Buzlar Çözülmeden: Koronavirüste Donan İşe Alımları Yönetmek

404

Küresel bir salgında işinizin çarklarını döndürmek kolay iş değil. Hele ki her gün takip ettiğimiz haberler, ayyuka çıkan ekonomik belirsizlikler, daha dün ofisteyken bugün internette koca bir iş gücü yetmezmiş gibi, işten çıkarmalar, ücretsiz izinler ve durma noktasına gelen işe alımlarla kaynayan şu dünyada o çarkları döndürmek zor iş. Fakat her zaman kaos ortamında fırsatlar da vardır.

Bu durumda da sizi düze çıkartacak bir çözüm var. Sadece işleri düzene sokacak bir itkiye ihtiyacınız var. İşte ben de 2008-2012 küresel ekonomik krizi sırasında kurduğum işimden aldığım dersleri ayıklayarak size aktarıyorum: Bu tecrübelerime dayanarak on-demand, hibrit ekipler kurmalısınız diyorum (evet evet, şimdi bile), size nedenini nasılını anlatayım.

Gap Analizi (Resource Gaps) ve Beklentiyi Karşılamak

Yürüttüğümüz Simpilicity Consulting’te her gün boş saflarını dolduracak yetenekler arayan yöneticiler dinliyoruz. Koronavirüs münasebetiyle kimisi işten çıkarmadan, kimisi bütçe kesintilerinden, kimisi donan işe alımlardan bize geliyorlar.

Kişisel tecrübelerim ülkenin istatistikleriyle de uyuşuyor. Şirketlerin en az %40’ı ya işe alımları dondurmuş ya da azaltmış halde. İş liderlerinin %16’sı işten çıkartmalar, %44’ü de ücretsiz izin gibi çalışan masraflarının düşmesini beklemekteydi. Nisan ayının sonunda her beş Amerikalıdan biri işsizdi.

Kırk cephede işle uğraşan yöneticilerin de canı çıkıyor. Peki, ben ne diyorum? Sakince gözlerimizi kapatıp evrene negatif enerjimizi gönderi- hayır hayır, ekmeğimizi taştan çıkaralım o halde. Şimdi yaratıcı, yenilikçi olalım. Küçük ve düşük riskli bahislerle başlayın, aklınızdaki hedeflerinizi gerçekte projelere dökün, ekibinize ivme kazandırmak içinse on-demand uzmanlarla deneyler yapın.

O tablonun nasıl bir şey olduğuna geleceğiz, yalnız ufaktan son krizi bir hatırlayalım hemen.

2008 Ekonomik Krizinden Notlar

Simplicity Consulting’i 2006’da kurdum, 2008’de de bir tarafta küresel ekonomik krizi ve ABD’deki gayrimenkul balonu patlamışken, benim işiminse yüzü gülüyordu.  Bugün şartları ölçeği farklı olsa da yine benzer eğilimlere yöneliyor işlerimiz.

Sene 2008. Şirketler işe alımları dondurarak, devasa miktarda insanı kapı dışarı ederek esip gürleyen maliyetlerini yatıştırmaya çalışıyorlar (Böyle yaparken bir yanda da ekiplerinde koca delikler açıyorlar tabi). Ama aynı şirketler, hayati önemdeki projelerini de tamamlamak zorundalar. Bu yüzden tam da ihtiyaçları olduğu gibi kilit projelere odaklanacak, on-demand çalışacak danışmanlara döndüler yüzlerini.

On-demand bazlı uzmanlar şu anda akla uygun bir seçenek çünkü:

Üst düzey yeteneğe ulaşabilmek. İhtiyacınıza deva belki de yerel pazarda bulunmayabilir. On-demand uzmanlara buyur ederseniz,  şirketinize istediğiniz an tam da doğru kişiyle iletişime geçme olanağı sağlarsınız, nerede olursa isterse Fizan’da olsun hiç önemli değil.

Bütçe Doğruları. İşe alımları dondurmakla tedarikçi/danışman alımını dondurmak bir olmuyor. Çoğu şirket 2008’deki ekonomik daralmada çalışan sayısına kısıtlama getirse de yöneticiler farklı bütçe doğrularını (mesela artık gerek olmadığı için işletim maliyetleri gibi) kaydırarak proje bazlı danışmanlar işe alabiliyorlardı. Örneğin hâlihazırda müşterilerimizden bir tanesi bütün ürün pazarlama ekibini işten çıkarmaya zorlandı, buna rağmen on-demand çalışan danışmanlarını feriştahı gelse de bırakmadı. Farklı bütçe doğruları da olsa kara günlerde de iş devam etmeli ya!

Maliyet Yapısı. Tam zamanlı (beygir gibi) çalışanlar bir işletmeye yıllık maaşlarından daha fazla maliyete sebep olurlar.                 Ortalamada bir çalışan maaşı, çalışan maliyetinin %68’ine düşüyor, kalan %32 ise yolu yemeği sigortası ve diğer tüm ayni ödemeler. Tabi tüm cereme bundan ibaret de değil; sosyal haklar ve yardımlar, sabit maliyetler, yönetim giderleri diye diye çalışanlar şirkete maaşlarının aşağı yukarı iki katına mal oluyor. Danışmanlar aynı yolun yolcusu değil, yalnızca uzmanlıklarına ödeme yapıyorsunuz.

-Hız. ABD’de Pazarlama, mühendislik, satış ve bilgi işlem pozisyonlarında iş alımları ortalama 48 ila 60 günü buluyor. Öte yandan on-demand uzmanın zaten adı üstünde: On-demand. Çarçabuk seçilebilir, (çoğunlukla birkaç gün içinde) işe alınabilir, gelir hemen işleri hızlandırıp değere değer katabilirler.

-Uzunluk. “Proje bazlı” demek ihtiyacınız olduğu vakit ihtiyacınız için ödeme yaparsınız demek oluyor. Yani belirli bir projeyi tamamlaması için bir uzman alabilir, iş bitince de evli evine köylü köyüne diyebilirsiniz.

Bu çözüm tıpatıp günümüz ekonomik şartlarına da uygulanabilir. Sadece mevcut daralmayla ve esneklik isteyen bir iş gücüyle bezenmiş halde daha da derinleşmiş bir durum şimdiki.

Gerçek Ekip Dediğin

Koronavirüs öncesinde kurum dışı uzmanlar tutmak, rekabette bir avantaj teşkil ediyordu. Şimdiyse başarı için olmazsa olmaz. Yöneticiler gözlerini açıp sıradan bir ekip değil Gerçek Bir Ekip kurmalılardır, bu da Total Yetenek Yönetimi (Total Talent Management) diye çevirebileceğimiz stratejiyi benimsemek anlamına geliyor.

O da neymiş diye yalvaran gözlerinizi görür gibiyim. Yavaş yavaş aydınlığa kavuşturalım. Sıradan bir ekip yalnızca Tam Süreli Eşdeğerlerden (Full Time Equivalent-FTE) oluşur. Gerçek Ekip dediğinse tam aksine, hedefine götürecek bu nehirde bir sürü koldan beslenir. Total yetenek yönetimini benimsemiş bu ekip için bir kurallar kitabı yok; yani yalnızca Tam Süreli Eşdeğerlerden değil, buna ek totalde danışmanlardan, serbest çalışanlardan, tedarikçilerden, müşavirliklerden ve bağımsız yüklenicilerden meydana gelir.

Mesela malum zamanda iletişim uzmanları peynir ekmek gibi oldu. Müşteriyle, hissedarlarla ve çalışanlarla aniden daha çok iletişimde kalması gereken şirketler bu dar zamanda kendilerine merhem olacak doğru uzmanların kapısını çalıyorlar. On-demand uzman kadrolar en doğru yoldan en doğru haliyle, duran işe alımların tam göbeğinde bile müşterilerimizin işlerine çevik bir ruh kazandırarak güçlendiriyorlar.

Tabi yöneticilerin total yetenek popülasyonundaki, yani teknik olarak tüm piyasadaki uzmanlara ve serbest çalışan ekiplere ulaşmasını da sağlıyor bu danışmanlar. Yalnız Gerçek Ekip kurmanın faydaları içinde bulunduğumuz bu dönemin hudutlarını aşıyor.

Yakın zamanda bir Oxford Economics araştırması kurum dışı uzmanlardan yararlanmanın sefasını gözler önüne serdi:  Katılımcıların %66’sı kurum dışı yeteneğin, ürünleri piyasaya sürmek için gereken zamanı kısalttığı, %47’siyse dijital dünyada rekabet güçlerini arttırdığı cevabını verdi. ABD’de her üç kişiden birinin (yani 57 milyon kişinin) uzaktan çalıştığı göz önüne alınırsa, eski usul Tam Süreli Eşdeğer modeline sımsıkı tutunan işverenler çok önemli bir treni kaçıracaklar.

Gerçek Ekip kurmak deveye hendek atlatmak değil; yöneticileri küçük başlamaya, olabildiğince önceliklerini belirlemeye ve pozisyonlardan çıkıp projelerle düşünmeye başlamaya teşvik ediyorum.

İşin Nasılı: On-demand Çalışan ya da Hibrit Ekipler Kurmak

Şimdi bu halde elinizdeki kaynaklarla ihtiyacınız olan kaynakları nasıl dengeleyeceksiniz?

Çözüm basit: SPEED. On-demand ekip kurmak ve kurum dışı uzmanlarla işlerini sürdürmek isteyen yenilikçi yöneticiler için hızlı, esnek bir yetenek stratejisi bu.

Success (Başarı)

Plan (Planlama)

Execute (Uygulama)

Evaluate (Değerlendirme)

Decide (Belirleme)

 

Bu stratejiyi 14 yıl boyunca doğru yetenekleri bulmakla mücadele eden binlerce yöneticiyi gözleyerek ve bu süreçte öğrendiklerimle oluşturdum. Yani anlayacağınız kağıt üstünde kalmıyor, sahada işletmenize entegre edilebilecek pratik bir metodoloji sunuyor. Aslında hepsi doğru iş için doğru zamanda doğru yeteneğe ulaşabilmekten ibaret.

SPEED stratejisi yolunuzdaki kritik soruları, önemli aşamaları da göstererek bir proje sürecinde size kılavuzluk eder. Bu stratejinin uygulanabilirliği bugün kat be kat daha fazla. İzninizle ilk adım, Success (Başarı) nedir anlatayım.

Bugün Başarı Nasıl Bir Şey?

İlk adım, şöyle biraz durup düşünen adam heykeli olmakla başlıyor.

Bugün başarı nasıl bir şey? İşiniz için ne daha iyi, ne değil? Nerede işe yaramıyor? Bu yeni atmosferde hedefleriniz değişti mi? Bu hedefleri gerçekleştirmek için farklı niteliğe, uzmanlığa mı ihtiyaç duyuyorsunuz? Sizin elinizde hangi uzmanlıklar var, hangi uzmanlıklar lazım?

Küçük başlayın, bir önceliği ya da işinizdeki bir gediği gözünüze kestirin, ardından onu nasıl ayrı ayrı projelere bölebileceğinizi bulun. Ardından bu projelerden bir tanesini seçip (SPEED’i de kılavuz olarak kullanarak) onu tamamlamak için on-demand çalışan uzmanlarla anlaşın.

Getirin birkaç aylığına bir uzman, o yeni sosyal medya kanalında ya da piyasa sürüm stratejinizde deneyler yapın. Yeni bir sektöre satış yapmayı düşünüyorsunuzdur belki? Ya da yeni bir müşteri profiline hitap etmek istiyorsunuzdur? Hedefinizi koyup taktiksel olun, belirli ürünlere odaklanın. Tam şu an bu hızlı, düşük riskli ve düşük maliyetli metodlarla işletmenize ivme kazandırmak için en iyi zamanlardan.

Sonra sarın başa tekrar koyun kaseti. Ne işe yarıyor ne yaramıyor çabucak öğreneceksiniz ve böyle kasvetli dönemlerde bile işinizin dümenini yönlendirme, sonuç alma becerilerinizi geliştireceksiniz.

Fırsatlar Bulun

COVID-19 sonrasında iş anlayışımız farklı olacak. Uzaktan çalışma gitgide başarı ve işin devamlılığı için bir şalter konumuna gelecek, aynı şekilde hibrit ve on-demand çalışan ekipler de. O yüzden ekip kurmak ve yürütmek hakkında bildiğimizi sandığımız her şeyi yeniden düşünmeliyiz şimdi. Koronavirüsün önünde uzanan süreç böyle gerektiriyor çünkü. Üstü tozlu yaklaşımların yakasına yapışanlar içinse, eski çamlar bardak olacak. Yaşaması güç yeni bir gerçeklik olsa da bu, böyle yaparak öncesinden daha güçlü, daha sağlam temellere işlerimizi kuracağız.

Bu belirsizlikler diyarında yelken açarken, sizleri deney yapma fırsatını benimsemeye davet ediyorum. Yaratıcı olun, yenilikçi olun, büyük sarsıntılar doğurabilecek küçük adımlar atın. Bekleyiş sona erdi, artık icraat zamanı!

Umutlu ve esen kalın. Kontrol edebileceğinize odaklanın. Beraber atlatacağız bunları.

 

Yazan: Lisa Hufford

Çevirmen: Harun Sadi Sincanlı

Kaynak:

 

Harun Sadi Sincanlı, 20 yaşında, Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık 3. sınıf öğrencisi, dilmaçlığın müptelası. Kuramsal ve dilbilimsel bakış açısıyla kendini zenginleştirmiş, BDÇ programlarıyla kendini talim etmiştir. Oyun yerelleştirme üzerine uzmanlaşmayı hedeflemektedir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.