Blockchain Teknolojisinin Etkileyeceği 5 Alan

2.464

2014 yılında, Bitcoin sıradan tüketicilerin karşısına çıktığında, Blok Zinciri henüz bilinmiyordu. Kripto paraların temelini oluşturan ve çok daha büyük bir potansiyele sahip olan bu teknolojiden fütüristler ve teknoloji uzmanları elbette haberdardı. Bugün, blok zinciri yavaş yavaş sahneye çıkıyor. Hala çoğu insan için sezgisel bir fikir olmasa da, blok zinciri, yapay zeka, sanal gerçeklik ve özerk otomobillerle beraber bir sonraki teknolojik trendler arasına girmiş durumda.

 

Ancak çoğu insan blok zincirini bu diğer trendler kadar anlayamıyor. Bana göre bu durumun sebebi, blok zinciri konusunun genelde soyut bir şekilde açıklanması. Sonuçta bizi heyecanlandıran bu teknolojinin nasıl işlediği değil, bizi gelecekte nasıl etkileyeceği.

 

Soyut kavramlardan uzaklaşıp, blok zincirinin ne yaptığına gelecek olursak. Temel olarak blok zinciri bilgi depolama, iletme ve doğrulamanın yeni bir yoludur. Böylece bilgiye ulaşmak kolaylaşıyor ve daha güvenli bir hale geliyor.

 

Blok zincirini diğer gelişmelerden ayıran özelliği, tıpkı 16. yy’da matbaa’nın yaptığı gibi, insanların iş yapma ve iletişim kurma konusundaki alışkanlıklarını tamamen değiştirecek olmasıdır. İşte bu yüzden blok zinciri son derece önemli.

 

Blok zinciri yüzlerce çalışma alanının işleyişini değiştirecek. Bunlardan en önemli beş tanesini sizler için derledik.

 

Bankacılık ve Ödemeler

 

Mali sektör genellikle blok zincirinin etkileri bahsedilirken ilk akla gelen konulardan birisidir. Teknolojik açıdan en gelişmiş ülkeler bile para transferi konusunda etkili bir çözüme ulaşamadılar. Gelişmiş ülkelerde kimlik doğrulama veya dolandırıcılık sorunları veya teknolojinin çok kullanılmadığı yerlerdeki güvenlik sorunları olsun, hala kusursuz bir mali sektör için pek çok engel bulunmakta. Blok zinciri bu sorunları kökten çözme ve sektörün her noktasına fayda sağlama potansiyeline sahip.

 

Örneğin blok zincirindeki hesap defteri bir ağ ya da altyapı üzerinde dağıtıldığı için verilerin bozulabileceği veya değiştirilebileceği tek bir yer bulunmamaktadır. Bu da dolandırıcılık ve siber saldırılara karşı koruma sağlar. Dağıtılmış bir hesap defteri, blok zincirindeki ticari faaliyetler listesinin, tek bir yerde bulunmak yerine, dünyanın herhangi bir yerinde olabileceği anlamına gelir. Bir değişiklik yapıldığında bu değişiklik diğer defterlerde de tekrarlanacaktır. Word dosyanızı çevrimdışı düzenlediğinizi ve bu dosyaya sonra çevrimiçi olduğunuzda Word’e sahip olduğunuz tüm cihazlarınızda eriştiğinizi düşünün. Bu durum, banka işlemlerinizi daha doğru bir şekilde yapılmasını sağlayacak ve kimlik hırsızlığı, veri manipülasyonu ve para transferlerinin yapılıp yapılmadığı konusundaki anlaşmazlıkları azaltacaktır.

 

İnsani Yardım ve Bağışlar

 

İnsani yardım ve bağışlara yıllardır siyasetçiler ve akademisyenler şüpheyle yaklaşıyor. Yardımın baskıcı rejimlerin eline geçtiği yada gerçekten yerine ulaştığı kesin olarak bilinemiyor. Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı bu riski ortadan kaldırmak için blok zinciri çözümlere başvurmaya başladı. Blok zinciri bazlı çözümler, nakit para, gıda veya tıbbi malzeme yardımı konularında izlenebilirlik, ölçülebilirlik ve güvenilirlik açısından fayda sağlar. Yardımların bu yolla yapılması hala tartışma konusu. Fakat yapılan denemelerden alınan ilk sonuçlar son derece olumlu.

 

Veri Güvenliği

 

Büyük data dünyasında gizlilik herkesin en çok merak ettiği konu. İnternetteki hareketlerimizin sürekli izlendiği, telefonlarımızın nerede olduğumuzu paylaştığı ve yapay zekanın geçmişimizi kullanarak geleceğimizi tahmin edebildiği bu dönemde gizlilik kavramı artık geçmişte kalıyor. Gizlilik konusunda geçmişte kalmayacak konu ise verilerimizin gizliliği. Tam olarak burada da blok zinciri devreye giriyor. Açık anahtar altyapısı (PKI) ile bir kripto para kullanılarak mesajlar ve bilgiler güvence altına alınıyor. Bu yöntemle kişisel bilgilerinizin açığa çıkma ve çoğaltılma şansı en aza iniyor.

 

Daha toplumsal bir seviyeden bakacak olursak, blok zinciri tabanlı bilgi altyapısı hacker’ların önemli hizmetleri kapatmasını engelleyecek. Birden fazla yerde kurulan büyük altyapı ve ağlar sayesinde artık bir sistemi bozmak için tek bir hedef olmayacak.

Oy Kullanma ve Seçimler

 

Seçim sistemimiz en verimsiz sistemlerimizden birisi. Seçim günlerindeki uzun sıralar ve oyların sayılmasına olan güvensizliğimiz bu durumun en büyük kanıtı. Bu sistemin değişmesinin zamanı gelmiş geçiyor. Blok zinciri bu dönüşümde, seçmenlere evlerinden veya herhangi bir yerden oy vermelerini sağlayarak büyük bir rol oynayabilir. Hızlı ve doğru bir kimlik doğrulama ve doğru bir oy sayımı ile oy hırsızlığı her seviyede engellenebilir. Kişiye özgü tanımlama numaraları ile bir kişinin birden fazla oy kullanması da imkansız hale gelecektir. Dağıtılmış hesap defteri, sistematik ihlallerin derhal yakalanmasını sağlayacaktır.

 

Enerji ve Dağıtım Şebekeleri

 

Yerel güç dağıtım şebekeleri aslında yeni bir konsept değil. 2000’lerin başından beri çevreci yaklaşımların artmasıyla birlikte çevre dostu bir elektrik şebekesi kurmanın ve elektrik kesintilerini daha iyi yönetmenin çeşitli yollar aranıyor. Blok zinciri bu sorunu çözmeye de yardımcı olabilir. Akıllı sözleşmeler ve kendi kendine güncellenen ve organize olan bir sisteme kaydolan işlemler sayesinde, blok zinciri yerel güç dağıtım şebekelerinin lojistik sorunlarını hafifletebilir. Örneğin Brooklyn merkezli LO3 Energy isimli bir startup, insanların kendi ürettikleri enerjiyi başka yerlere taşımalarını sağlıyor. Blok zinciri günlük hayatta somut olarak karşımıza çıkabilecek bir şey değil, fakat çok yakında kullandığımız sistemlerin bel kemiğini oluşturacak. Bu teknolojinin nasıl çalıştığını anlamasanız da, sizin için neden önemli olduğunu ve hayatınızı nasıl etkileyeceğini anlamanız oldukça önemlidir.

 

Kaynak: Influencive

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.