Blok Zinciri ( BlockChain) Teknolojisinin Baştan Yaratacağı 19 Sektör.

4.983

Blockchain nedir?

Blockchain, Bitcoin ve Ethereum gibi platformlar gibi kripto paraları temel alan, dağıtılmış kayıt teknolojisidir. Şeffaf, güvenli, denetlenebilir ve kesintilere karşı dayanıklı olan verileri kaydetmeyi ve aktarmayı mümkün kılar. Bu teknoloji, onu kullanan kuruluşları şeffaf, demokratik, merkezi olmayan, verimli ve güvenli yapma kabiliyetine sahiptir. Önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde pek çok sektörü baştan yaratacağı öngörülüyor. Bunlar hali hazırda zarar gören sektörlerden bazıları.

1. Bankacılık ve Ödemeler
Bazı insanlar internetin medyada yarattığı değişikliği, blockchain teknolojisinin bankacılıkta yaratacağını düşünüyor. Geleneksel bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan üçüncü dünya ülkelerindeki insanlar da dahil olmak üzere dünya çapında milyarlarca insanın finansal hizmetlere erişimlerini sağlamak için kullanılabilir. Bitcoin, dünyanın bir ucuna neredeyse anında ve nispeten düşük ücretlerle para gönderilmesini sağlar. Abra, Bitcoin esaslı bir havale servisi üzerinde çalışan bir girişim.

Barclays gibi birçok banka, işletme operasyonlarını daha hızlı, daha verimli ve güvenli hale getirmek için Blockchain teknolojisini tercih ediyor. Bankalar ayrıca Blockchain şirketlerine ve projelerine de giderek daha fazla yatırım yapmaya başladı. IBM, 2017 sonuna kadar bankaların %15’inin Blockchain teknolojisini kullanacağını öngörüyor.

2. Siber Güvenlik
Blockchain teknolojisi herkese açık olsa da veriler gelişmiş şifreleme kullanılarak doğrulanıyor ve şifreleniyor. Bu şekilde verilerin saldırıya uğrama ve değiştirilme olasılığı azalıyor.
Blockchain için oluşturulan uygulamalar henüz çok yeni ve son aylarda birçok hack vakası gözlemlendi. Bu gelecekte ortaya çıkacak uygulamaların üstesinden gelmeleri gereken bir şey.

3. Tedarik zinciri yönetimi
Blockchain teknolojisi sayesinde, işlemler kalıcı, yerel olmayan bir kayıtta belgelenebilir ve güvenli ve şeffaf bir şekilde takibi yapılabilir. Bu gecikmeleri ve insan hatalarını önemli ölçüde azaltabilir. Aynı zamanda, tedarik zincirinin her noktasında maliyetleri, emeği, israfı ve emisyonları izlemek için kullanılabilir. Bu durumun ürünlerin gerçek çevresel etkisini anlamak ve kontrol etmek için ciddi etkileri bulunur.  Dağıtılmış kayıt, ürünlerin güvenilirliğini veya adil ticaret durumlarını doğrulamak için de kullanılabilir. Bu sektörde çalışan bazı Blockchain şirketleri Provenance, Fluent, SKUChain ve Blockverify’dır.

4. Tahmin
Blockchain teknolojisi, araştırma, danışmanlık analiz ve tahmin konularını kökten değiştirmek için tasarlanmıştır. Augur gibi çevrimiçi platformlar küresel ölçekte yerel tahmine dayalı pazarlar yaratmak istiyorlar. Bu teknolojiler, spor, seçim ve hisse senetlerinde merkezi olmayan yollarla bahis oynanmasına ve bunların takip edilmesi için kullanılabilir.

5. Ağ Oluşturma ve Nesnelerin Interneti
Samsung ve IBM, ADEPT isimli, IoT cihazları için merkezi olmayan bir ağ oluşturacak yeni bir konsept üzerinde çalışıyor. Çok sayıda cihaz için açık bir kayıt cihazı gibi çalışan bu konsept, cihazlar arasında merkezi bir yere ihtiyaç duyma ihtiyacını ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Cihazlar yazılım güncellemesi, hataları çözmek ve enerji kullanımını denetlemek için birbirleriyle doğrudan iletişim kurabilecekler.

6.  Sigortacılık
Küresel sigorta piyasası güven yönetimi üzerine kuruludur. Blockchain, güven yönetiminin yeni bir yoludur ve sigortalı kişinin kimliği gibi sigorta sözleşmelerinde birçok veri teyidinde kullanılabilmektedir. Sözde kahinler, gerçek dünya verilerini blockchain akıllı sözleşmelerle bütünleştirmek için kullanılabilir. Bu teknoloji gerçek dünya verilerine, örneğin ürün sigortasına dayanan her tür sigorta için çok yararlıdır. Aterernity, sigorta sektöründe faydalı araçlar inşa eden bir blockchain projesidir.

7.  Özel Ulaşım ve Ortak Otomobil Kullanımı
Blockchain teknolojisi, üçüncü taraf sağlayıcıları olmaksızın hem araba sahiplerini hem de kullanıcıların güvenli bir şekilde şart ve koşulları düzenlemesine izin veren, eşler arası uygulamaların merkezi olmayan versiyonlarını yaratmak için kullanılabilir. Bu alanda, Arcade City ve La’Zooz gibi genç yenilikçi şirketler bulunmaktadır.

Dahili e-cüzdanların kullanımı, araç sahiplerinin park etme, otoyol geçiş ücretleri ve araçlarının elektrik yüklemelerini otomatik olarak ödeyebilmelerini sağlayabilir. UBS, ZF ve Innogy, Blockchain tabanlı e-cüzdan geliştiren bazı şirketlerden.

8. Bulut Depolama
Merkezi bir sunucuda yer alan veriler, hacklenmeye, veri kaybına veya insan hatasına karşı oldukça savunmasızdır. Blockchain teknolojisini kullanmak, bulut depolama biriminin saldırılara karşı daha güvenli ve sağlam olmasını sağlar. Storj, bu teknolojiyi kullanan bir bulut depolama ağı örneğidir.

9. Bağış
Bağış alanında yaşanan sorunların başında verimsizlik ve yolsuzluk geliyor. Gönderilmek istenen paranın ihtiyaç sahibine ulaşmadığı durumlar yaşanıyor. Blockchain teknolojisini kullanarak, paranızın doğru ellere ulaştığından emin olabilirisiniz. BitGive Vakfı gibi Bitcoin merkezli yardım kuruluşları, Blockchain’in güvenli ve şeffaf sistemi sayesinde bağışçıların paranın ihtiyacı olana gidip gitmediğini belirlemesi için yardımcı oluyor.

10.  Oylama
Blockchain’in etki edeceği muhtemelen en önemli alanlardan biri. 2016 ABD seçimi, bazı partilerin seçim sonuçlarında hile yapmakla suçlandığı ilk seçim değil. Blockchain teknolojisi seçmen kaydı ve kimlik doğrulaması için kullanılabilir, yasal oyların sayıldığından emin olmak için elektronik oy sayımı yapılabilir ve dolayısıyla oyların hiçbiri değiştirilemez veya ortadan kaldırılamaz. Sabit, herkes tarafından görülebilen kayıtlı oylar yaratmak seçimlerin daha adil ve demokratik hale getirilmesi için büyük bir adım olacaktır. Democracy Earth ve Follow My Vote, hükümetler için Blockchain’i esas alan çevrimiçi oylama sistemleri kurmayı hedefleyen iki girişim.

11.  Devlet
Devlet sistemleri genellikle yavaş, opak ve yolsuzluğa yatkındır. Blockchain tabanlı sistemlerin uygulanması bürokrasiyi önemli ölçüde azaltabilir ve hükümet operasyonlarının güvenliğini, verimliliğini ve şeffaflığını artırabilir. Örneğin, Dubai, hükümet belgelerini 2020 yılına kadar blockchain üzerinden gerçekleştirmeyi hedefliyor.

12.  Kamu Yararları
Kamu yararı sistemi, yavaşlıktan ve bürokrasiden muzdarip olan bir diğer sektördür. Blockchain teknolojisi, refahı veya işsizlik yardımlarını daha akıcı ve güvenli bir şekilde değerlendirebilir, doğrulayabilir ve dağıtabilir. GovCoin, hükümetin blockhain teknolojisini kullanarak kamu yararını dağıtmasına yardımcı olan İngiltere merkezli bir şirkettir. Blockchain teknolojisi, temel gelirin uygulanması için de iyi bir yöntemdir. Circles evrensel temel geliri uygulamaya sokmak için çabalayan blockchain teknolojisi tabanlı bir proje.

13.  Sağlık Hizmeti
Eski sistemlere dayanan ve değişimin beklendiği bir başka sektör ise sağlık. Hastanelerin karşılaştığı zorluklardan birisi, verileri depolamak ve paylaşmak için güvenli bir platformun bulunmaması ve eski altyapı nedeniyle sıklıkla bu verilere saldırıların olması. Blockchain teknolojisi, hastanelerin tıbbi kayıtlar gibi verileri güvenli bir şekilde depolamasına ve yetkili profesyoneller veya hastalarla paylaşmasının önünü açabilir. Bu, veri güvenliği düzeyini artırabilir ve teşhisin kesinliğini ve hızını arttırabilir. Gem ve Tierion, mevcut sağlık veri alanlarında değişiklik yapmak isteyen iki şirket.

14.  Enerji Yönetimi
Enerji yönetimi, uzun zamandır merkezileştirilmiş bir sektör olmuştur. Enerji üreticileri ve kullanıcıları doğrudan birbirlerinden satın alamaz ve kamu şebekesi ya da güvenilir bir özel arabulucu aracılığıyla bunu gerçekleştirirler. TransactiveGrid, müşterilerin eşler arası sistemini kullanarak birbirlerinden enerji almasını ve satmasını sağlayan, Ethereum’u kullanan yeni bir oluşum.

15.  Çevrimiçi Müzik
Birçok girişim, müzisyenlere platformlara veya plak şirketlerine gelirlerinin büyük bir yüzdeliğini vermek yerine, doğrudan hayranlarından para kazanmanın yollarını sunuyor. Akıllı sözleşmeler, lisans sorunlarını otomatik olarak çözmek ve şarkıları ilgili içerik oluşturucuları ile daha iyi kataloglamak için kullanılabilir. Mycelia ve Ujo Music, müzik endüstrisinde Blockchain tabanlı çözümler üreten iki yeni şirket.

16.  Perakende
Perakende sistemine olan güveniniz, alışveriş yaptığınız mağazaya veya piyasaya bağlıdır. Merkezi olmayan Blockchain tabanlı perakende kuruluşlar farklı şekilde çalışırlar: Alıcıları ve satıcıları aracı ve bağlantı ücreti olmadan bir araya getirirler. Bu durumlarda güven, akıllı sözleşme sistemlerinden takasın güvenliğinden ve yerleşik itibar yönetim sistemleri aracılığıyla sağlanır. OpenBazaar perakende alanında değişiklik yapmak isteyen şirketlerden birisi.

17.  Gayrimenkul
Gayrimenkul alımında ve satımında yaşanan genel sorunlar, bürokrasi, şeffaflığın eksikliği ve devlet arşivlerinde yapılan hatalar. Blockchain teknolojisini kullanmak, kâğıt bazlı kayıt tutma ihtiyacını azaltabilir ve işlemler böylece hız kazanır. İzleme, sahipliği doğrulama, belgelerin doğruluğunun sağlanması ve mülkiyet haklarının devrine yardımcı olabilir. Ubitquity, eski kağıda dayalı sistemler için bir alternatif olan, emlak kayıtları Blockchain teknolojisini kullanan bir platform.

18.  Kitlesel Fon ( Crowdfunding )
Crowdfunding son yıllarda yeni girişimler ve projeler için popüler bir para toplama yöntemi haline geldi. Crowdfunding platformları proje yaratıcıları ve destekçileri arasında güven oluşturmak için bulunuyor, ancak aynı zamanda yüksek ücret talep ediyorlar. Blockchain teknolojisi kullanan crowdfunding’te güven akıllı sözleşmeler ve çevrimiçi itibar sistemleriyle oluşturulur ve bu da aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Yeni projeler, değeri temsil eden ve ürün, servis veya nakit para için takas edilebilecek simgesel paralar üreterek para toplayabilir. Blockchain teknolojisi kullanan birçok şirket, bu simgesel paralar sayesinde milyon dolar değerinde para topladı. Henüz sistem emekleme aşamasında ve düzenleyici sistemlerin ve Blockchain teknolojisine dayalı crowdfunding’in geleceği belirsiz ancak geleceği parlak bir alan.

19.  Sizin Sektörünüz.
Eğer çalıştığınız sektör veri veya ticari işlemle uğraşıyorsa, muhtemelen Blockchain teknolojisi tarafından değişikliğe uğrayacak. Gelecek parlak ve sunduğu fırsatlar sınırsız.

Kaynak: Futurethinkers

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.