2018’de Yapay Zekâya Dayalı 10 Teknoloji Eğilimi

1.989

2018’e yaklaştığımız şu günlerde, şirketler önümüzdeki aylarda bütçenin nerelere ve hangi teknolojilere ayırılacağını merak ediyor. 2 sene önce üstün teknoloji olarak gördüğümüz çoğu şey bugün herkes tarafından kullanılır durumda.

Önümüzdeki bir seneyi şekillendirecek teknolojileri bulmak adına sizin için birkaç yönetici ile görüştük. Beklenildiği üzere, birçok farklı teknolojinin bahsi geçmiş olsa da hepsinin ortak paydası- Yapay Zekâ (AI)

1.  Yapay Zekâ, Müşteri Deneyiminden İşyerine Yayıldı.

SAP Hybris’in CTO’su Moritz Zimmermann’a göre 2017, şirketlerin yapay zekâ ve makine öğrenimini müşteri deneyimini farklı bir boyuta sokmak için kullandıkları yıl. Mağazalarda robotların bulunması, sanal gerçeklik aracılığı ile müşterilerin deneme sürüşü ve ev tasarımları yapmaları gibi hikayeler artık kulağa bilim kurgu hikayesi gibi gelmiyor.

Önümüzdeki yıl kuruluşlar müşterilere yönelik bu yapay zekâ özelliklerinden edinilen dersleri kolaylaştırmak ve otomatikleştirmek için teknolojiyi kullanarak geri uç süreçlere uygulamaya başlayacak. Bu kuruluşlar aynı zamanda ön ve arka uç işlevleri daha da geliştirmek için nesnelerin interneti, arttırılmış gerçeklik ve daha fazlası gibi diğer araçlarla yapay zekâ ve makine öğrenimini birleştirmenin gücünü keşfedeceklerdir.

2. Yapay Zekâ Büyük Verileri Ele Geçiriyor.

SAS’ın müşteri istihbaratı genel müdürü Wilson Raj, veri boyutunun ve kaynak çeşitliğinin artması sebebiyle yapay zekânın önümüzdeki sene önemli bir rol oynayacağını düşünüyor. Verilerin artması, çeşitli ticaret konularında daha algoritmik ve gerçek zamanlı yaklaşımlar geliştirdi ve müşteri deneyimi birçok pazarlamacı için en önemli konu haline geldi.

Tahmini analiz, makine öğrenmesi ve derin öğrenme de dahil olmak üzere büyük veri analizinin ve çeşitli yapay zekâ şekillerinin birleşimi, organizasyonların müşteri deneyimini arttırmaları için adeta bir katalizör rolü oynar. Raj, verinin ve teknolojinin bir araya gelmesinin hem müşterilere hem de işletmelere fayda sağlayacak iyi bilgilendirilmiş ve verimli müşteri etkileşimleri yaratılmasına yardımcı olacağına inanıyor.

3. Dijital Evrimin Üçüncü Dalgası

Dijital dönüşüm nispeten yeni, moda bir sözcük gibi görünebilir ancak Blue Fountain Media’daki İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Brian Byer, çoğu şirketin zaten bu dönüşümü gerçekleştirdiğini söyledi. Byer, dijital evrimin üçüncü dalgasına doğru ilerlediğimizi savundu. Başlangıçta, kayıt sistemleri (ERP, Web, Y2K) işletmelerin temel odağıydı. Bu eğilim daha sonra Katılım Sistemlerine (İçerik, E-Ticaret, Mobil, Pazarlama) yöneldi.

Üçüncü dalga bilgi sistemlerine (Cloud, IoT, AI, VR, AR) dayanıyor. Chatbot’lar ve mesajlaşma uygulamaları uygulamada ve benimsenmede hızlı bir genişleme için hazırlanıyor.

Yapay Zekâ ve entegrasyonları kayıt sistemleri ile birleştirilerek, bir tüketicinin artık bir chatbot’la ara yüz oluşturabilmesine ve örneğin kişinin telefon tarifesini değiştirmek için hatta bekleme zorunluluğu ortadan kalkacak.

4. Ana Akım Bulutu

Joe Kinsella CloudHealth’in kurucusu ve CTO’su.Cloud 2.0’un nihayetinde ana akım haline geleceğini söyledi. Cloud 2.0’ı, yalnızca gerektiğinde çalışan heterojen bulut hizmetlerinden yararlanan platformsuz hizmetler ve sunucuya ihtiyaç duymayan uygulamalar olarak tanımladı.

Kinsella, 2018’i, tüm uygulamaların temeline kalıcı sunucuları ve işletim sistemlerini yerleştiren 30 senelik işlemci-sunucu modelinden işletmelerin kopmaya başladığı devrimci bir sene olarak nitelendiriyor ve Cloud 2 yi uygulamaların üretiminde gelecek olarak görüyor.

5. Yapay Zekâ Bulut Karmaşıklığını Çözecek.

Kinsella, 2018’i bulut karmaşıklığını yönetmede makine öğreniminin ve yapay zekanın önemli bir rol oynadığı yıl olarak nitelendirdi. 2018’de, makine odaklı bilgi ve otomasyon, izleme, olay yönetimi, maliyet yönetimi ve yapılandırma yönetimini kontrol eden mekanizmalar haline gelecektir. Bunun sonucu ise düşük maliyet, yüksek güvenlik ve daha fazla performans.

6.  Yapay Zekânın Yatırımın Getirisine (ROI) Katkısı.

SAP S / 4HANA Cloud’daki ürün yönetimi ve ortak yenilik sorumlusu Sven Denecken’e göre 2018, yapay zekânın yatırım getirisi göstermeye başladığı yıl olacak.

IDC’nin bir raporundan alıntı yapan Denecken, dijital dönüşüm girişimlerinin yüzde 40’ının 2019 yılına kadar yapay zekâ hizmetleri kullanacağını söyledi. Önümüzdeki sene, yapay zekânın monoton görevleri otomatikleştirmesi ve çalışanların işletmelere daha fazla değer katacak işler üzerinde vakitlerini harcamalarını sağlamasıyla işletmeler yapay zekanın müşteri hizmetleri gibi alanlarda farkındalık yarattığını idrak edecekler.

7.  Ses Asistanları: İşyerlerinde Sıradan Bir Durum

Ayrıca, IDC’ye göre, sesle aktive olan dijital asistanlar iş ortamında sıradan bir durum haline gelecektir. IDC araştırması, yeni mobil uygulamaların neredeyse yüzde 50’sinin birincil arabirim olarak ses kullandığını tespit etti. Bu dijital asistanlar, çalışanların konuşma yöntemiyle önemli uygulamalar ve veri analizleri ile etkileşime girmelerini sağlayacaktır.

8. Akıllı Evlerimizle Konuşma

SPLICE Software CEO’su Tara Kelly, insanların gün geçtikçe cihazlarıyla daha rahat konuştuklarını ve Google Home Mini ve Alexa gibi fiyatı daha uygun cihazların bu ay Kanada’da piyasaya sürülmesinin bu rahatlığı arttıracağını belirtti. Stone Temple araştırmasına göre ankete katılanların yüzde 63’ü “OK Google” veya “Hey Siri” kullanarak kişisel asistanlarına rahatlıkla erişebiliyor. Bu sayının artması öngörülüyor.

9. Akıllı Telefonlar, Akıllı Ev Aygıtlarına Dönüşüyor

Kelly ayrıca akıllı telefonların bireysel uygulamalar yerine merkezi ses kullanımı açısından akıllı ev cihazlarına dönüşmesini beklediğini söyledi. Apple’ın gecikmiş HomePod projesi akıllı ev cihazının benimsenmesi sürecini daha da ileriye götürecek varlıklı ailelere yönelecektir. 2014 ComScore anketine göre, iPhone kullanıcılarının hane halkı gelirleri, Android kullanıcılara göre %40 daha fazla, bu da Iphone’nun Android’e kıyasla yüksek fiyatını açıklar nitelikte.

HomePod’un piyasaya girmesiyle birlikle, ev cihazı kullanıcıları Homepod’un Alexa Skills ve Google Actions’ı yansıtacağını öngörüyorlar. Bu kullanıcılar, bir uygulamaya giriş yapmaya gerek kalmadan Siri aracılığıyla doğrudan ve güvenli bir şekilde bilgi edindikleri zaman, telefonlarında bu işlevselliği görmek isteyecekler.

Kelly ayrıca insanların kişisel asistanları aracılığıyla bilgiye erişimi arttıkça bağımsız uygulamaların popülerliğini kaybedeceğini öngörüyor.

10.  Yeni Nesil Yapay Zekâ.

HackerAgency’nin Yönetici Müdürü Michael Goerz yapay zekânın değişeceğini iddia ediyor. Değişikliğinin belirtileri şimdiden gözlemlenebiliyor.

Yeni nesil yapay zekâ: Müşterilerin yapay zekâ tarafından kontrol edilmeyen deneyimler için çok az sabrı olacak. Herkes müşteri deneyimlerinden ve yapay zekânın buna nasıl yardımcı olabileceğinden bahsediyor. Var olan doygunluk seviyesi ile birlikte, tüketicinin sabrı çok aşınmış. Mükemmel, yıldırım hızında müşteri deneyimi üretmeyen işletmeler bunun neticesinde zarar görecekler.
Güvence faktörü: En büyük dijital kuruluşlardan bazıları zorlu gerçeklerle karşı karşıya. Uber’de kullanıcıların verilerinin ihlali ve Facebook’ta şeffaflık eksikliği 2018’de pazar üzerinde ne gibi etkilere sahip olacak? Güven faktörü kayboluyor- ancak sadece bu şirketler için değil. Güvenilir, etkili teknolojiler sunan markalar markette kazanan olacak.
Düzenlenen sosyal deneyim: Sosyal pazarlamacıların hatırlı pazarlamaların yeni kurallarına uyum sağlaması gerekecek. Instagram nispeten az sayıda ürün yerleştirme reklamı sunuyordu ancak bu şu an geri çevrilemez biçimde değiştirildi. Açık tanımlara ihtiyaç duyan reklamlar ve sosyal stratejilerin bir sonraki aşamaya uyum sağlaması gerekecek. Etki sağlayan stratejinin bir parçası, gerçek deneyimin elle tutulamaz değeridir. Şimdi, tıpkı diğer reklam kanallarında olduğu gibi, uygulama ve marka stratejisi de bu engelin üstesinden gelmenin esası olacaktır.

Kaynak: Cmswire

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.