Bir Uzaktan Çalışma Uzmanına Göre İşin Geleceğinden Ne Beklenmeli?

412

CNBC tarafından uzaktan çalışma uzmanı olarak adlandırılan Darren Murph, GitLab’ın uzaktan çalışma lideri olarak görev yapıyor. Organizasyonel tasarımda vizyon sahibi biri olarak, kültür, operasyonlar, insanlar, yetenek markalaşması, pazarlama ve iletişimin kesişiminde çalışıyor. Kariyerini uzaktan çalışan ekiplere liderlik ederek ve uzaktan dönüşümün çizelgesini oluşturarak geçirdi. Yayıncılık alanında bir Guinness Dünya Rekoru’nun sahibi ve GitLab’ın Uzaktan Çalışma El Kitabı’nı ve “Uzaktan Çalışma Hayallerini Yaşamak: Dünyayı Görme, Rekorlar Kırma ve Kariyerinizi İlerletme Kılavuzu” adlı kitabı yazmıştır.

Darren Murph Gitlab Uzaktan Çalışma Başkanı

Dünyanın çoğu, git gide uzaktan işleyen dünyanın birinci dereceden etkisine gözlerini dikmişken, ben ikinci ve üçüncü dereceden etkilerde daha da büyük bir potansiyel görüyorum. COVID-19 krizinin dönüştürdüğü toplum, gelecek nesiller için zorunlu bir geçişin faydalarından yararlanacak. Bazılarının bunu toplu izolasyon olarak gördüğü bir zamanda ben bağlanma, restorasyon ve iyileşme görüyorum. Bazılarının belirsizlik gördüğü bir zamanda, insanların toplu halde komşularına ve topluma yatırım yapmanın neden hayati olduğunu hatırlayacağı bir gelecek görüyorum.

Bu durum Silikon Vadisi, Londra ve New York’taki yüksek maaşlı beyaz yakalıların daha sürdürülebilir yaşamaları için serbest bırakılmasından daha fazlasıyla alakalı. Bu, geleneksel çalışma kavramlarını sorgulamak ve gelecekleri hakkında daha iyi seçimler – küçük kasabalara, büyük şehirlere, yeterince temsil edilmeyenlere ve yeterli hizmet alamayanlara fayda sağlayacak seçimler- yapmak için izne sahip olan, dünyanın en parlak on milyonlarca zihniyle alakalı.

Coğrafya ve İşin Büyük Ayrışımı

Eş konumlu alanlarda ve hibrit çalışma ortamlarında uzaktan çalışan ekiplere liderlik ederek ve remote dönüşümleri çizelgeleyerek 15 yılımı harcadım ve şimdi dünyanın tamamen uzaktan çalışan en büyük şirketlerinden biri olan GitLab’da uzaktan çalışma başkanıyım. Yayıncılıkta, herhangi bir yerden çalışmanın (ve bir işe gidip gelmeye gerek olmamasının) verimliliği sayesinde elde edilebilen, bir Guinness Dünya Rekoru’na sahibim.

Bu kriz başladığından beri ilk kez uzaktan çalışmaya geçiş yapan çalışanlar ve liderler için GitLab Uzaktan Çalışma El Kitabı’nı yazarken dünyanın her yerinden yüzlerce yönetici, eğitimci, kurucu ve kolektifle konuştum. İşlerimizi ve ailelerimizi istikrara kavuşturmak için “hemen şimdi ve burada” görevlerinin ötesinde, çok fazla sözün var olduğuna inanıyorum. Önümüzdeki şeyler konusunda iyimserim ve bu yeniden başlama döneminde umutlanmak için birkaç neden paylaşmak istiyorum.

Gartner’ın 300’den fazla mali işler müdürü üzerinde yaptığı yakın tarihli bir anket, şirketlerin yüzde 74’ünün bu krizin ardından “sahadaki iş gücünün en az yüzde 5’ini kalıcı olarak uzaktan çalışma pozisyonlarına” kaydırmayı planladığını ortaya koydu. GitLab’ın Uzaktan Çalışma Raporunda, ankete katılanların yaklaşık yüzde 90’ı, ekibin uzaktan iletişimini sağlayan mevcut araçlardan ve süreçlerden memnundu ve liderlik ekibinin uzaktan çalışırken onlara özerklik sağladığını düşünüyordu. Sonuçları coğrafyadan ayrı tutmak kaçınılmazdı. Uzaktan çalışmak her zaman gelecekti ama birdenbire şimdi oldu.

Darren Murph Uzaktan Çalışma

Hayal Gücünü Etkinleştirme

Bu düzenin en büyük armağanı, basitçe, toplumun hayal gücünün yeniden uyandırılmasıdır. Çok uzun zaman boyunca kariyerlerin yerleşik bir kurumsal merdivende gerçekleştiğini varsaydık çünkü gelenek başka herhangi bir gerçeğe göre çok daha güçlüydü. Şimdi, insanlar ve işletmeler, değişimin mümkün olduğunun farkına varıyorlar. İş dünyasının büyük alanlarında muazzam bir güç var ve aynı anda şu soruları soruyor: Haftada beş kez işe gidip gelmeseydim hayatım nasıl olurdu? Yaşadığım kasabayla mesleğimin bağlantısını kesersem ne gibi bir değişiklik olabilir?

Bu, uzaktan çalışmanın ilk kuralıdır. İnsanlar gözlerini ferahlatıcı bir gerçekliğe açıyor. Görünüşe göre, herhangi bir yerden işlerini yapabiliyorlar. İnsanlar daha kolay bir şekilde yer değiştirebildiklerinde ve yaşamı ve işi birbirine bağlamak istedikleri yeri yeniden düşünebildiklerinde, daha da fazla potansiyel ortaya çıkacak.

Milyonlarca insan bunu bir anda fark ettikçe, özgürlüğün ne kadar önemli olduğunu anlamaya başlayacaklar. Aileleriyle daha fazla zaman geçirecekler. Önceden bir işe gidip gelme için ayrılan zamanı harcama konusunda bir seçeneğe sahip olacaklar: dinlenme, öğrenme, yemek pişirme, temizlik, egzersiz, toplum hizmeti. Liste uzun.

Hayatı Takip Eden Kariyerler

İkinci dereceden etkiler daha da belirgindir. İnsanlar sabit bir internet bağlantısıyla herhangi bir yere gidebileceklerini ve çalışmaya devam edebileceklerini anladıklarında, iş ve yaşam arasındaki etkileşimi yeniden gözden geçirebilirler. Bir apartman dairesinde metro istasyonuna yürüme mesafesi olması yerine üstün hava kalitesi ve çevresindeki okullara öncelik verebilirler. Sivil katkıların daha etkili ve somut olduğu ve, bazı durumlarda, yaşam maliyetinin daha düşük olduğu daha küçük bir topluluğa geçebilirler. Eve, evleri hissetikleri yere geri dönebilirler. Bakıcı olmak için taşınabilirler. Tam tersini yapmak yerine kariyerlerini hayatlarının etrafında inşa edebilirler.

Komşular, çok uzun zamandır verimli bir şey yapma aşamasında aceleci davrandığımız insanlardı. İnsanların şehirlere yalnızca veya öncelikli olarak iş için taşındığı birçok durumda, topluma yatırım yapmak için çok az neden vardı. Daha büyük şehirler, yalnızca ya da öncelikli olarak iş için orada bulunan insanların akınıyla başa çıkmak için zorlanırken, bu tür şehirleri evi olarak gören insanların çoğunun kiraları zamlandı veya yerlerinden edildiler. Uzaktan çalışma, her ikilemi aynı anda çözerek bu iki eğilimi tersine çevirme gücüne sahip.

Gelecek İçin Bir Vizyon

Üçüncü dereceden etkiler, bazılarının görüş alanına zar zor giriyorlar. Yer değiştirmedeki zorluklar nedeniyle iyi maaşlı bir iş bulmakta zorlanan başarılı kişiler, artık sıra dışı uzaktan çalışma pozisyonları için rekabet edebilecekler.

Kendi konutlarında yüksek kiralar ödeyen yerli San Franciscolular ve New Yorklular’ın kendilerini evinde hissetmesi için yeni bir fırsatları olacak. Şehirlerle kişisel bağları olan fakat yerinden edilmiş bireylerin yaşanacak daha iyi bir yer yaratmak için yatırım yapma olasılıkları çok daha yüksek olacaktır. Bu bireyler, şehrin uzun vadeli sağlığını önemsemeye çok daha teşvikliler.

İşletmeler, coğrafyadan ayrılmış sonuçları güçlendirerek gelecekteki krizlerin üstesinden gelmek için daha donanımlı olacaklar. Farklı ekipleri işe almayı ve tarihsel olarak ezilmiş içe dönük sesleri yükseltmenin daha kolay olduğunu düşünecekler.

Bundan kim olduğumuzla alakalı daha sağlıklı bir bakış açısıyla çıkacağımıza inanıyorum. Bizler önce komşuyuz, oğullarız, kızlarız ve topluluk üyeleriyiz; ikinci olarak meslektaşlarız. Bu, senaryomuzun önemini küçümsemek değildir ve tüm çalışmaların uzaktan yapılmaya uygun olmadığını kabul ediyorum. Ancak, geçtiğimiz yıl içinde gördüğümüz gibi, büyük bir değişim yaşanıyor. Bize inanıyorum. Bu yenilemeyi sonsuza dek kullanacağımıza inanıyorum. Bu sayede ve diğer tarafta ailelerimize ve toplumumuza daha fazla değer vereceğimize inanıyorum.

Yazan: Darren Murph
Çeviren: Asya Hanoğlu
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.