DÜNYA EKONOMİK FORUMU 2019

İŞİN GELECEĞİNE DAİR ÖNGÖRÜLER

2.823

Rometty yeni bir eğitim ve kariyer modelinin gelişimini görmek istiyor: beyaz veya mavi değil, yeni bir yaka.
Bu, yetenek gelişimine yatırım yapmak ve değişen yetenek alanlarına anında cevap vermek anlamına geliyor. Üniversite veya yüksek lisans mezunu arayan geleneksel modellerin dışında yeni bir işe alım yönetimi yani…

“Bilgi ve deneyim artık birincil emtia değil. Onun yerine, öğrenme becerisi ve öğrenilenleri yeni ve benzersiz senaryolara uygulamak çok ama çok daha değerli. Artık olay ne bildiğiniz değil, nasıl öğrenip adapte olabildiğinizle ilgili” – Jacob Morgan, İşin Geleceği

1 – Akıllı Ol ve Senden Zeki ve Potansiyelli Kişileri İşe Al

Alibaba Grup Holding’in başkanı Çinli milyarder Jack Ma diyor ki: “İşe alım konusunda kendimden zeki insanları seçmeye odaklanırım. Benim patronum olabilme potansiyeline sahip insanları. Pozitif ve asla vazgeçmeyen insanları seviyorum.”

“En iyi kişiler hayata olumlu bakan ve asla şikayet etmeyenlerdir,” diye ekleyen Ma, iş dünyasında 20 yıldır başarısını sürdürmesini eski bir öğretmen oluşuna bağlıyor. “Öğrencilerinizin her zaman sizden iyi olmasını istersiniz. Belediye başkanı olmalarını dilersiniz, hapse girmelerini değil. Kural bir: İnsanlara sizden daha iyi olmaları için yardımcı olun” diyerek hocalığın hayat felsefesine ne kadar işlediğini bir kez daha gösteriyor.

2 – Yeni Yakalı İşçiler Geleceğimiz

IBM CEO’su Ginni Rometty, otomasyonun hızla ilerlediğini dolayısıyla yetenek boşluğu ve işsizlik tehlikesi gibi korkuların ciddi olduğunu doğruladı.

“Bir yetenek krizinden bahsediyorsak, mesleklerin değişeceğine yüzde yüz inandığımı söyleyebilirim” dese de krizin avantaja çevrilebileceği konusunda umutlu.

Rometty yeni bir eğitim ve kariyer modelinin gelişimini görmek istiyor: beyaz veya mavi değil, yeni bir yaka. Bu, yetenek gelişimine yatırım yapmak ve değişen yetenek alanlarına anında cevap vermek anlamına geliyor. Yani, üniversite veya yüksek lisans mezunu arayan geleneksel modellerin dışında yeni bir işe alım yönetimi.

“Şirketimizde yetenek açığını kapatıp bu sorunu çözme konusunda hevesliyiz” diyen Rometty, bu konuya gerekli önem verilmezse tüm dünyada huzursuzluk yaratacağını belirterek sözlerini noktalıyor.

3 – Kadınların Teknik Rollere Daha Fazla Alınması Makine Öğrenmesinde Çeşitliliği Sağlayacak

LinkedIn kurucu ortağı ve ürün yönetimi başkan yardımcısı Allen Blue, yapay zeka ve makine öğrenmesinin telefondan bankacılığa kadar aklımıza gelebilecek tüm teknolojilerin yapı taşlarından olduğunu söyledi.

“İleriye giderken, teknolojiyi doğru şekilde tasarlayıp inşa etmemiz önemlidir” dedi ve beyaz erkekler tarafından tasarlandığı için doğuştan önyargılara sahip olan algoritmalara dikkat çekti.

4- Genç ve İşsizleri Yetiştirme Hakkında Fikirler

Fransa Çalışma Bakanı Muriel Pénicaud, yeni yetenek kazandırma programının nasıl çalıştığını açıkladı: Çalışanlara kendi eğitim programlarını seçmeleri için yıllık 500 € veriliyor!

Globalleşme ve teknolojinin mağduru olduğunu düşünen Fransız vatandaşlarının zihniyetlerini değiştirmek bakanın hedefi. Pénicaud, geleceklerini seçmeleri gerekiyorsa çalışanların direksiyona geçmelerini gerektiğini söylüyor.

5- Akıl Sağlığı Sorunlarından Kurtulanların İçsel Gücünü Kullanmak

Akıl sağlığı, hastalık etkilerinin nasıl yok edileceği ve destekleyici işyerlerinin yaratılması üzerinde yapılan panel oturumlarıyla beraber Davos’un ana konuları arasındaydı. HSBC CEO’su John Flint, hastalıktan kurtulanların bu sorunların çözümünde değerli olduklarını çünkü daha dirençli, becerikli ve içsel zenginliğe sahip olduklarını gözlemlediğini söyledi.

Yazan: Adetola Salau
Çeviren: Berke Kadam
Yazının Orijinal Linki için; https://www.businessinsider.com/unilever-artificial-intelligence-hiring-process-2017-6

İş’in Geleceği’nde yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.