2017’de Yetenek ve Organizasyon Alanında Gerçekleşen En Önemli Gelişmeler

5.122

2017 Yılının ardından yetenek ve organizasyon alanında gerçekleşen en önemli gelişmeler.

  1. Dijital yetenek savaşı

DXC teknolojisi adına Sunil Musti: ” 2018 yılında teknoloji firmaları, sağlık, imalat, bankacılık, sigorta, perakende, enerji, kamu hizmet kuruşları ve devlet gibi geleneksel sektörlerden dijital yetenek için sert bir rekabetle karşı karşıya kalacaklardır.ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu 2020 yılına kadar ABD’de bilgisayar bilimi öğrencilerine göre bir milyon daha fazla BT işi daha olacağını ve 1.3 milyon BT ve siber güvenlik işinin 2022 yılına kadar doldurulması gerekeceğini öngörüyor.

  1. Kadınlara odaklanın

Uluslararası Para Fonu’ndan Christine Lagarde Ekim ayında yaptığı konuşmada ekonomideki her alanda cinsiyet farkının kapatılmasının eşitsizliği azaltmanın en etkili yolunun olduğunu söyledi. Business Standard gazetesinden Lagard: “Eşitsizlikleri azaltmanın en etkili yolu, kadınlar ve erkekler arasındaki toplumsal cinsiyet farkını gerçekten kapatmak olabilir; ki bu çok kolaydır.İster işgücü piyasasına erişim olsun, ister finansa erişim olsun isterse de tazminat bakımından cinsiyet farkı olsun, eşitsizlikleri azaltmak çok şey başarmak demektir.” dedi.

3.Çok nesilli ofis

2020’ye kadar, genel işgücü, dört ya da beş farklı nesilden çalışandan oluşacak. Kusursuz dijital dönüşüm elde ederken farklı nesilleri kullanmanın yolu, kaynaştırma ve işbirliği kültürünün oluşturulmasıdır.Beyond’un CEO’su Rich Milgram, “Bir Baby Boomer’in zarafeti, bir Gen-Xer’in düşünceleri ve bir Millennial’ın hızı ile iletişim kurabilecek bir iş gücü topluluğum olsaydı, bu mükemmel olurdu.” dedi.

  1. İK Teknolojisi’nin yükselişi

Doğru İK teknolojisi, sadece şirketlerin en iyi yetenekleri toplamasına ve işe almasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda mevcut iş gücünü birbirine bağlı ve üretken kılar.İşyeri e-postalarını Slack gibi ekip işbirliği araçları ile değiştirme; görevler, talimatlar ve son başvuru tarihlerini ayarlamak için Teamwork gibi bir platform kullanmak; performans inceleme yazılımı aracılığıyla geri bildirim sağlamak; ve hedefin ilerlemesinin izlenmesi, İK tekniklerinin işyeri iletişimini geliştirebilecekleri ve verimsizlikleri azaltabilecekleri yöntemlerden sadece birkaçıdır.

  1. Y kuşağını finansal kariyere çekmek

Finansal servislerin yaşlanan iş gücü ve bu sene genç yeteneği nasıl çekeceği ve koruyacağı üzerine çok şey yazılmıştır. Onları cezbetmek için beş strateji şunlardır:Yeni başlayanların çevikliğini taklit edin. 2. Sosyal değerlerinizi vurgulayın. 3. Tazminat paketlerini geliştirin. 4. Teknolojiyi güncelleyin. 5. Toplantı sürecini hızlandırın. Citibank, çalışanlara Afrika’daki mikrofinans çalışmaları yapmak için beş haftalık maaşlı izin, istedikleri kar amacı gütmeyen bir organizasyonla bir boş yıl geçirmeyi de içeren çeşitli ” deneyimsel gönüllülük” seçenekleri sunar.

  1. Brexit sonrası ofis alanı yarışları

Bloomberg’in Kasım ayı raporuna göre, JP Morgan, Citigroup, Deutsche Bank ve Goldman Sachs, Brexit sonrası yeni ortaya çıkan ve/veya artan ofis alanı için Frankfurt’u hedef seçtiler.Yer değiştirme yarışındaki diğer Avrupa şehirleri arasında Lüksemburg, Paris ve Amsterdam yer alıyor. Kasım ayının sonlarında Londra merkezli iki Avrupa Birliği ajansı da 2019 yılında taşınmayı planladığını açıkladı: İngiltere’nin Mart 2019’da AB’den ayrılmasıyla, AB’nin bankacılık otoritesi Paris’e ve ilaç düzenleyicisi Amsterdam’a taşınacak.

  1. Agile iş gücü (herhangi bir konuma bağlı olmadan en uygun konumda-kafe, kütüphane, ev vs.-çalışmak)

Merkezi olmayan ve esnek iş gücü için artan bir iştah var: Evden çalışanlar ABD işgücünün yüzde 18’ini oluşturuyor ve 2025’e kadar yüzde 30’a kadar yükselecek .2018 ve sonrasında işlerin geleceği, kollektik fikir hakkını ve agile havuzu iş kazanmak ve gelirleri artırmak için kullanırken, sanal ortam ve video bağlantılarına yayılmış çeşitli işgücünü nasıl entegre edeceğimize bağlı olacaktır, diye WilsonHCG’de yazdı Paul Dood.

 

Kaynak: Talent Organization

Yayınladığımız çeviri ya da alıntı yazılar her ne kadar dikkati bir çalışmanın ürünü olsalar da hatalı bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan İş’in Geleceği platformu sorumlu değildir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.