En İyi Freelancerlar Nasıl Ödüllendiriliyor?

363

Serbest çalışma devrimi, asıl patlayıcı büyümesini üçlü trende borçlu: birincisi, serbest zamanlı çalışmanın büyüyen meslek yelpazesi içerisinde alternatif bir kariyer olarak yükselişi; ikincisi, profesyonellerin bir yerde yaşarken başka bir yerde sanal olarak iş teslim etmesine olanak tanıyan, gittikçe daha uygun hale gelen, uygun fiyatlı teknoloji; ve üçüncüsü, Covid-19 pandemisinin sonucu olarak uzaktan çalışmanın kabul edilmesi. Bu kombinasyon, yetenekli insanları yerel ekonominin sınırlarından kurtarıp küresel ekonomiden yararlanarak fırsatları demokratikleştirmede uzun bir yol kat etti.

Fırsat da sonuç kadar demokratik olabilir ama yetenek ve uzmanlık farklı konulardır. Pareto Kuralı’nı hepimiz biliyoruz ve freelancerların en iyi %10-20’sinin kendi platformlarının değerinin büyük bir kısmına katkıda bulunduğu görülüyor. Çoğu lider, serbest zamanlı çalışanların %10-20’sinin kendi platformları aracılığıyla proje çalışması alabildiğini söylüyor. %20’den fazla düzenli iş sağlayanların sayısı nispeten daha az ve %30 ve daha fazlası için anlamlı işler üreten platform ise ender.

Platformlar en yüksek performans gösterenleri, kesinlikle en çok korumak istedikleri grubu nasıl ek olarak destekler veya ödüllendirir? Soruyu sektör CEO’larına sordum:

Serbest zamanlı çalışanlarınız arasında en üretken olana (örn. ilk %10-20) ekstra yardım sağlıyor musunuz, eğer sağlıyorsanız, ne sağlıyorsunuz? Onları ödüllendirmek ve elde tutmak, işlerini büyütmeye yardımcı olmak ve iş arkadaşlarıyla potansiyel müşterileri veya projeleri paylaşmaya teşvik etmek için hangi ek destek veya hizmetleri sunuyorsunuz?”

İşte bize söyledikleri şeyler:

Expertera CEO’su Alp Sezginsoy (Türkiye): “Uzmanlıklarını ve şirketlere nasıl yardımcı olabileceklerini kendi Future of Work Summit/Webinar serimiz de dahil olmak üzere çeşitli medya platformlarında öne çıkarıyoruz. Ayrıca yeni uzmanlar getirmelerine teşvik edecek “Expertise Lead” ile de bir “kazan-kazan” yapısı oluşturduk.

Bunlara ek olarak ulusal bir doğa derneği ile iş birliği içerisinde her yıl isimlerine ağaç dikerek uzmanlıklarına minnettarlığımızı kalıcı hale getiriyoruz.”

Folq CEO’su Eldri Coll Mossige (Norveç): “En üretken freelancerlarımızı ödüllendirmek ve elde tutmak için ipucu şeması: Yeni danışmanlar, alıcılar veya işlerle ilgili bir ipucu yeni bir işe götürdüğünde, danışman (ipucunu veren) finansal olarak ödüllendirilir. Zaman içinde (Folq ile yapılan işlerde) marjlar azalır ve yeni danışmanların incelemesine ücretli katılım sağlanır. Buluşmalarımızda, alıcıların gözüne çarpmasını sağlamak için profillerine bir rozet yerleştirmeyi ve reklamlar, blog gönderileri ve sunumlar aracılığıyla profil oluşturmayı deniyoruz.”

Fintalent CEO’su Ömer Güven (Lihtenştayn): “Fintalent olarak veri altyapısı sağlıyoruz; örneğin CapIQ’ya erişim, önceden incelenmiş eğitim teklifleri ve şablonlar gibi. Bu, üyelerimiz için değer sağlar ve müşterilerimiz için daha iyi sonuç verir. En iyi performans gösteren, yetenekli çalışanları özel işlerimize başvurmaya davet ediyoruz. Ek olarak, çekirdek kadromuzla kısa sürede iletişime geçmek çok kolay ve Fintalent ailesinden herhangi biri, herhangi bir sorunu konuşmak için ekibimizle bir telefon görüşmesi ayarlayabilir. Dahası, yetenekli çalışanlarımız kariyerlerinde 2./3. sınıf analistlerinden C seviyesi yeteneklere kadar farklı aşamalarda oldukları için platformumuzda bilgi paylaşabilecekleri bir topluluk kurma üzerinde çalışıyoruz.”

ITARMI CEO’su Brett Riley (İngiltere): “ITARMI, Ethereum aracılığıyla freelancerlara ek kazanç yaratıyor. Mühendislerimizin incelemeleri olumlu sonuçlandığında, bozdurabilecekleri ya da eğitim ve diğer teşvik alanlarında indirim kazanmak için takas yapabilecekleri jetonlarla ödüllendiriliyorlar. Buradaki fikir şu ki, eğer bu kripto türüne değer verebilirsek, karşılığında biz de değer veririz. Güzel hizmet ödüllendirilir ve bunu yaparak da markaya bağlılık elde ederiz. “

People Per Hour ve Plus.Works Pazarlama Müdürü Stefani Thrasyvoulou, (İngiltere): “Pazar yerimiz PeoplePerHour’un sunduğu güçlü, kademeli derecelendirme sistemi ve müşteri incelemeleri ile birlikte; en üretken ve en iyi freelancerlar, premium hizmetimiz Plus.Works için değerlendirilir. Bu, görebileceğiniz gibi, 3 milyondan fazla serbest çalışanımızın yalnızca ilk %1’inin dikkate alındığı ayrı, özel bir hizmettir ve sonuç olarak, çalışanlarımız daha büyük müşterilerle ve daha uzun vadeli, daha çok kazandıran projelerle eşleştirilirler. “

Gigged.AI Başkanı John Brodie (İskoçya): “Tüm serbest zamanlı çalışanlarımıza, projeler üzerinde çalışmaları ve yeni projeleri kolayca bulmaları için daha fazla zaman vermelerine yardımcı olacak bir Müşteri Başarı Yöneticisi atıyoruz. Platformumuza yeni projelerin ve freelancerların yönlendirmelerinden oluşan bir teşvik programı sunuyoruz. Serbest çalışanların en iyi %30’una, işlerini büyütmelerine yardımcı olmak için satış ve pazarlama gibi konularda önde gelen uzmanların oturumlarından oluşan bir hizmet vereceğiz.”

Measurematch CEO’su James Sandoval, (İngiltere): “MeasureMatch’te çalışan profesyonellerin mümkün olan en iyi ilk izlenimi yaratmasını sağlamak için çok fazla zaman ve çaba harcıyoruz. Müşteriler derecelendirme ve inceleme içeren profillere yöneliyor, bu nedenle en aktif ve başarılı profesyonellerimizi destekleyip onlarla etkileşim kurmayı tercih ediyoruz. Hem manuel olarak hem de platform otomasyonu aracılığıyla, sağlayıcıların profilleri hem platformda hem de platform dışında yeni ve mevcut müşterilere tanıtılır.”

Torchlite CEO’su Susan Marshall (ABD): “Freelance çalışanlarımızın tamamı Torchlite ailesinin ve kültürünün bir parçasıdır, yani duygusal desteğe veya aileleri için tıbbi yardıma ihtiyaçları varsa, bunu yapmak için onlara yardımcı oluyoruz. Ayrıca pazarlama, proje yönetimi ve müşteri hizmetleri dahil olmak üzere küçük işletmelerini nasıl yönetecekleri konusunda düzenli koçluk sağlıyoruz.”

FreelancerClub CEO’su Matt Dowling (İngiltere): “Freelancer Club’ın değerlerine sahip olduğunu hissettiğimiz en aktif üyelerden oluşan küçük bir grubu listeye aldık ve onları Slack’te bir Danışma Kurulu’na katılmaya davet ettik. Serbest zamanlı çalışan üyelerimiz kulübün merkezindedir ve Slack grubu onlara düşüncelerini, fikirlerini ve önerilerini ifade etmeleri için bir platform sağlar. Geri dönüşün bir yolu olarak, üyeler etkinliklere, kılavuzlara ve güncellemelere erken erişim elde ederler. Ayrıca onları profillerinde güvenilirliklerini artıran ve iş bulma şanslarını artıran bir ‘tavsiye’ rozeti ile ödüllendiriyoruz.”

VentureL CEO’su Matt Mottola: “Özel etkinlikler, tanıtımlar ve programlar düzenleyerek yetenekli çalışanları ödüllendiriyoruz. Birlikte çalıştığımız serbest zamanlı çalışanlar LinkedIn veya Facebook tipi bir iş ağı istemiyorlar. Küçük, güvenilir gruplar istiyorlar, bu yüzden kendi ağlarını iyileştirmek için yazılımımıza ek olarak, anlamlı bağlantıları teşvik edecek özel topluluk etkinlikleri sağlıyoruz.”

Expertpowerhouse CEO’su Dr. David Küpper (Almanya): Expertpowerhouse olarak danışmanlarımıza yıl boyunca çeşitli eğitimler veriyoruz. Eğitimlerin bazıları expertpowerhouse.com topluluğunun tamamı içindir, diğerleri ise daha çok belirli bir grubu veya coğrafyayı hedef alır. Seçilmiş profesyonellerle, sosyal medyada ve ötesinde görünürlüğünü artırmak için iş birliğine dayalı içerik ve paylaşım geliştirme yapıyoruz. Ayrıca, üyelerimizi bağımsız yönetim danışmanlığındaki en son gelişmeler ve değişen müşteri gereksinimleri hakkında bilgilendirmek için web seminerlerimiz de var. Ancak, platformunuzdaki en iyi freelancerlarımızı elde tutmak için yaptığımız en önemli şey, danışmanlarınız için sürekli bir ilgi çekici, etkili ve çekici proje fırsatları akışı sunmaktır.”

Ravenry CEO’su Ricky Willianto (Singapur): “Freelancerlarımız Ravenry ile çalışıyor çünkü onlara yüksek kaliteli müşteri adayları buluyoruz. Serbest çalışanlarımız ne kadar bağlı ve aktif olursa, yeteneklerini ve birlikte çalışarak en başarılı olacakları müşteri türlerini de o kadar iyi biliriz. Bu, en iyi %10 serbest zamanlı çalışanımızla platformumuzdaki en iyi müşterilerimizi eşleştirmemizi kolaylaştırıyor.”

FluidTal Kurucu Ortağı Jasmine Haria (Hindistan): “FluidTal, insan yönetimine öncelik verir. Onlara istedikleri fiyatları sunuyoruz ve zamanında ödeme yapıyoruz. Beklentileri aşanların sadakati ve performansı için hediye kartları ve sanal kurslar hediye ediyoruz. İlişki etkileşimsel değil. Aksine, onları marka influencerları olmaları için destekliyoruz ve meslektaşları üzerinde çalışmaları ve değerleri ile olumlu etki yaratmaları için motive ediyoruz.”

Talmix CEO’su Sandeep Dhillon: “İlk katılımdan projenin tamamlanmasına kadar yüksek düzeyde destek sağlayan danışmanlarımızın destekçimiz ve elçimiz olduklarını ve bizi yeni müşterilerle tanıştırdıklarını gördük. Başarının paylaşıldığından emin olmak istiyoruz. Yıllar boyunca çeşitli teşvik ve tavsiye programlarını denedik ancak başarılı danışmanlarımızın başarılarını ek komisyon yerine kazandıkları ücretlerle belirlediklerini gördük.”

CXC EMEA CEO’su Connor Heany (İrlanda): “En iyi %20 içerisinde olan serbest zamanlı çalışanları, onlar için ek gelir fırsatları oluşturmak ve ayrıca yeni projelere getirebilecekleri değeri artırmak için iç pazar dışındaki müşterilerle eşleştirmeye çalışıyoruz. Örneğin, Avustralyalı freelancerları Polonya ve Hong Kong’daki işlerle ve Polonya’daki freelancerları ABD işleriyle eşleştiriyoruz. Amacımız, en iyi %20’nin tam olarak faydalı olmasını sağlamak, ki bu bazı platformlar için sorun olabiliyor.”

Codemonk CEO’su Shahriyar Ramezani (Hindistan): “İlk günlerde platformumuzun başarısı için kritik öneme sahip olduklarını fark ettiğimiz için en iyi %10-20 freelancerımıza ek ödemelerle yardımcı oluyoruz. Bu nedenle, gelirimizin bir kısmını paylaşıyor ve onları CodeMonk’un Partnerleri olarak gruplandırıyoruz. Bu modelin ne kadar iyi çalıştığı göz önüne alındığında, “Partnerlerimizin” sistemimize daha fazla proje ve freelancer getirerek daha fazla kazanmasını sağlamak için ek özellikler uygulamaya çalışıyoruz.”

OMS CEO’su Arnaud Sourisseau, CEO OMS (Fransa): “İşte en çok iş verdiğimiz, en başarılı danışmanlarımıza sunduklarımız: 1. Medyada, Linkedin’de ve web sitemizde yayınladığımız profillerini ve uzmanlık alanlarını öne çıkarırız ve 2. Alanlarındaki yeni projeleri alabilmeleri için müşterilere sunduğumuz ortak danışmanlık metodolojilerini birlikte tasarlarız.”

Nomawo CEO’su Nishant Aggarwal (ABD): “En büyük hedeflerimizden biri, serbest zamanlı çalışanların bir CEO ve bir işletme sahibi zihniyetini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Öne çıkan ve en çok katkıda bulunan freelancerlar, dahili ve harici olarak daha fazla görünürlük elde ediyor.”

Andela Şirket Başkanı Sachin Bhagwata (NY/Afrika): “Kabul oranı %5’in altında olan iş ağımız Afrika’daki serbest zamanlı çalışanların en iyi %10’una sahip. Andela benzersiz avantajlar sunar: istenilen para biriminde ödeme (ABD dolarından kriptoya), 200’den fazla müşteriyle özel uzun vadeli rollere erişim, eğitim fırsatları ve sosyal fırsatlar, Google ve Facebook gibi küresel markalarla eğitim ortaklıkları ve harika liderlerin yer aldığı etkinlikler.”

Ana fikir ne?

CEO yorumlarımızdan, en iyi freelancerlara yardım etmenin birçok platform liderlerinin ve ekibinin aklında olduğu açıkça görülüyor. Platformların en iyi freelancerlara ekstra destek ve ilgi göstermesinin çeşitli yolları var gibi görünüyor ancak hala ilerleme gerekiyor. Pek çok platform, en iyi freelancerlarını nasıl ödüllendireceklerini, bağlayacaklarını ve ellerinde tutacaklarını düşünmeye yeni başlıyor. Bu platformların CEO’ları tarafından finansal ödemeler, artan pazar görünürlüğü ve proje fırsatı ve marka ve müşteri ilişkilerinde kişisel yardım teklifi dahil olmak üzere bir dizi strateji görüyoruz.

Ancak tüm platformlar, en iyi %10-20 serbest zamanlı çalışanlarına ek destek sağlamaya yönelmedi. Konuştuğum CEO’ların çoğu, platform üyelerinin bir kesimine daha fazla yardım sağlayıp sağlamayacaklarından ve nasıl daha fazla yardım sağlayabileceklerinden emin değiller ve eğitim, koçluk, buluşmalar ve Norveçli Folq davasındaki gibi nakit ödemeler dahil olmak üzere diğer avantajlarla tüm serbest zamanlı çalışanlarına sağladıkları faydalarının altını çiziyorlar.

Bununla birlikte, son yorum Expertpowerhouse’dan bize akıllıca hatırlatmalar yapan David Küpper’e ait: “Platformunuzdaki en iyi yetenekleri elde tutmak için en önemli şey, danışmanlarınız için sürekli bir ilginç, etkili ve çekici proje fırsatları akışı sunmaktır.” Çok katılıyorum!

Yaşasın devrim!

Yazan: Jon Younger
Çeviren: Asya Hanoğlu
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.