2018’de Serbest Çalışan Ekonomisi İçin 5 Tahmin

1.361

2017’ye elveda derken, ortak, derin bir nefes alıp geçtiğimiz yılı düşünmenin tam zamanı. 2017, özellikle kurumsal yazılımlar ve serbest çalışan ekonomisi açısından derin değişimler, zorluklar ve ilham verici başarılarla tanımlandı. Şu sıralar geleceği tahmin etme dönemi ve 2018’i incelemeden önce, 2017 için tahminlerimiz ne kadar doğruydu ona bakalım.

Geçen yılın tahminleri oldukça tutarlıydı:

Trump serbest çalışan ekonomisi için büyük bir nimet.  DOĞRU- Yönetmeliğin geri çekilmesi, şirketlerin serbest çalışanlara yönelme oranını arttırdı.
Uber’in kaybettiği davalar çoğalıyor, ancak değişiklik yoluna gitmiyor. DOĞRU- Değişen CEO’lar sayılmaz.

2020 ye kadar %50’nin ölümü.  ÇOK DOĞRU. – kimse bunun hakkında artık konuşmuyor.

Ekonomi dediğimiz şey hakkında uzlaşı.  BÜYÜK KAYIP- Ben hala konjonktür ekonomisinden sıvı işgücüne, talep üzerine serbest çalışana kadar her şeyi okuyorum!
Kurumsal serbest çalışan tsunami dalgası başlıyor- DOĞRU SAYILIR- Dünyanın her noktasından şirketler serbest çalışanlarını bünyesine kabul ediyor, ancak artan ilgiyi tsunami ile kıyaslamak fazla olur!
Bu eğilimler 2018 boyunca devam edecek- önümüzdeki yıl tahmin güçlerimizi kanıtlamamız adına bize zorlu fırsatlar, heyecan ve daha fazla imkân sunuyor!

HOŞGELDIN 2018!

2018 için tema güven. Son on iki ayda, siyasette ve eğlencede sismik kültürel değişiklikler, Equifax’ta güvenlik ihlalleri sonucu ortaya çıkan patlama ve Bitcoin’in dengesiz doğası görüldü. Halk, bunun sonucunda bitap düştü. Ortaya çıkan farkındalık, farklı şekillerde serbest çalışan olan 57 milyondan fazla insanı ve dünya çapında işgücünü yeni ve yaratıcı yollar ile arttırmak isteyen binlerce işyerini etkileyecek. Şirketlerin, çalışanların ve müşterilerin yararlandığı, bütünlüğü teşvik eden ve el üstünde tutan şeffaf bir sistem.

Lafı daha fazla uzatmadan, 2018 de serbest çalışan ekonomisi için 5 tahminimiz:

1. Siber Güvenlik Gözlemi: 2017 yılının her haftasında yeni bir siber güvenlik açımlaması gözlemledik. Rusya DNC’yi hackledi, Çin DOD’a saldırdı ve internet gizliliği DOA gibi görünüyor. Yeni yıl bu eğilimi devam ettirecek. Equifax ve Uber saldırılarının ardından, büyük bir güvenilir şirket veya hükümet ajansı da saldırıya uğradığını kabul edecektir. İşletmelerin bu durumda yapabilecekleri, yalnızca sıkı güvenlik standartlarına sahip platformları kullanmaktır. SOC 2, bir serbest çalışan platformu için gerekli değildir, ancak 2018’de akıllı şirketler, SOC2 uyumluluğunun işi yürütmek ve en hassas verilerini korumak için şart olduğuna karar verecektir.

2. Verinin Önemi Artacak: Gelecek yıl, satıcı yönetim sistemleri (VMS) ve İK yönetim bilgi sistemleri (HRMIS) noktaları birbirine daha iyi bağlayacak ve birbirleriyle sorunsuz bir şekilde iletişime geçebilecek. Bu teknolojilerin entegrasyonu, işletmelerin yalnızca bir işçinin nerede, ne zaman bulunduğunu belirlemek için değil, aynı zamanda iş hacmi ve sıklığı, memnuniyet seviyeleri, zaman yüzdeleri, saatlik ücretler ve diğer kilit veri noktalarını da güçlendirir. Bu ayrıntılar işletmelerin ve çalışanların verimsizlikleri ortadan kaldırmasına ve iş akışlarını kolaylaştırmasına yardımcı olurken, SLA’ların kalitesini ve müşteri memnuniyetini geliştirir.

3. 1099 İşçi Devrimi: İşveren-işçi ilişkisi 2018’de sonsuza kadar değişecek, çünkü işletmeler devlet düzenlemelerinden kaçınacak ve WorkMarket 1099 İşçi tazminatı gibi mekanizmalar aracılığıyla kendilerini korumaya alacaklardır. Serbest çalışan ekonomisi hakkındaki eski yasalar ve tutumlar, bağımsız bir yüklenici hayatının temel bir yolu olarak yol gösteriyor. Hem işverenler hem de 1099 yüklenici işyerlerinde kişileri ve işletmeleri, kazalar ve yaralanmalardan koruyan sigorta poliçelerine sımsıkı sarılacaktır.

4. 34 yeni 50’dir: Birkaç yıl önce konvansiyonel işgücü analistlerinin tahmini “işgücünün %50’si 2020 itibarıyla serbest çalışanlardan oluşacak” idi. Geçen seneye baktığımızda bu orana erişilemediğini görüyoruz, peki bunun yerini ne alacak?  İşgücünün bileşimi ne olacak?  Maliyet, IP, iş süreci, yönetmelik, kurumsal bilgi ve diğer faktörlerin dahil olduğu karmaşık bir denklem gözlemliyoruz.  Denklemin sonucu işvereninizin freelance, temps ve W2 arasındaki karışımını belirler.  2018’de insanlar, temel düzenleyici reformlar olmaksızın emek eşitliğini değiştiren çok az faktörün var olduğunu ve son birkaç yıldır tutulan %34’lük oranın yakın zamanda değişmeyeceğini anlayacaklar.

5. İşletmeler workOS’i bünyelerine dahil edecekler.: 2018’de şirketler, serbest çalışanların katılımının otomatik, merkezi ve akıllı olmasını talep edecek. İşçi alımından muayene, uygunluk, uyuşturucu testi, ödemeler ve çeşitli yerel yasal gereksinimlere kadar işletmeler, kullanıcı dostu, kapsamlı bir platform üzerinde tek bir hakikat kaynağı arayacaktır. Önümüzdeki on iki ay Nokia’dan Walmart’a, Accenture ve P&G’ye kadar birçok şirket workOS’u işgüçlerini organize etmek ve üretkenliklerini denetlemek adına tercih edeceklerdir.

İşte bu kadar. Umarım önümüzdeki yılı benim beklediğim kadar sabırsızlıkla bekliyorsunuzdur. Yapay zekâ, blockchain bir yandan, Elon Musk bir yandan- Otomasyon ve dijital teknoloji sadece modern işletmeleri değiştirmekle sınırlı kalmıyor, aynı zamanda insanların günlük hayatlarını da etkiliyor. Akıllı bir telefonla, herkes iş gücüne katılabilir ve geleceğine yön verebilir. Mutlu Yıllar!

 

Kaynak: Forbes

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.