Blok Zincirinin Kökünden Değiştireceği 5 Sektör

Kredi kartlarından sadakat programlarına

2.971

Bitcoin ve benzeri kripto paralar ilgileri kendine çekip manşetlerde yer edinmeyi başardı. Bu sürede servet kazananlar kadar kaybedenler de oldu. Asıl olay ise geleneksel anlamda para birimlerinin tehdit altında kalması ve hükümetlerin kripto paraları kontrol edememesi.

Burada bahsi geçen para her ne kadar takdire layık olsa da asıl gözlerimizi çevirmemiz gereken bu paraları var eden teknolojinin, yani blok zincirin kendisidir. Bu kripto paraları var eden ve onlara über-paralardan da büyük etkiye sahip olma imkanı sunan, blok zinciridir.

Blok zincir her şeyin güven, istikrar ve şeffaflıkla yürütüldüğü bir dijital kayıt defteridir. Açıkçası pek çok sektörün blok zincir tehdidi altında kaldığını düşünüyoruz. Bundan en çok etkileneceğini düşündüğümüz beşini ise sizin için derledik.

1. Yatırım

Pek çok şirket iş akışını geliştirmenin ve daha çok üretkenliğin peşinde. Elbet maliyetten de tasarruf etmek istiyorlar. Düşük maliyetleriyle bilinen karşılıklı sermaye devi Vanguard, blok zinciri kullanmayı düşünüyor.

2018’de uygulamaya koymayı tasarlamakla birlikte Vanguard, blok zincirini önemli bir işlem olan indeksli yatırım fonlarının otomasyonunda kullanmayı düşünüyor. Firma verilerin hemen ulaşılabilir olacağını düşünüyor ve takip hatalarının azaltılıp performansın artırılmasıyla maliyetin düşürüleceğine inanıyor.

Bu proje Teminat Bedelleri Araştırma Merkezi ve blok zincirinin kurumlara entegre edilmesiyle ilgilenen Symbiont isimli şirketle el ele yürütülmekte.

2. Araçlar

İkinci el araç almak isteyenler dolandırıcıların tuzaklarına veya hatalı bilgi veren satıcılara maruz kalıyor. Örneğin NHTSA’nın tahminlerine göre Amerika’da her yıl 450,000 aracın kilometre sayacıyla oynanıyor ve bu ikinci el araba alacak olanları kandırmak için yapılıyor.

İkinci el araç alacaklar ise aracın geçmişini CarFax gibi şirketler vasıtasıyla öğrenebiliyor. Bu şirketler yol doğrulaması, kaza ve tamir bilgileri gibi hizmetleri kullanıcılara sunuyor.

Ancak bu uygulama artık gündemden düştü. Çünkü günümüzde yapılan arabalar, dahili telematikler sayesinde çok daha fazla bilgiyi otomatik olarak siteme kaydediyor. Bu kayıtlardan satıcıların hareketleri, yakıt kullanımı gibi bilgilere ulaşılabiliyor ve bu da süreci müşteriler için daha kolaylaştırıyor.

CarVertigal “dünyada blok zinciri kullanan ilk özensiz araç geçmişi kaydı firması olmayı” planlıyor. Firma çeşitli kaynaklardan çoklu ve merkezi veritabanlarından da dahil olmak üzere her araç için bilgi toplayacak. Sonra da blok zincirinin güvenlik ve istikrar özelliklerinden faydalanmak üzere bu bilgileri blok zincir sistemine yükleyecek.

3. Kredi kartları

Finans sektöründe çalışanlar daha düşük maliyetle daha hızlı veri aktarımı gerçekleştirebilmeyi istiyor. Bu da herhalde kredi kartı endüstrisinde açıkça görülüyor olsa gerek. Mastercard, anında aktarım sağlayabilen bir blok zinciri sitemini denemekte şu an. Bu da insanların normalde olduğu gibi birkaç gün beklemeden direkt olarak ödemelerini alabileceği anlamına geliyor.

Şirket, blok zinciri temelli teknolojiyi ülke içinde uygulayacak ve işletmelerin direkt ödemeler yapabilmesini sağlayacak bir sistem için patente bile başvurdu.

Rakip kredi kartı şirketi American Express de zincirin iş dünyasına entegre edilmesi için global blok zinciri uzmanı Ripple ve Santander UK ile ortaklığa gitti. Entegre ve blok zinciri destekli American Express FX Uluslararası Ödeme sistemi, sınır aşırı işletmeler arasındaki işlemleri gerçekleştirmek için tasarlandı.

Tahminlere göre gelecek 10 yılda blok zinciri teknolojisi dünya GDP’sinin %10’unu depoluyor olacak. Bu da yeni teknolojinin yükselişini simgeleyecek.

4. Tedarik zinciri

Tedarik zinciri yönetimi, bünyesinde ürün ve hizmetlerin takibi, ham maddelerin döküm ve üretim bilgilerini barındıran önemli bir girişimcilik aktivitesidir. Tarihine bakıldığında kayıtların kağıt üzerinde tutulduğu görülse de artık dijital seçenekler rağbet görüyor. Şirketler kârlarını artırmak için alanda daha fazla etkinlik kazanmaya çalışıyor. Bu da özellikle son zamanlarda bulut-temelli sistemleri cazip birer seçenek haline getirdi.

Blok zinciri, tedarik zincirindeki dengeleri değiştirebilir. Genelde bu tip işlemlerde kullanılan yazılımların kaydettiği veriler tek bir şirketin kullanımına açık oluyor. Blok zincirinin dijital defterleri ise bunları sürecin parçası diğer kurum ve kuruluşlar da, hatta kullanıcılara da açarak ürünle ilgili bilgileri hepsine ulaşılabilir hale getiriyor.

Şu an IBM’nin blok zinciri bölümüyle iş birliği halinde olan Walmart, gıdaların takibi ve ürün güvenliği için bu sistemi deniyor.

5. Sadakat programları

Çoğumuz sürekli gittiğimiz mağazalardan sadakat kartları alıyoruz. Hatta ortalama bir Amerikan evinde bu kartlardan 29 adet bulunuyor. Bu da birden çok çevrimiçi hesaba birden fazla kez erişim anlamına geliyor. Üyeler ortak programların sunduğu kombinasyonları kullandığında iş daha da karışıyor.

Kripto paraları anımsatırcasına blok zinciri, söz konusu sadakat programı yönetimi olduğunda dijital defterlerin çok işe yarayacağını düşünüyor. Çünkü gerekli bilgiler güvenli bir şekilde kaydedilip depolanıyor. Dahası bu sistem özellikle ortak programlarda kullanıldığında herkes alakalı tüm materyale ulaşabildiği için kullanışlı oluyor. Ayrıca blok zincirinin sunduğu istikrar sadakat programları da dahil olmak üzere ödeme alıp yapan herkes için ideal.

İnsanların bir programdan kazandıklarını ötekinde harcayabiliyor olması ise herkesin işine geliyor, çünkü öteki türlü her bir programdan azar azar harcama yapan kullanıcılar ödül alabilmek için yeterli puan biriktiremeyebiliyor. Puanların kullanım alanının daha yaygın olduğu bir dünyada bu sorun elbet aşılacak.

Kaynak: Techradar

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.