2020’de Yapay Zeka Ortadan Kaldırdığından Daha Çok İş Yaratacak

3.742

Yapay zeka  2020 yılına kadar 2.3 milyon yeni iş kolu yaratırken, 1.8 milyon işi de ortadan kaldıracak.

 

Gartner Inc.’e göre yapay zekanın iş dünyasında olumlu bir rol oynayacağı 2020 yılı, istihdam ile yapay zeka için önemli bir dönüm noktası olacak.

 

Yapay zekadan etkilenecek meslekler sektörden sektöre farklılık gösterecek. 2019 yılında kamu, eğitim ve sağlık gibi sektörlerde büyük bir talep artışı yaşanacakken imalat alanında bu artış söz konusu olmayacak. 2020’den itibaren yapay zeka bazlı meslekler artışa geçecek ve ortaya çıkan bu yeni mesleklerin sayısı 2025 yılında 2 milyona kadar yükselecek.

 

Gartner şirketinin araştırma kurulu başkan yardımcısı Svetlana Sicular bu konu hakkında şunları söylüyor: ‘’Geçmişte, yapılan önemli yenilikler geçici iş kayıplarının yaşandığı bir dönem, sonrasında gelen ekonomide iyileşme ve daha sonra işletmelerin de değiştiği bir geçiş dönemi ile ilişkilendirildi. Muhtemelen yapay zeka konusunda da bu yol geçerli olacak.’’ Yapay zeka düşük ve orta seviye pozisyonları ortadan kaldırarak ve aynı zamanda yüksek beceriler gerektiren milyonlarca yeni  meslek üreterek, pek çok işin verimliliğini arttıracak.

 

‘’Fakat ne yazık ki iş kayıpları ile ilgili yapılan uyarılarda yapay zeka makineleşmeyle karıştırılıyor. Bu da insan zekasının ve yapay zekanın birbirlerini tamamlayıcı bir şekilde beraber çalıştığı arttırılmış yapay zekanın en büyük faydalarına gölge düşürüyor.

 

Bilişim teknolojisi uzmanları yalnızca yaşanacak olan iş artışına odaklanmamalı. Aynı zamanda yapay zeka teknolojisine yapılan her yatırımla birlikte hangi işlerin kaybolup hangi işlerin ortaya çıkacağını ve bu gelişmelerin çalışanların nasıl işbirliği yaptıklarını, çalışma ve karar verme süreçlerini nasıl etkilediğini göz önünde bulundurmalılardır.

 

‘’Artık uzun vadede yapay zeka planları yapmanın zamanı geldi.’’ diyen Svetlana Sicular aynı zamanda şu ifadeleri kullandı: ‘’En iyi sonuca ulaşmak için çalışanları yapay zeka ile tanıştırın, işlerini geliştirin, eski iş tanımlarını tekrar gözden geçirin ve yeni endüstriler yaratın. Yapay zeka ile ilgili fırsatlara veya tehditlere hızlı uyum sağlayın.’’

 

Gartner yapay zekanın iş ortamlarında yapacağı olası değişiklerle ilgili ilave tespitlerde bulundu:

 

Yapay zeka, rutin ve tekrarlanan işlerde zaten yoğun bir şekilde kullanılıyor. Fakat yapay zekayı karmaşık ve monoton olmayan işlerde de kullanmak ileride daha fazla fayda getirecek. Yapay zeka kullanılan karmaşık işler, sadece yapay zeka veya sadece insanlarla çalışmaktan daha verimli olduğu için insanlara olan ihtiyacı azaltmak yerine insanlarla yapay zekanın birlikte çalışmasını sağlayacak.

 

 

 

2022 yılına gelindiğinde rutin olmayan işlerde çalışan beş işçiden biri, işini yapay zeka olmadan yapamaz hale gelecek.

 

‘’Otomatik haftalık durum raporu oluşturmak veya gelen kutunuzdan 5 tane e-posta seçmek örneğin bir hastalığı iyileştirmek kadar önemli bir özelliğe sahip olmadığı için yapay zekanın kısa vadedeki pratik etkileri yeterince fark edilmeyecek.’’ diyen Gartner Araştırma Kurulu Başkan Yardımcısı Craig Roth aynı zamanda ‘’Şirketler yapay zekayı çok amaçlı araçlara uygulayarak rutin olmayan işlerde yapay zeka kullanmanın yarattığı fırsatları henüz yeni yeni fark ediyorlar. Bilgi çalışanları yapay zekayı işlerine sanal bir sekreter veya stajyer olarak dahil ettikleri andan itibaren,robot işçiler rekabet etmek için bir zorunluluk haline gelecek.’’ ifadelerini kullandı.

 

Perakendeciler, yapay zeka ve robot teknolojisi sayesinde şu anda insanlar tarafından gerçekleştirilen, yoğun emek gerektiren ve tekrarlanan işler için akıllı süreç otomasyonu gibi yollara başvuracak. Bu da genel merkezden, dağıtım merkezlerine ve mağazalara kadar her yerde verimlilik sayesinde işçilik maliyetlerini azaltacak.

 

2022 yılında, satış temsilcilerini yapay zeka ile değiştirme çabaları sonuçsuz kalacak fakat kasiyerlik ve insan gücüne dayalı mesleklerde yapay zeka ön plana çıkacak.

 

Fakat araştırmaya göre tüketiciler bir mağazayı ziyaret ettiklerinde özellikle ev dekorasyonu, eczacılık ve kozmetik gibi tecrübeli çalışanların müşteri memnuniyetinde önemli etki yarattığı alanlarda, konu hakkında bilgi sahibi olan bir satış temsilcisiyle iletişim kurmayı tercih edecek. Yapay zeka, teslimat ve insan gücü gerektiren diğer alanlarda iş yükünü önemli derecede azaltacak olsa da, perakendeciler geleneksel satış temsilcilerine bir alternatif bulmakta zorlanacaklar.

 

‘’Perakendeciler oldukça rutin ve insan gücü gerektiren işler için yapay zekayı kullanarak iş gücünden tasarruf edecek fakat bu sayede elde ettikleri gelirin bir kısmını müşteri deneyimini geliştirmek için çalışanların eğitimine harcayacak.’’ diyen Gartner Araştırma Müdürü Robert Hetu ayrıca şu ifadeleri kullandı. ‘’Çoğu perakendeci, yapay zekayı müşteri deneyimini iyileştirmek için bir araç olarak görmeye başlayacak.’’ Yapay zeka pek çok endüstriye katkı sağlayacak olsa da en büyük fırsatlar imalat sektöründe görülecek. Makineleşme maliyetlerin azalmasını sağlarken aynı zamanda değer zincirindeki aksaklıklar da azalacağı için gelirlerde artış yaşanacak.

 

2021 yılında arttırılmış yapay zeka 2.9 trilyon dolarlık cari değer getirecek ve 6.2 milyar saatlik iş gücü tasarrufu sağlayacak.

 

Fakat dış kaynak kullanımı gibi bazı sektörlerin iş modellerinde büyük değişimler yaşanacak. Yapay zekanın sağladığı maliyet tasarrufu ve üretkenliğin artması ile birlikte ortaya çıkan gelirlerle yeni iş modelleri keşfedilmeli ve yenilikler yapılmalıdır.

 

‘’Yapay zeka, tekrarlanan ve monoton işleri üstlenerek insanların başka görevlere odaklanmasını sağlayabilir. Fakat insanların yapay zeka ile birlikte çalışması daha karmaşık bir süreç olduğu için yalnızca mevcut uygulamaları otomatik hale getirmek yeterli olmayacaktır. Bunun için çeşitli yatırımların ve yeniliklerin yapılması gerekmektedir.’’ diyen Mike Rollings aynı zamanda şu ifadeleri kullandı: ‘’İnsanların karar verme süreçlerini tekrarlayan bir makineye değil, karar verme sürecinde hem makinelerin hem de insanların güçlü ve zayıf yanlarını kullanarak maksimum değer yaratılabileceğini düşünüyorum.’’

 

Kaynak: Gartner

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.