Esnek Çalışma Sisteminizi Optimize Etmenin 5 Yolu

161

Esnek çalışma kalıcı oldu. Başarılı şirketler, çalışanların verimliliğini artıran sistemler oluşturdukları sırada çalışanların memnuniyetini de ön planda tutmalıdır.

Çok da uzak olmayan bir geçmişte, esnek çalışma çok yaygın değildi. Bu, yalnızca en açıkgözlü şirketlerin uyguladığı bir şeydi, diğerleri ise bunun kendileri için doğru olmayacağına inanıyordu. Ancak geçen yıl yaşanan halk sağlığı aksaklıkları her şeyi değiştirdi. Şimdi, esnek çalışma bir norm haline geldi ve şu anda çoğu çalışan, herhangi bir esnek çalışma politikasına sahip olmayan bir şirkette çalışmayı düşünmez bile.

Harvard Business School araştırmasına göre, ankete katılan uzmanların %81’i ya ofise geri dönmek istemiyor ya da pandemi sonrası hibrit bir program seçiyor. Fakat, harika bir hibrit çalışma planını devreye sokmak, “haftanın iki günü evden çalışabilirsiniz” deyip işi öylece bırakmak kadar kolay değildir. İşte, şirket için en iyi sonuçları aldığınızdan ve aynı zamanda çalışanları mutlu ettiğinizden emin olmak adına, esnek çalışma stratejinizi en iyi hale getirmek için atabileceğiniz bazı adımlar!

1. Çalışanlarınızı dahil edin

Esnek bir çalışma politikası oluştururken yapmanız gereken ilk şey, çalışanlarınızı karar alma sürecine dahil etmektir. Bu, esnek bir çalışma politikasının gerekli olup olmadığı konusundaki görüşlerini istemekle başlayıp bu sistemin tam olarak nasıl uygulanacağına kadar uzanır. Örneğin; en popüler esnek çalışma düzen türü, çalışanların belirli günlerde evden çalışmasına izin vermek olmasına rağmen (daha çok uzaktan çalışma olarak bilinir), başka türleri de vardır — esnek çalışma periyotları, sıkıştırılmış çalışma haftaları, iş paylaşımı ve azaltılmış mesai saati düzenlemeleri.

Herhangi bir planı uygulamaya geçmeden önce mutlaka çalışanlarınız ile etkileşime geçtiğinizden ve onların fikirlerini aldığınızdan emin olun. Bu, plana dair bir sahiplenme hissine sahip olmalarını sağlamaya yardımcı olacak ve çok büyük bir ihtimalle onları ilgili politikanın yönetimden direkt olarak önlerine konulmasına göre daha çok motive edecektir.

2. Test edin ve takip edin

Hangi tip esnek çalışma düzenini uygulayacağınıza karar verdiğinizde, uygulamada çok dik kafalı olmamanız oldukça önemlidir. Hangisinin verimliliği ve çalışan memnuniyetini en iyi şekilde dengelediğini görmek için ana plana farklı ince ayrıntılar ekleyip denediğiniz bir deneme süresi geçirin. Farklı düzenlemelerin sonuçlarını görmek için farklı çalışan gruplarıyla bir A/B testi bile yapabilirsiniz.

Bu testlerin sonuçlarını aksatmadan gözlemlemek ve performansı sürekli takip etmeye devam etmek önemli olacaktır. Bu, gelecekte planı nasıl değiştireceğiniz konusunda doğru ve gerçeklere dayalı kararlar vermenize yardımcı olup, aynı zamanda çalışanların ve diğer ortakların bu değişikliklere katılmalarını sağlamayı kolaylaştırır.

3. Çalışanlarınızı eğitin

Personel, yeni düzenlemede verimli çalışma konusunda eğitilmelidir. Şirketinizin yaptığı işin türüne bağlı olarak, işi ofiste yapmak için gereken beceriler, evden verimli bir şekilde çalışmak için ihtiyaç duydukları becerilerden farklı olmayabilir, ancak bu, personelinizi eğitmenize gerek olmadığı anlamına gelmez. Örneğin; dikkat dağıtan şeyleri kontrol altında tutan bir iş yerinin kısıtlaması olmadan çalışabilme yeteneği, birçok çalışanın yardıma ihtiyaç duyacağı bir noktadır.

Ayrıca, günlük olarak gördükleri ekiplerin sorumluluğunu üstlenmekte başarılı olabilen birçok yönetici, uzaktan çalışan ekiplere liderlik etme söz konusu olduğunda bocalayabilir. Bu yöneticilerin liderlik stratejilerinde uygulamaları gereken ince ayrıntılar konusunda eğitilmesi, onların — ve ekiplerinin — verimliliğini önemli bir ölçüde artıracaktır.

4. Doğru araçları temin edin

Dreamshala’ya göre, evden çalışmaya izin veren şirket sayısı geçen sene %159’luk bir artış gösterdi. Bu artışla birlikte, çalışanlarına alışılmışın dışındaki koşullarda bile görevlerini mükemmel bir şekilde yerine getirmeleri için en iyi araçları sağlamak isteyen şirketler için mevcut yazılım ve donanım çözümlerinin çeşitliliğinde de paralel bir artış oldu.

Şirketler, şirket planları ve çalışanların memnuniyeti doğrultusunda kendi belirli kullanım durumları için uygun doğru araçları bulmak için pazarlama abartmalarının ötesine geçtiklerinden emin olmalı. Bu, ergonomik mobilyalardan siber güvenlik yazılımına kadar her şeyi kapsar ve büyük miktarlarda para kaynağı ve biraz zaman yatırımı gerektirse de, şüphesiz ki bu yatırım, nihai kar-zarar hanesini yükselterek kendi masrafını çıkarır.

5. Geri bildirim kanallarını açık tutun

Şirket, esnek çalışma planları ile ilerlemeyi gözlemlerken, çalışanlar da elbette aynı şeyi yapacaklardır. Bununla birlikte, çoğu kez, çalışanlar sağlıklarına (özellikle de zihinsel sağlıklarına) ve iş memnuniyetlerine öncelik verirken, şirket gelire ve nihai kar-zarar hanesine öncelik verdiği için ölçümler kayda değer bir şekilde farklı olacaktır.

Şirketler, yönetimin ve şirketin esnek çalışma düzeninin nasıl çalıştığı ve eğer varsa nelerin değiştirilmesi gerektiği konusunda uyumlu olduğundan emin olmak için istikrarlı bir etkileşim oluşturmalıdır. Esnek çalışma sisteminin tıkır tıkır işlemesini sağlayacak, çalışan memnuniyetini artıracak ve verimliliği yükseltecek sağlıklı bir şirket kültürünü işte bu şekilde oluşturabileceksiniz.

Yazan: Ademola Alex Adekunbi
Çeviren: Maria Sharipova
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.