Esnek Ekonomide Başarılı Olmak İçin İhtiyacınız Olan Çok Önemli 6 Müşterilerle İletişim Becerisi

3.812

Bir serbest çalışan olarak, yaptığınız işte kesinlikle harika olmalısınız: metin yazarı, video yapımcısı, bağımsız danışman – açıkçası neredeyse her şeyde harika bir serbest meslek çalışanı. Ancak, bağımsız bir girişimci iseniz, işletmenizin başarılı olması için bir dizi müşterilerle iletişim becerisine sahip olmanız gerekecek.

Ne de olsa, bir serbest çalışan olduğunuzda; satış ekibi, borç hesapları departmanı ve müşteri hizmetleri temsilcisi de siz oluyorsunuz birden. Müşteri şikâyetleri, övgüleri ve fatura sorularının hepsi size geliyor ve sizi rekabetinizden alıkoyabiliyor.

MÜŞTERİLERLE İLETİŞİM BECERİLERİ NEDİR?
Müşterilerle iletişim becerileri, müşterilerinizle doğrudan etkileşim hâlinde olduğunuzda kullandığınız şeylerdir: e-postalar, telefon görüşmeleri, yüz yüze toplantılar, faturalandırma ve iş birlikleri. Bu müşterilerle iletişim rollerini ele alış biçiminizin, müşterilerin sizinle çalışma deneyimleri üzerinde -iyi ya da kötü- büyük etkisi olur.

Basit olarak, bütün müşterilerle iletişim becerilerinde uzmanlaşmanın sırrı şununla özetlenebilir: profesyonel olun.

Ancak profesyonellik, sadece bir Skype aramasına oturmadan önce takım elbise ceketi giymek veya gösterişli kartvizitler bastırmak anlamına gelmez.

Önden düğmeli gömlekler giyseniz(ve evden ayrılmayı planlamasanız) ya da bir yayıncılık konferansında daha akılda kalıcı olabilmek için saçınızı pembeye boyasanız bile, profesyonellik sizin tutumunuzla ilgilidir.

Profesyonellik; teslim tarihlerini aksatmamak, e-postaları ve telefon görüşmelerini hızlıca cevaplamak, nazik olmak ve işi ilk seferinde doğru yapabilmekle ilgilidir.

İsterseniz en başarılı profesyonel bağımsız girişimcilerin ortak noktası olan bu altı özelliğe bir göz atalım.

1. ETKİLİ İLETİŞİMCİLERDİR
Açık ve tutarlı iletişim, güven tesis etmenin anahtarıdır; bu da müşterilerle iyi bir serbest çalışma ilişkisi kurabilmek için kilit bir nokta. Hangi iletişim yolunu kullanırsanız kullanın -telefon, e-posta, telsiz veya posta güvercini, fark etmez- mesajlaşmanızı profesyonel tutun.

Profesyonel iletişim, telefon görgü kurallarında iyi olmak ya da kelimeleri doğru telaffuz etmekten daha derindir.

Aynı zamanda, projenin nasıl ilerlediği konusunda düzenli olarak iletişim kurmanız, müşterileriniz için beklentileriniz ve bir sonraki adımların ne olması gerektiği konularında da müşterilerinize açık olmanız gerekir. Aşırı iletişim konusundaki bir hata da; fazla detay odaklı ve düzenli görünmektir. Bu, genellikle kötü bir izlenim bırakır.

2. İYİ MÜZAKERECİLERDİR
Serbest mesleğinizdeki müşteri edinme departmanının lideri olduğunuzdan, iyi bir müzakereci olmanız gerekir.

Pazarlık, sadece paradan ibaret değildir. Aynı zamanda, müşterinizin ne bekleyeceğini bileceği ve projenin sonunda tatmin olacağı bir şekilde projenizin ayrıntılarına, kapsamına, teslimatlarına ve teslimat tarihlerine şekil vermekle ilgilidir.

Bir serbest çalışan olarak iyi müzakerecilik yeteneği, sizi sadece projeler için daha fazla paraya değil, geceleri rahat uyumanızı sağlayacak muhteşem sözleşmelere de taşıyabilir.

 

 1. İNİSİYATİF ALIRLAR
  Başarılı serbest çalışanlar, öylece oturup müşterilerin onlarla bağlantı kurmalarını beklemez. Hem iş ararken, hem de bir müşteri projesinde çalışırken inisiyatif alırlar.Bu; takip etmek, öneri ve tavsiyeler sunmak, ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmak için sorular sormak ve mümkün olduğunda liderlik etmek demektir.Projeleri ileriye götürme konusunda proaktif bir yaklaşım sergilediğinizde, müşterilerinizin işinizi azaltıyorsunuz demektir. Böylece sizi paralı bir çalışandan ziyade, bir danışman gibi görmeye başlayacaklar. Bu da sizin değerinizi artırır.4. ESNEKTİRLER
  Müşterilerin tam zamanlı çalışanlar yerine serbest çalışanları veya evden çalışan girişimcileri seçmelerinin nedeni, tam zamanlı bir çalışanı işe almakla birlikte gelen eğitim, işe alım ve işe alıştırma gibi faktörler olmadan işlerine anında değer sağlayabilecek birini bulmaktır. Serbest çalışanları bir an önce işe koyulabilecek esneklikte oldukları için istiyorlar.Bazen bu beklenti sinir bozucu olabiliyor; örneğin teslim ve başlangıç ​​tarihlerinin, hatta şirketteki irtibat kişilerinin uyarı yapılmadan değişmesi gibi.

  Fakat serbest meslek yaşam tarzının büyük bir kısmı, ayak uydurmayı öğrenmektir. Altında ezilmeden veya yardım isteyecek konuma düşmeden birden fazla müşteriyle aynı anda ilgilenebilecek esnekliğe sahip olmak, sizi diğerlerinden ayırabilecek kritik müşteriyle iletişim becerilerinden biridir.

  5. ANCAK SINIR DA KOYARLAR
  Esnek bir iş yürütebilmeniz, müşterilerinizin size bir paspas gibi davranmasına izin vermeniz anlamına gelmez.Bağımsız bir girişimcinin sahip olabileceği en iyi müşteriyle iletişim becerilerinden biri, sınırları belirleme becerisidir. Belki akşam atılan mesajlara veya e-postalara cevap vermezsiniz. Belki öncesinde ödeme almadan acil bir işi kabul etmezsiniz. Belki ailenizden, sosyal nedenlerden veya gönüllülük yükümlülüklerinden dolayı hafta sonları çalışmazsınız.Bu sınırlar ne olursa olsun, müşterilere bunları kibarca ve net bir şekilde bildirin ki planlarını ona göre yapabilsinler.Pazartesi olan teslim tarihinizi tutturmanızın, onların gereken belgeleri size cuma günü 16.45’ten çok daha önce ulaştırmasına bağlı olduğunu anlamalarını sağlayın.

  Daha önemlisi, bu sınırları kendiniz de onlara saygı duyarak sağlamlaştırın. Müşterilere hafta sonları çalışmadığınızı söylüyor; ancak bir cumartesi günü e-postalara beş dakika içinde cevap veriyorsanız, “o hâlde çalışıyor” diye düşünecekler.

  6.  GERİ BİLDİRİMLE BAŞA ÇIKABİLİRLER
  Müşterileriniz, sizi onlara bir çözüm bulmanız için işe aldı; bu bir blog paylaşımı, web sitesi dizaynı veya iş planı olabilir. Her zaman için görüşlerinizin tamamen aynı olmayacağı veya işi bitirmek için biraz cilalama yapmanızın gerekebileceği kaçınılmaz bir gerçek.

  Geri bildirimi bir profesyonel gibi alabilmek çok önemli. Egonuzu işinizden ayrı tutun ve müşterileriniz yazı, tasarım veya fikirleriniz hakkında geri bildirim sunduğu zaman sizi kişisel olarak eleştirmediklerini unutmayın.

  Cevap vermeden önce müşterinizin ne söylediğini tam olarak dinlemek için zaman ayırın, anladığınızdan emin olun ve ikiniz için de uygun bir plan öne sürün.

MÜŞTERİLERLE İLETİŞİM BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRMEK
Muhtemelen dizayn, yazı yazma veya antrenörlük becerinizi geliştirmek için kurslara gittiniz ya da akıl hocalarıyla çalıştınız. Neden aynı çabayı müşterilerle iletişim beceriniz için göstermeyesiniz?

Sonuç olarak, müşterileriniz sizi serbest meslek yetenekleriniz için işe almış olsa da; sizinle birlikte çalışma deneyimleri, tekrardan müşteriniz olup olmayacaklarını belirleyen şeydir. (Ya da sizi başkalarına önerip önermeyeceklerini tabii)

Bir iş antrenörü kiralayabilir veya diğer işletme sahiplerinden tavsiyeler ve ipuçları almak için bir deha grubuna bile katılabilirsiniz. Ya da her yeni müşterinizle birlikte müzakere, sınır çizme ve iletişim becerilerinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Kaynak: Nation

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.