2018’de Ortak Çalışma Eğilimlerine Yakından Bakış

3.238

Liz Elam ile Soru Cevap Söyleşisi

Liz Elam, paylaşılan çalışma alanı sektörü hakkında benzersiz bir bakış açısına sahip. Global Coworking Unconferance Conference (GCUC) idari yapımcısı ve Link Coworking’in Austin, Teksas’taki kurucusu olan Elam, ortak çalışma ve sektörün evrimi hakkında bilgi edinmek için dünyayı dolaşıyor.

Kısa bir süre önce, paylaşılan çalışma alanı sektörü ile ilgili bilgiler içeren bir blog yazısı olan 2018’de Ortak Çalışma Alanı Eğilimleri’ni yayınladı. Elam’ın yazısında ele aldığı ana eğilimler: Çalışma alanları markalarının sağlamlaştırılması, WeWork’ün küçük işletmeler ve genç yenilikçi şirketlerden uzaklaşması ve çalışma alanındaki sağlığın artan önemi. Allwork.Space Elam’la bu eğilimler hakkında bir röportaj yaptı ve küçük veya büyük paylaşılan çalışma alanlarının geleceği ile ilgili birtakım sorular yöneltti.

Allwork.Space: Yazdığınız blogta belirttiğiniz noktalardan birisi şirketlerin pazara büyük bir şekilde girmesi. Pazara girmenin yolları nelerdir? Mevcut alanlardan yararlanmak mı? Ya da paylaşılan çalışma alanları oluşturmak ?

Liz Elam: Yukarıdakilerin hepsi. 20 masa kiralamak yerine, Knotel, Servcorp, Convene gibi şirketlerle ortaklık yapmak.

Ekonomi devasa boyutta ve şirketler çıldırmışçasına işe alım yapıyor, insanları meşgul tutmaya ihtiyaçları var. Bir yere 100 ya da 200 kişi yerleştiriyorsanız, kira oranının bu maaşlara kıyasla ne kadar küçük olduğunu düşünün. Bu insanlara ne sattığımızı değerlendirmeliyiz. Bu insanlara bir şeyler üretmeleri adına yüzbinlerce dolar para ödüyorlar, ancak kira ödemiyorlar. Muhtemelen aylık çalışanlara harcadıklarının yüzde 10’undan azız.

Ayrıca, çok sayıda şirket kendileri için ortak çalışma yöntemlerini araştırıyorlar. Bu yöntemi benimseyen halihazırda birkaç banka var ve boş alanlar kurdular. Bunu ilk gerçekleştiren HSB idi, ancak bunu yapmak için çok erkendi ve bu yüzden sistemi terk ettiler. Ardından State Farm ve Coca-Cola bu sistemi benimsedi. Şimdi, ortak çalışmayla yalnızca İK değil, aynı zamanda gayrimenkul departmanı da ilgileniyor.

Allwork.Space: Ortak çalışmanın iş dünyasının geleceği olacağından bahsediyoruz ancak görüşüne göre, ortak çalışma insanların yaşam tarzı hakkında değişimin bir parçası olarak görülüyor ve bu gerçekten ilginç. Her geçen gün daha fazla marka beraber yaşamı, kahve dükkanlarını, perakende satışı bünyesine ekliyor ve ticari gayrimenkul şirketleri, oteller ve alışveriş merkezleri ortak çalışmayı benimsiyor. 3 veya 5 yıl içerisinde, sizce şehirlerimiz ve kırsal alanlarımız nasıl bir görüntüye sahip olacak?

Gördüğümüz şey, dev, ustaca planlanmış topluluklar. Geliştiriciler planlarına yemekhane, dev ortak çalışma alanı, daireler, yoga stüdyosu ve belki de bir kliniği dahil ediyorlar. Bence, şehirlerimiz gelecekte, 150 dönümlük bir arazi üzerinde birkaç mahallenin bulunduğu ve ihtiyacınız olan her şeye erişebileceğiniz ve topluluğunuzdan ayrılmanıza gerek kalmayan yerler olacak. Gelecekteki şehirler, birkaç topluluğun bir araya gelmesinden oluşacak.

Allwork.Space: Bu kasıtlı, portatif topluluklar hakkında duyduğum şikayet, onların gerçekten muhteşem olduğu ancak bir alanı nasıl kullanmaları gerektiği hakkında fikir sahibi olmamaları.

Tamamen katılıyorum. Genellikle verdikleri hissiyat yapaydır.

Allwork.Space: Tasarım konusunda topluluklarla başarılı bir etkileşim kurabilecek projeler görmek ilginç bir deneyim olacak.

Singapur’da ilginç bir proje gördüm. Dev bir projeydi. Birinci kat tamamen portatif mağazalardan, perakendecilerden ve restoranlardan oluşuyordu. Duvarlarla örülü değildi, ancak birçok geçitten oluşuyordu. İnsanlar kendi ilginç aktivasyonlarını yapmışlardı ancak çok az sayıda duvar vardı ve hiç sert duvar bulunmuyordu.

 

Birkaç kat yukarıda, ortak çalışma alanı bulunuyordu ve acılı yemekler satan bir restorana ve perakendeciye ev sahipliği yapıyordu. Yani katlar, restoranlar ve perakende olarak ayrılmamıştı. Ancak ortak çalışma alanları farklı yerde bulunuyordu. Portatif ortak çalışma alanları sadece üçüncü katın köşesinde değil de, yapı içinde dağıtılmış halde olsaydı bence çok daha iyi olurdu.

Allwork.Space: WeWork hakkında konuşalım. WeWork’ün Meetup’ı satın alması, yıllardır Meetup kullanan küçük ortak çalışma alanı operatörlerini paniğe soktu. Bağımsız alan operatörlerinin WeWork hakkında endişe duymaları gerektiği konular neler ve onlara WeWork patlamasını nasıl atlatmalarını önerirsiniz?

WeWork artık her şeyi yapıyor. Her şeyi yapmaya başladığınızda, başka problemler ortaya çıkar. Artık sizi siz yapan şeye odaklanmamış olursunuz. Bence Meetup’u satın almak onların açısından muhteşem bir hareketti. Ancak bir şey konusunda beraber karar veriyorlarsa ve bu aynı şey değilse, buradan durumu anlayabilirsiniz.

Planlarının Meetup’ı durdurmak olduğunu düşünmüyorum, bence yapmak istedikleri WeWork hakkında olabildiğince toplantılar düzenlemek ve gözleri bu firmaya çekmek ki bu çok akıllıca bir hareket.

Önümüzdeki yıl (2018) GCUC’da, farklı bir dönemde olduğumuza dair samimi bir görüşme gerçekleştireceğiz ve bu görüşmeyi bunu bir iş olarak ele almadan gerçekleştiremeyiz. Bu hiç de kolay bir iş değil, dünya toz pembe değil. Bu zor bir iş ve kendini buna hazırlasan iyi olur. WeWork sizi incitmeye başladığında- ve bunu yapacaklar- hayatta kalmak zorundasınız. Hayatta kalmanız gerekiyor, çünkü üyeler geri gelecek, daha anlamlı ve daha küçük bir topluluk sunduğunuz için geri dönecekler.

Topluluk, büyük ölçekte harika, ancak insanlar WeWork’te isminizden bile haberdar olmayacak. Ama Orange Coworking’te, ya da NextSpace’te isminizi bilecekler. Burada avantajlı durumdayız, ama oyunda etkili bir oyuncu olabilmeniz için hayatta kalmak zorundasınız.

Allwork.Space: Ortak çalışma alanı hakkında bilgisi olmayan ancak aynı zamanda ortak çalışma alanına sahip olan insanların varlığı çok ilgi çekici. Bu alanları yönetebilecek bilgi ve tecrübe sahibi insanların eksikliğinden dem vurdunuz. Büyük resme baktığınızda, sektör ve ortak çalışma hareketinde bunun anlamı nedir?

Operatörler için daha fazla fırsat var. Bu alanları daha önceden yönetmiş ve işi bilen danışmanlara ihtiyacımız var. Sayısız iş fırsatının bulunduğunu bilen kişiler.

Bu, ileriye giden sağlam bir sektör olduğunun göstergesi. Bir müşterim bir başka sektörde çalışmak üzere danışman ararsanız 500 kişiden ancak birini bulabilirsiniz demişti. Bir kişiyi bulabildi.

Allwork.Space: Mesajınıza şaşırtıcı bir geri bildirim veya yanıt aldınız mı?

WeWork’ün aracılardan kurtulacağını tahmin ettim, çünkü onlara neden para ödesinler ki? Onlara artık ihtiyaç duymuyorlar. Bu büyük bir olay. Aracıların bunu görmemesine şaşırdım çünkü makale birçok kez paylaşıldı.

Bu büyük ölçüde yıkıcı olacak. Austin’ de aracılardan duyduğuma göre, WeWork’e müşteri teslim etmek istemiyorlar çünkü onlarla iletişimi kaybediyorlar. Ancak size temin ederim ki, eğer Tesla’dan 10 kişiyi WeWork’ e yerleştirseniz, WeWork arkanızdan Tesla ile işler çevirir ve bir şirket anlaşması imzalayıp sizi kapı dışarı eder.

Aracılar, WeWork’ten çek alıyorlar ancak görüş ayrılıkları başlıyor. WeWork, dünyanın herhangi bir noktasında aracı bir kurum için her gün bir etkinlik gerçekleştiriyor. Ama göreceksiniz ki bir noktada bu etkinlikler sona erecek ve her şeyi devralacaklar. Ya da WeWork aracı kurumunu ortaya çıkaracaklar.

Allwork.Space: Çalışma alanında sağlık konusunun önceliğini arttırma konusunda cevaplarınız?

Herkes sağlık konusunda benimle hemfikir. Günümüzün trendi Sağlık. Sıklıkla kullanılan bir terim. Müşteriler gelip bana her şeyi gösteriyorlar ve ben de onlara, sağlık konusunda odağın nerde olduğunu soruyorum. Sağlığa odaklanmazsanız, sektörde tutunamazsınız. İnsanların sağlıklı olmaya ihtiyacı var.

Gününüzü nerede geçirdiğinizi düşünün- iş yerinde. İşyerinizin iyi bir havalandırma sistemine sahip olması ve ışık alması gerekir. İşyerinin bizi daha sağlıklı yapması gerekir. Ve bu sadece iş yerindeki alanla ilgili değil, şekerleme odasında veya yoga stüdyosundaki kutuları denetlemekten ibaret değil, bu aynı zamanda alan operatörlerinin sizin alanınızda kimsenin intihar etmeyi düşünmediklerinden emin olmalarıyla alakalı.

Sağlık konusuna makalenin sonunda değinmemizin sebebi, makalenin en önemli bölümü olduğunu düşünmemiz. Sağlığı ve geleceği düşünmüyorsanız, o zaman hayatta yanlış yolda ilerliyorsunuz.

 

Kaynak: Allwork

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.