ekonomi modelinde resmen bir patlama yaşadık.

İş Gücü Bürosu 2016 İstatistikleri raporuna göre Amerika’da kendi işini yapan insanların sayısı giderek azalmaktayken artık daha fazla çalışanın serbest zamanlı mesleklere yöneldiği tespit edildi. Hatta bu kişiler geçtiğimiz sene iş dünyasının %35’ini oluşturmaktaydı ki bu oldukça iyi bir oran.

Ne değişti?

Cevap basit:

Tam zamanlı çalışanlar artık bu işlerinden ayrılıp esnek ekonominin bir parçası haline geliyorlar.

Bulgular, araştırmalar tarafından da desteklenmekte. Uber iş dünyasında büyük bir devrim oldu hepimizin de bildiği üzere. Ancak Uber, esnek ekonomi modelinin örneklerinden yalnızca bir tanesi.

Serbest çalışanların sayısı giderek artıyor

BLS raporunda şu ifade yer almış: “Serbest çalışanlara hemen her alanda rastlamak mümkündür. İş ve kazanç alanında yapılan çalışmalar incelendiğinde bu insanların her yere dağılmış olduğu tespit edilmiştir.”

LinkedIn’in tahminlerine göre 2020’ye kadar Amerika’daki çalışanların %43’ü serbest zamanlı çalışıyor olacak.

Zaten bekliyorduk

Bunlar sizi şaşırtmamalı. Artık bizim eskiden çok itibar ettiğimiz “çok çalış – üniversite bitir – iş bul” mantığı çökmüş durumda.

Ortalık üniversite mezunlarından geçilmiyorken iyi kazandıran mesleklerin sayısı ise sınırlı kalmakta.

Özel sektörde de bir duraksama yaşandı. Amerika’daki metro istasyonlarında örneğin açılan yeni dükkandan çok kapanan var.

Esnek ekonomi Z kuşağının büyük bir kısmı için ekmek kapısı, ötekiler içinse ek gelir kaynağı. Z kuşağının alım gücü, doğum oranında patlama yaşanan yıllarda doğanlara ya da X jenerasyonunkine oranla daha kısıtlı. Ancak esnek ekonomiyi artık sadece bunlar oluşturmuyor.

Günümüzde esnek ekonominin bel kemiğini oluşturan kesmin aslında başka işlerde tam zamanlı çalışan kimseler olduğu tespit edildi.

Geçmişte insanlar istifa edip kendi işlerini kurardı. Artık durum değişti. Şimdi insanlar tam zamanlı işlerine EK OLARAK yarı zamanlı şeyler yapmakta.

Esnek ekonomi de bu insanların yaratıcılık ve tutkularını konuşturabildiği bir alan haline geldi.

Esnek ekonomi tüm sektörlere yayılıyor

Serbest zamanlı çalışma en çok teknoloji sektöründe yaygındı. Öyle ki Web yazılımcıları saatlik ortalama 31 dolar, yazılım geliştiriciler ise saatlik 48 dolara çalışıyorlar. Grafik tasarımcılar da oldukça rağbet görüyor.

Ama esnek ekonomi modeli teknoloji dışındaki sektörlere, özellikle internet ile iç içe olanlara da sıçradı.

Yönetim ve destek alanlarına, sağlık hizmetlerine ve hatta emlak sektörüne bile sıçradı.

Dönemlik talepler de söz konusu

Belli dönemlerde bu çalışma biçimine talep artabilmekte. Özellikle toplu vergi ödemeleri zamanından önce insanlar kısa süreli işlere akın ediyor. Yıl boyu ilgi gören işler de var tabi.

Amazon ve eBay gibi online alışveriş sitelerinin popülerleşmesiyle kuryelere olan ihtiyaçta bir patlama yaşandı.

İşe atılmak için genelde çok bir şey gerekmemesi de esnek ekonomiyi cazip kılıyor. Örneğin Airbnb’yi düşünün: Eğer merkezi bir şehrin turistik bir bölgesinde yaşıyorsanız ve boş odanız varsa hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz!
Bu ekonomi için çok iyi bir şey! Yoksa sağdan soldan insanların söyledikleri uydurma şeyler. Her duyulana inanmamak, ekonomiye sahip çıkmak lazım.

Yenilik karşıtlarını dinlemeyin

Medya ve hükümetler bu yeni ekonomi modelini haksız yere kötü bir biçimde eleştiriyorlar. Kontratla kısa vadeli çalışanlar adeta büyük işletmelerin kurbanı olarak görüyor ve ortada bir sömürme durumu varmış gibi yansıtıyorlar. Halbuki kendi işlerine çok yarayacak bir şeye muhalefet olduklarının farkında değiller.

Bu tarz eleştirilerin amacı ise görünene göre serbest çalışanların sayısını azaltarak takip edilebilir “çalışanların” sayısını artırmak. Gözden kaçırdıkları nokta, bu anlaşmaların iki tarafın rızası ile yapıldığı ve piyasadaki var olan eksiklikleri doldurduğu olmakla kalıyor.

Ek getiriler

Fastcompany’nin 2016’da yaptığı bir çalışmaya göre çalışanların %75’i sağlık sigortası gibi ek getirileri hala uzaktan çalışma imkanı gibi yeni uygulamalara tercih etmekte.

İstatistiklere göre şu an serbest zamanlı çalışanların çoğu, ek getiriler elde etmek için esnek ekonomiye dahil oluyor.

İş anlaşmalarına böyle ek getirileri eklemeye ikna ederek çalışanlar kazançlarını ikiye katlıyor.

Proje bazlı çalışma emek hırsızlığı değildir

Esnek ekonominin nasıl düzenleneceği hususundaki tartışmalar daha süreceğe benziyor.

Şirketler eğer kötü niyetliyse çalışanları sömürmenin bir yolunu her şekilde bulur.

Ama şu an işverenlerin tehlikede olan kazanç oranları ve halihazırda çalıştırmakta olduğu işçileri bünyesinde tutabilme konusunda mücadele verdiklerini, bir de sigorta masraflarını düşünürseniz esnek ekonomi her zamankinden de büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Buna herhangi bir kötü anlam yüklenmemelidir.

Asıl amaç destek çıkmak

Yukarıdakilerin aksine, esnek ekonomi iş gücünü yenlikçi yollara teşvik ederek geleneksel iş anlayışının başaramadığını başarma yolunda ilerliyor.

Ülkemizdeki en iyi okullar bile öğrencilerine tam zamanlı işler bakmak yerine proje bazlı çalışmalarını tavsiye ediyor.

Yani yalnızca klasik iş dünyasında bir yer edinememiş kişilerin kısa zamanlı işlere yöneldiğini zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

Şirketler oturup çalışanların kendilerine gelmesini beklememeli

Pek çok şirket buna yeterince yatırım yapmıyor. Yetersiz faaliyet yüzünden de bu akımın meyvelerinden faydalanamıyorlar.

Sahaya çıkıp kendileri için çalışacak uygun adaylar bulmak yerine hala oturup insanların onlara başvuru yapmasını bekleyen işverenler var.

Ki işe alım stratejileri de çok başarılı denemez. Artık iş tanımına “Uzaktan çalışma imkanı mevcuttur” yazmak insanlar için bir lütuf değil.

İlk adımı atın

Şirketler artık kendini yenilemeli. Bırakın insanlar işlerinizi şevkle yapsın ve karşılığında hak ettiklerini alsınlar.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çalışanlar esnek çalışma saatleri, az ve öz kural ile net ödeme şeması görmek istiyor.

Bunların hepsine esnek ekonomi sayesinde erişmek mümkün. Daha neyi bekliyorsunuz ki?

Kaynak: The American Genius

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.