8 Örnekle Cloud’un İş Dünyasında Yarattığı Dönüşüm

1.074

Cloud, sade bir teknoloji teklifinden daha fazlasıdır. CIO’lar için, örgütsel büyümenin inavatörlerinin ve katalizörlerinin rollerini yükselten bir güçtür. Cloud tabanlı dönüşüm söz konusu olduğunda, CIO’ların önünde açık ve net tek bir yol yoktur.

Yine de sadece BT(Bilgi Teknolojisi)’nin amacını ve rolünü yeniden düşünmekle kalmayıp BT departmanlarını dönüşüm araçlarına dönüştürüp aynı zamanda kuruluşlarına fayda sağlamak için Cloud’dan yararlanan ileri görüşlü kuruluşlar da var. Kendi Cloud yolculuğunuzun haritasını geliştirmenize yardımcı olmak ve çeşitli endüstrilerde etkili Cloud benimsenmesi için sekiz zorlayıcı kullanım örneği burada!

1- İŞ HIZINDA ÖLÇEKLENDİRME

Cloud, geleneksel sistemleri yavaşlatan hatta etkisiz hale getirebilecek iş veya işlem artışlarını karşılamak için bir yol olarak hizmet eder. Genel Cloud hizmetleri, şirket içindeki geleneksel BT ve özel Cloud’ları talep edilen tepe değerlerine uyacak şekilde ölçeklendirmek için kullanılabilir. Bir çiçek ve gıda hediye perakendecisi , satın alınan markalardan gelen çeşitli sipariş yönetim sistemleri arasında talep artışlarına cevap vermek için Cloud’a geçti. Cloud platformuna geçerek, şirket, iş büyüdükçe daha hızlı ve daha kolay genişlemeyi desteklemek için ihtiyaç duyulan ölçeklenebilirlik sayesinde, tüm marka ve tekliflerde kesintisiz hizmet sunumu sağlayarak süreci entegre edebildi.

2- OTOMOTİK OLAĞANÜSTÜ DURUM KURTARMA

İş sürekliliği, geleneksel olarak üretim ayakizlerini(production footprints) çoğaltan ancak genelde siber esneklikte boşluklara ve hareketli işyüklerinde, verilerde gecikmelere neden olan ikincil olağanüstü durum kurtarma sitelerini korumaya dayanmaktadır. Cloud modelleri artık uygulamaların iş ihtiyaçlarına göre özel yanıt verme olanağı ve her uygulama için olağanüstü durum kurtarma, siber esneklik ve esneklik düzenlemesi sağlıyor.

Bir borsa için düzenli olağanüstü durum kurtarma tatbikatları şarttır. Yine de bu tatbikatlar, veri yedekleme merkezine geçerken birkaç saat süren yoğun bir manuel işlem tarafından engelleniyordu. Sonuç olarak, borsadaki iş birimlerinde gecikmeler ve kesintiler yaşandı. Çözüm ise , geçiş süresini azaltan ve basitleştirilmiş, öngörülebilir olağanüstü kurtarma sağlayan otomatik Cloud tabanlı düzenleme idi. Çözümün uygulanmasından bu yana, insan hataları ve bu işlem için harcanılan efor önemli ölçüde azaldı ve borsa artık dahili operasyonlarını veya dış hizmetlerini önemli ölçüde etkilemeden aylık tatbikatlarını kolayca gerçekleştirebiliyor.

3-YAZILIM ENTAGRASYONU (SaaS Entegration)

İleriye dönük bir işletmede, hizmet olarak farklı yazılım türleri (SaaS), genel ve özel Cloud’lardaki veya geleneksel BT’deki mevcut verilere tutarlı ve tekrarlanabilir bir şekilde bağlanmalıdır.

Temel kurumsal işlevleri için birden çok SaaS çözümünün tüketicisi olan bir Amerikan gayrimenkul geliştirme şirketi, uygulamalarını entegre etmeye ve harici sitelere API’ler oluşturmaya htiyaç duymuştu. Cloud ile şirket, JD Edwards EnterpriseOne kurumsal kaynak planlama yazılımı ve Salesforce dahil olmak üzere birçok mevcut sistemi entegre edebildi ve ADP bordro sistemi ve Concur Travel & Expense uygulaması da dahil olmak üzere harici sitelere API’ler oluşturdu. Tek bir alıcı portalıyla, şirketin müşterileri siteye giriş yapıp şirketin satış veya inşaat ekipleriyle iletişim kurabilir, evlerinin ilerlemesini görebilir ve ayrıca tüm belgelerini saklayacak bir yere sahip olabilir.

4-KARMA VERİ DENEYİMİ(Hybrid Data Experience)

Halen şirket içi uygulamaların %80’i ile, birçok işletme; yapay zeka, nesnelerin interneti (internet of things), mobil ve diğer yeni nesil girişimleri desteklemek için halka açık Cloud hizmetlerine yöneliyor.

Büyük bir havayolu şirketi, zamanlama değişikliği talebinde bulunan müşterileri daha iyi desteklemek için sistemlerini genişletme ihtiyacı duydu. Şirket, müşterilerin uçuş iptalleri durumunda, tercih ettikleri hatta otomatik olarak alternatif koltuk seçeneklerini görebilecekleri bir sistem yaratmaya çalıştı.Havayolu, bu dinamik yeniden rezervasyon özelliğini  desteklemek ve şirketin eski sistemlerinden gelen verileri kullanmak için karma cloud sistemini benimsedi ve sonuçta üstün bir müşteri deneyimi sağladı.

5-TÜRÜNÜN EN İYİSİ OLMAK

İşletmeler çeşitli ihtiyaçlara sahiptirler ve bu ihtiyaçları karşılamak için büyük olasılıkla birden fazla cloud hizmetine abone olacaklardır. Bu, farklı bayilerin en iyi çözümlerinin çevreyi desteklemek için getirildiği BT’ye klasik “türünün en iyisi” yaklaşımının modern bir versiyonudur.

Kuruluşlar uygulamaları mikro hizmetler kullanarak modernleştirdikçe, onlar, bir dizi mikro hizmet ve çevreyi kullanan bileşim uygulamalara dönüşüyor ve bu da daha fazla bayiden tedarik edilen daha karmaşık uygulamalara neden oluyor. Bileşik çoklu cloud yapısı,  çeşitli çevrimiçi kaynakların birleştirilmiş bir ortam olarak yönetilebilmesini güvence altına alır.

Bir Amerikan otomobil kiralama şirketi, hem operasyon personelini hem de geliştiricileri desteklemek için Kubernetes üzerinden kapsayıcı bir platform(containerized platform) kullandı. Amaç, otomasyon ve kapsayıcılıkla geliştiricilerin modern bir DevOps takım zincirini etkinleştirmek için kurulumu kod olarak ele alabilmesiydi. Küresel erişime sahip bir işletmeden beklendiği gibi, bu uygulamalar kullanmaya yüksek oranda elverişli, işletme ölçeğinde ve üretimde her gün 1,5 milyar tıklanma ve 30 milyon güncelleme elde etmek için planlandı.

6- KARMA DEVOPS(Hybrid DevOps)

İşletmeler, hizmet olarak altyapıya ve hizmet ortamı olarak platforma erişimle uygulamaları hızlı bir şekilde geliştirmek için genel cloud’u kullanmak istiyorlar, ancak daha sonra güvenlik, uyum ve iş gereksinimlerini karşılamak için şirket içi dağıtım yapıyorlar. Yazılımın sürekli teslimatını ve dağıtımını sağlayan DevOps ise bu karma stratejileri mümkün kılıyor.

Avustralya’nın en büyük finans kuruluşlarından biri; uygulama geliştirmeyi iş gereksinimlerine daha uyumlu hale getirmek, geliştirme süreçlerini otomatikleştirmek ve yeni uygulamaları ve hizmetleri daha hızlı çevrimiçi hale getirmek için cloud platformunda DevOps’a geçti. DevOps ile, banka hızlı bir şekilde kullanıcılarına çözüm sağlayabiliyor, geri bildirimlerini toplayabiliyor, bunu yineleyebiliyor ve sonra gerekli ayarlamaları yapabiliyor. Devops’un cloudda uygulanmasıyla uygulamaların görünürlüğünü artırarak ve uygulamaların geliştirilmesini,test edilmesini otomatikleştirerek firmanın ugulama sunumu daha da kolaylaştı ı ayrıca bunu yaparken uygulama ortamlarının açılması için gereken süre ise %98 azaldı. DevOps girişimi ayrıca BT departmanının yeni iç ve dış müşteri gereksinimlerini karşılamak için adaptasyon yeteneğini hızla geliştirdi.

7-İNOVASYON

Cloud, performans, maliyet yapısı veya güvenlik gereksinimleri değiştikçe iş yüklerini en uygun maliyetli ve yüksek performanslı konumlara dağıtarak BT’yi optimize etmede kritik bir rol oynayabilir.

Bir ev aletleri üreticisi, inovasyon için kaynaklarını başarıyla boşaltmak ve daha fazla ölçeklenebilirlik elde etmek için cloud kullandı. Şirketin önceki kurumsal sistemleri; esnekliği azaltan, çalışanlar için verimli olmayan zamanı kullandırtmaya eğilimli bir şirket içi veri merkezi altyapısı içinde çalışıyordu.  Bugün şirket, 7/24 küresel operasyonları destekleyen ve büyük sermaye harcamalarına gerek kalmadan büyümeyi sağlayan artırılmış esneklik ile kritik kurumsal işlemlerin% 80’ini gerçekleştirmek için cloud hizmetlerini kullanıyor. Zaman ve maliyet tasarrufu; şirketin iş modelini, akıllı fırınlar ve akıllı buzdolapları gibi geniş bir bağlı ev cihazları ekosistemi oluşturarak büyük ölçüde müşteri deneyimine odaklanmasını sağladı.

8- EDGE COMPUTING

Cloud yalnızca merkezileştirilmiş bir ortam değildir; yüksek oranda dağıtılmış IoT ağlarını da destekleyebilir. Bazı verileri işleyebilen ve genel, özel veya geleneksel BT uygulamalarına daha az veri gönderebilen edge cihazlara sahip olmak; bu uygulamaların maliyetini, ölçeğini ve performansını en iyi duruma getirmek için kritik hale geldi.

Avrupa’nın en büyük limanlarının birinin arkasında akıllı bir ağ bulunuyor. Bu ağ, 2030 yılına kadar gemilerin otonom olarak yelken açmasıyla tüm IoT(Internet of Things) vakalarını ele geçirerek dünyanın en akıllı limanını geliştirmek üzere tasarlandı. Uygulanan ilk kullanım durumu, sensör verilerini kenar yönlendiricilerden toplayan ve analitik bir platformda saklayan mevcut hidrometre uygulamasının değiştirilmesiydi. Akıllı algoritmalar, akış analizi ve gösterge tabloları ile veriler analiz edildi, sayaçların değiştirilmesi gerekmeden alarmlar üretildi.

Yazar:  TEAM
Çeviri: Damla Bayrak
Yazının Orijinal Linki için; http://bit.ly/2RQL5u6

İş’in Geleceği’nde yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.