2030’da Geçerliliğini Koruyacak 3 Meslek

5.408

Meslekler 2030 yılına geldiğimizde nasıl değişecek? İşte size iş dünyasının geleceğinde önemini koruyacak 3 meslek.

 

Yaklaşık yirmi yıldır iş dünyası büyük bir değişim geçiriyor. 1996 ve 2016 yılları arasında üretim, ulaşım veya ofis bazlı işler tüm işlerin %11’ini oluşturuyordu. Fakat bu işlerin idari kısımlarında %41’lik bir artış yaşandı. Bu da ofiste işi yapan insanların sayısının azalırken onları yönetenlerin sayısının arttığını gösteriyor.

 

Bu değişim artık iş gücünün %35’ini oluşturan freelance çalışma anlayışıyla birleştiğinde, iş ortamının geleceğinin teknoloji ve uzmanlığa bağlı olacağını gösteriyor. Bilgi ve araçlar artık talep üzerine ‘’satın alınan’’ birer mala dönüşüyor. Ve akıllı işletmeler yarının iş dünyasında ihtiyaç duyacakları çalışan türlerini tahmin etmeye çalışıyor. Bu sayede rekabet ederken bir adım ileride olmuş oluyorlar.

 

Peki bu akıllı işletmeler kimleri işe alıyor?

Birazdan bahsedeceğimiz özelliklere sahip olan ve şirketlere ileriye dönük değer katabilecek olan adayların işe alınma şansları daha yüksek.

 

1- Şirketler proje uzmanlarına ihtiyaç duyuyor.

 

Geçmişte işletmeler tam zamanlı çalışanlar işe alacak kadar talep oluşmadan projelere başlamıyorlardı. Firmalar artık gelirlerini arttırmak, piyasaya yeni ürünler sunmak veya araştırma yapmak için proje bazlı çalışabilecek, alanında uzman kişileri arıyor.

 

Bu yeni ürünlerden bazıları veya yapılacak araştırmalar tam zamanlı işler gerektirse geleceğe yatırım yapmak isteyen firmalar artık sözleşmeli çalışanlar arıyor. Freelance piyasalar bu projeler için uygun yeteneklere sahip adayların en net bir şekilde bulunmasını sağlıyor. Böyle bir firma olan Catalant Technologies, belli bir uzmanlık veya beceri gerektiren projelerle, bu ihtiyaca en iyi uyan danışmanlık şirketleri veya bireyleri buluşturuyor. Catalant’ın sistemi de şirketlerin veri sağlamasıyla daha iyi sonuçlar veren ve eşleşmeleri iyileştiren bir algoritmaya sahip.

 

GE Ventures ve Mark Cuban gibi yatırımcılar tarafından desteklenen Catalant, geçtiğimiz günlerde on-demand yetenek sistemini şirketlerin mevcut yeteneklerini katalog haline getiren bir sistemle geliştirdi. Bu da sorunları doğru zamanda çözebilecek insanları bulma konusunda zorlanan büyük işletmelere kendi yeteneklerini görebilme şansı tanıyor. ‘’Yöneticiler ne kadar kıdemliyse, problemlerin aciliyetini o kadar iyi anlayabiliyorlar.’’ diyor CEO Patrick Petitti. Başka bir yönetici Rob Biederman da ona katılarak şu açıklamalarda bulundu:’’ Fortune 50’de yer alan müşterilerimizden yeni bir yaklaşımın artık sadece bir avantaj değil bir zorunluluk olduğunu duyuyoruz.’’

 

Başka bir platform olan Reacha da şirketlerle bireylerin cep telefonlarıyla bağlantı kurmasını sağlayan gerçek zamanlı bir iş ağı kurabilmek için kullanıcılara dijital kartvizitler sunuyor. Uygulama kendisini Uber’in farklı bir versiyonu olarak tanımlıyor ve hem profesyonellerin hem de işletmelerin ihtiyaçlarını güven ortamı çerçevesinde gidermesini amaçlıyor. Gelecek odaklı işletmelerin ihtiyaçlarını giderebilmek için farklı yaklaşımlar denediği günümüzde kısa vadeli yetenek arayışına farklı bir alternatif sunuyor.

 

2- Şirketler gelirleri ve müşteri sadakatini arttıracak çalışanlar arıyor.

 

Her işletmenin yeni alanlara atılım yapması gerekiyor, bu yeni birşey değil. Yeni olan ise mülkiyet problemleri yaratan prim bazlı satışlarla ilgili değişim: Müşterilerinizle olan ilişkiler satış görevlilerine mi yoksa şirkete mi ait? Bu yaklaşım geçmişte şirketlerin gelirlerini arttırsa da kendilerine sadık müşterilere sahip olmalarını sağlamadı.

 

Bunun üzerine artık şirketler satışların şirket hakkında bilgi verici ve eğitici yaklaşımlarla yapılmasını sağlayan, içe dönük pazarlamaya yatırım yapıyor. Böylece müşteriler onların peşinde koşmak yerine onlara bilgi veren şirketlere karşı daha sadık oluyorlar. Buna ek olarak pazarlamacıların %32’si de dışa dönük yaklaşımları artık zaman kaybı olarak görüyor.

 

Bu bağlamda eğiticileri yani içe dönük pazarlama uzmanlarını eğiten bir şirket de Inbound.org. Bu site kişiye özel e-posta özetleri oluşturarak pazarlama ve satış uzmanlarının kendi çatısı altında başkalarıyla buluşmasını sağlıyor. Daha sonra da satış ve pazarlama uzmanlarını bu konuda ihtiyaç sahibi şirketlerle buluşturuyor. Platform böylece 150.000’den fazla insanın satışın geleceğine yönelen işletmelere ulaşmasını sağlıyor.

3- Şirketler fırsatları değerlendiren teknisyenler arıyor

 

Yöneticiler, işletmelerinin istikrarlı olmasını sağlamak ve uzun vadede beklentilerini gerçekleştirmek için Ar-Ge’nin öneminin farkında.Bu yüzden de bu alana büyük yatırımlar yapıyorlar. İşletmeler yeni bir hizmet veya ürün grubu için piyasadaki talebi belirleseler de bu talebi değerli kılacak uzmanlara ihtiyaç duyuyorlar.

 

Yazılım sektörü geçtiğimiz yıllarda katlanarak büyüdü ve Silikon Vadisi’nin dışına çıkarak tüm işletmeleri kapsayacak şekilde genişledi. Örneğin Kansas City merkezli yazılım şirketi Awari, çalışma ortamlarında çalışanlar arasındaki önyargıları saptamaya çalışıyor. Amsterdam’da bulunan başka bir yazılım firması Entelligo ise yenilenebilir enerji alanında çalışan satış personellerine enerji etüdü ve teklifi gibi işleri kendileri yapmaları konusunda destek sağlıyor. Niş teknolojisine olan ihtiyacın farkında olan ve bunu kitlelere sunan yazılımcılar, şirketlerini en ileri seviyeye taşıyorlar.

 

Crew ise tasarımcılar ile uygulama, site veya e-ticaret platformları kuran yazılımcıları buluşturan bir platform. Sistem, %99 başarı oranını devam ettirmek amacıyla adayları şirketlere sunmadan önce bir eleme sürecinden geçiriyor.

 

Son yirmi yıldaki bu değişim hızının giderek azalacağını düşünmek hiç de gerçekçi değil. Aksine bu hız gittikçe artacak ve işletmeler piyasanın değişen isteklerine ayak uydurmak zorunda kalacak. Bunu başarmak için atacakları ilk adım da, rekabet koşullarında ayakta kalmalarını sağlayacak bilgi ve becerilere sahip insanları aramak.

 

Kaynak: Inc

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.