Başarılı Bir Uzaktan Çalışan Olmak İçin Ustalaşmanız Gereken 4 Beceri

355

Dürüst olalım, kim bir iki saatini ofise bir daha ayak basmak zorunda kalmayacağını hayal ederek geçirmedi? Belki çoktan geçiş yaptınız, belki de hala uzaktan nasıl çalışılacağını keşfediyorsunuz. Daha da büyük olasılıkla, küresel COVID-19 salgını nedeniyle şu anda evden çalışmak zorundasınız. Hangi durumda olursanız olun, başarılı bir uzaktan çalışan olmak için ustalaşmanız gereken bir beceri seti var.

Ofiste olmak zorunda olmamanın bariz gerçeğinin yanı sıra, uzaktan çalışma ve ofis çalışması aralarında bazı büyük farklılıklar var. Uzaktan çalışma dünyasında karşılaşacağınız kolaylıklar ve zorluklar ofiste deneyimleyeceğinizden farklı. Bununla birlikte, hepimizin uzaktan çalışmayı seçmemizin nedenleri hemen hemen aynı: Nasıl çalıştığımız, ne zaman çalıştığımız ve nerede çalıştığımız konusunda daha fazla özgürlük ve esneklik yaşamak. Aslında, Buffer’ın Uzaktan Çalışmanın Durumu 2020 Raporuna göre, esnek çalışma saatleri ve belirli bir konuma bağlı olmamak uzaktan çalışanların sırasıyla %32 ve %26 ile oyladığı en iyi iki kolaylık. Uzaktan çalışmak, tipik bir ofis ortamının dışında sunabilecekleri daha çok şey olduğunu düşünen yüzdeliğin istek ve ihtiyaçlarını değerlendirir. İster iş yaşam-dengesini geliştirmekle, ister daha fazla üretkenlikle, isterse de kendilerine uygun çalışma saatleriyle olsun, uzaktan çalışmak insanların istediklerini elde etmelerine yardımcı olur.

Bu her şeyin kolayca sorunsuz bir şekilde ilerlediği anlamına da gelmiyor. Evden online çalışmak kolay gözükebilir fakat sadece uzaktan çalışma dünyasına özgü bazı zorlukları da vardır. Aslında, en az ofiste karşılaştıklarınız kadar zor olabilirler. Bunların üstesinden gelmek, yeni bir benzersiz beceri takımını gerektiriyor.

Gerçekten başarılı olmak için pratik, öğrenme ve deneyim gerekiyor. Ofiste, etrafınızda iş arkadaşları ve yöneticileriniz olduğu için motivasyonunuzu korumak ve odaklanmak çok daha kolay olabilir. Birçok insan için sadece ofiste olmak, çalışma moduna geçmek için yeterlidir. Sosyalleşme zorluğu ve yalnızlık, evden çalışırken veya seyahat ederken karşılaşmak zorunda olduğumuz bazı büyük sorunlardandır. Gördüğünüz gibi, bu sadece ofiste olmak ya da uzaktan çalışmak ile ilgili değildir. İhtiyaç duyulan benzersiz becerilerin üzerinde çalışmadan ikisi arasında geçiş yapmak kolay olmayacaktır. Muhtemelen çoğumuz bir ofis işi için gerekli becerilere sahibiz ya da daha önce bir ofiste çalıştık fakat uzaktan çalışmak için aynısını söyleyemeyiz. Neyin üzerinde çalışmanız gerektiğini belirlemek mücadelenin yarısıdır. O zaman her uzaktan çalışanın uzmanlaşması gereken dört beceriye göz atalım. 

Yazılı ve Sözlü İletişim

Diğer işlerde olduğu gibi uzaktan çalışan biri için de iletişim, anahtardır. Çoğu zaman yüz yüze görmediğimiz iş arkadaşlarımızla verimli bir şekilde iletişim kurmak için birçok aracı ve interneti kullanırız. Ne zaman iletişim kurulacağını ve bunun nasıl etkili bir şekilde yapılacağını öğrenmek, ofis dışında çalışırken öğrenilmesi gereken belki de en önemli beceridir. Mesafeye karşı savaşırken açık ve net aynı zamanda da anlayışlı ve sempatik olmalıyız. Sadece internet üzerinden iletişim kurulduğunda kültürel farklılıklar ve yanlış anlaşılmalarla karşılaşmak daha kolaydır. Yazı becerilerinizin geliştirilmesi gerektiğini ve sözel iletişim tarzınızın kullandığınız araçlar ve yazılıma uyum sağlaması için biraz değiştiğini fark edeceksiniz.

Proaktif ve Motive Olmak

Ofisten farklı olarak, bize sürekli güncellemeler veya görevler verecek bir yöneticimiz veya ekibimiz yok. Bu, fazladan zamana sahip olabileceğiniz anlamına gelir, ancak ne yapacağınızı öğrenmenin yolu yoktur. Proaktif olmak, pratik yapmak için gerekli olan bir beceridir, çünkü ihtiyaç duyduğumuz her zaman talimat alamayız. Bu, uzaktan çalışma konusunda önemli bir beceridir. Zamanla ve çalıştığınız her yeni pozisyonla, zamanınızı en etkili şekilde nasıl kullanabileceğinizi öğrenirsiniz. Kendi kendine işe başlayan biri olmak her iş için önemlidir, ancak daha çok meslektaşlarınızdan uzaktaki bir iş için önemlidir.

İş Birliği ve Ekip Çalışmasından Yararlanmak

Çoğunlukla fiziksel olarak yalnız çalışıyorsanız kulağa saçma gelebilir fakat iş birliği becerileriniz uzaktan çalışırken işinize yarayacaktır. Sıradan bir ofiste olanların benzerini elde etmek için çeşitli araçlar var. Dürüst olmak gerekirse, bu araçlar iş birliğini daha kolay ve etkili kılabilir. İki dünyayı bir araya getirmeyi, bir takımın parçası olarak takım çalışmasından yararlanmayı fakat aynı zamanda tek başına çalışabilmeyi öğrenirsiniz. Uzaktan çalışan bir şirkette yalnız kurtlara yer yok.

Kendini Organize Etmek

Kendi görevlerinizi, programınızı ve iş yükünüzü yönetebilmek, uzaktan çalışan olarak ihtiyacınız olan ilk dört beceri listemizde mutlaka olmalı. Çok disiplinli insanlar olmalıyız ve evde çalışırken veya seyahat ederken meydana gelen dikkat dağınıklığından kaçınmalıyız. Bunu zaman ve konumdaki esneklikle beraber halledebilmek aldatıcı olabilir. Ancak kendinizi ve zamanınızı doğru bir şekilde organize etmezseniz, kısa sürede uzaktan bir işte çalışmanın zorlaştığını göreceksiniz.

Uzaktan çalışmanın sunabileceği tüm faydaları deneyimlemek ve zamanınız ile görevlerinizi organize etme zamanı geldiğinde dikkatinizin dağılması ve tembelleşmemesi arasında ince bir denge gereklidir. Ayrıca sadece günlük değil, aynı zamanda çok daha fazla planlama gerektiren haftalık ve aylık projelerden de bahsediyoruz. Ofiste bu, kendinizi organize etmenize çok gerek kalmadan daha yapısal bir şekilde gerçekleşebilir. Uzaktan çalışırken ise her şey size bağlı.

Bir Beceri Takımı Bir Günde Oluşmaz

Bu dört beceride uzmanlaşarak istediği yerde çalışan başarılı bir uzaktan çalışan olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Hepimiz ofisten uzakta çalışmanın getirdiği kolaylıkları ve artıları isteriz fakat bunları kullanmak için uzaktan çalışmaya dair en iyi yöntemleri kullanmamız gerekir. Her şey gibi bunu da oluşturmak zaman alır. Listeye bakıp cesaretiniz kırılmasın, hepsi gayret ve zamanla geliştirilebilir. Bazılarımız doğuştan bazı şeylerde diğerlerine nazaran daha iyi fakat doğru eğitim ve yardım ile herkes ofis duvarlarından kurtaran bu etkili beceri setine sahip olabilir.

Yazan: Marek Grygier
Çeviren: Asya Hanoğlu & Zeynep Şevval Bayraktar
Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.