AI Yönetimde Politikacılardan Daha İyi Olabilir Mi?

1.109

Avrupalıların teknolojiye yönelik tutumu üzerine yapılan yeni bir anket, her dört kişiden birinin politika kararların politikacılar yerine yapay zeka ile yapılmasını tercih ettiğini gösterdi.

İspanya’nın IE Üniversitesi’ndeki Değişim Yönetişim Merkezi, Anket için Ocak ayında İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa, İrlanda, İtalya ve Hollanda’ dan 2.500 yetişkin seçti. Sonuçlar, teknolojideki gelişmelerin yol açtığı değişikliklerle ilgili yoğun bir kaygıyı yansıtıyor, yanıt verenlerin yarısından fazlası işlerinin robotlar tarafından değiştirilmesinden endişe duyarken, % 70’i teknolojideki kontrolsüz yeniliğin topluma faydasından çok zarar verebileceğine inanıyor.

Katılımcılar ayrıca, daha fazla insanın online ortamda zaman harcadıkça, insan ilişkilerinin yerini alan dijital ilişkilerin etkisi hakkındaki endişelerini dile getirdiler.
Belki de en ilginci, katılımcıların dörtte birinin, ülkelerinin politikacılar üzerindeki yönetişimi konusundaki kararları yönlendirmek için AI’ yı tercih edeceklerini söylemesi.

IE’nin Değişim Yönetişimi Merkezi’nin genel müdürü Diego Rubio yaptığı bir açıklamada muhtemelen büyüyen güvensizlik vatandaşlarının hükümetlere ve politikacılara yönelik hissiyatı ile ilgili olan bu zihniyet, halkın egemenliği kavramına meydan okuduğu için Avrupa temsili demokrasi modelinin önemli bir sorgusunu oluşturduğunu dile getirdi.

Dünyanın dört bir yanında vatandaşlar, demokrasiye yönelik artan bir hayal kırıklığı ve seslerinin siyasi kararlar üzerinde etkili olduğuna dair artan bir şüphecilikten bahsediyor. Fakat algoritmik kararlar problemsiz bir çözüm değil: Programlayanlar tarafından önyargı ve hata yerleştirilebilir, veya spesifik sonuçlar elde etmek için manipüle edilebilir. Dolayısıyla sonuçları insanlar tarafından yapılanlar kadar potansiyel olarak problemli hale getirir.

Yapılan çalışma ayrıca, katılımcıların hükümetlerin teknolojinin yaşamlarında yaşayabileceği sorunları azaltma, düzenlemeler, otomasyon limitleri ve iş kayıplarından etkilenen insanlar için destek beklediklerini tespit etti.

Anket yazarlarına göre ‘’Bu durum yaşadığımız paradoksu gösteriyor’’. İnsanlar hükümete karşı hayal kırıklığına sahipler fakat aynı zamanda, yeni çıkan teknolojilerin getirebileceği toplumsal ve ekonomik olumsuzluklara karşı çözüm bekliyorlar.

Yazının orijinali için:
https://www.weforum.org/agenda/2019/03/a-surprising-number-of-people-trust-ai-to-make-better-policy-decisions-than-politicians/

Çeviri & Edit
Sinem Ayata

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.