Başarılı İnsanların Sabahları Yapmaya Ant İçtiği 5 Mantra

1.221

Hatırlaması kolay ve basit olan bu mantralar ile pazartesi sendromuyla savaşın!

Pazartesi günleri sizin için bir sorun mu? Her Pazartesi? Geleceği olmayan, gelip geçici bir işte sıkışıp kaldığınızı ya da yeni girişiminiz için ilk vuruşu göremediğinizi mi düşünüyorsunuz? Basitçe işler sizin istediğiniz gibi gitmediğinde, haftaya şevkle ve yetkili bir şekilde başlamak zor olabilir.

Herkes, zaman zaman kendini böyle bir dönemde bulabilir. İşte bu yüzden önemli birçok girişimci, başarıya ulaşmak için ayarlanmış sabah mantralarını benimsemiştir. Bazılarının rutinleri saatlerce sürer. Eğer sizin sadece birkaç dakikanız -ya da daha az zamanınız – varsa, işte bu yazımızda sizin için birkaç mantra önerisi var. Bu mantralar gününüzün geri kalanını daha anlamlı ve verimli kılmak için çok büyük etkilere sahip olabilir.

  1. Bugün şükran doluyum çünkü…

Oprah’ın bir şükran defteri var. Yıllardır bu deftere şükran duyduğu beş şeyi yazıyor. Hatta bunu hayatı boyunca yaptığı tek önemli şey olarak nitelendiriyor. Oprah, bu beş şeyi fiziksel olarak yazmaya dikkat çekiyor çünkü bu mantra, sizi şükretmeniz gereken şeyleri görmeye itiyor.

Oprah, Oprah’s LifeClass isimli televizyon programında “eğer elinizde olan şeylere odaklanırsanız, işin sonunda daha çoğuna sahip olursunuz bu sadece 2$ olsa bile” diyor. Yazacağınız şeyler çok basit olabilir. Oprah’ın yazdığı bir maddeden örnek vermek gerekirse “Güneş altında bir bankta oturup soğuk kavun yemek” bu maddeyi gerçekten 12 Ekim, 1996 senesinde defterine yazmış.

  1. Bugünü atlatmak için gereken her şeye sahibim.

Eğer siz de Oprah kadar iyi bir hayata sahipseniz, şükran duyduğunuz şeyleri bulmak kulağa kolay gelebilir. Peki ya dün çok kötü bir haber aldıysanız ya da yatağın ters tarafından kalktıysanız? Eğer olumsuzluklar etrafınızı sardıysa hemen gözlerinizi açın ve kendinizi toparlayın. Geldiğiniz noktayı ve devam edebilmek için her şeye sahip olduğunuzu kendinize hatırlatın.

Mental Açıdan Güçlü İnsanların Yapmadığı 13 Şey kitabının yazarı Amy Morin “ ‘Ben bunu yapamam’ ya da ‘Bu hiç adil değil’ gibi düşünceler sizi yenilmiş hissettirir” ve “Eğer hayatınızın bu noktasına kadar geldiyseniz, sizin zaten yeteneğiniz, aracınız ve kaynağınız var demektir” diyor. Morin’in size birkaç kendinizi toparlama için mantra önerisi var. Kendinize, yapabileceğiniz en iyi şeyin, yapacağınız en iyi şey olduğunu hatırlatın ve bir şeyleri perspektife koyup, kendinize sorun “Eğer işler tıkırında gitmez ise 5 sene sonra sizi etkileyecek mi?”

  1. Bugünü başarıyla tamamlayacağım…

Hiç aniden saatin akşam beş olduğunu fark edip hiçbir işi tamlamamış olduğunuz oldu mu? 

Bütün gün boyunca e-mail yağmuruna tutulmak veya yangınla savaşmak yerine, günü başarıya ulaştırmanın daha iyi bir yolu var. Bu yol e-mailler yığılmadan önce başlıyor.

Verimli bir yaklaşım için sabah yapacağınız ilk iş bir adet “yapılacaklar listesi” oluşturmak. Listede o gün mutlaka tamamlamanız gereken şeyler yer almalı. Burada dikkat edilmesi gereken nokta listeyi kısa tutmak. Listeye çok fazla yapılacaklar maddesi eklemek sizi başarısızlığa sürükleyecektir. Kısa ve öz bir liste sizi önemsiz şeyler ile uğraşmaktan alıkoyar. Ayrıca neyin önemli ve acil olduğunu belirlemede yardımcı olur. Enerjinizi neye harcayacağınız konusunda size yön gösterir.

Eğer yapılacaklar listenize sadece birkaç madde eklemek mümkün değilse, yani yapacak işleriniz çok fazla ise, mini listeler yaparak yapılacaklar listenizi bölün. Örneğin Shark Tank’ın yaratıcısı Barbara Corcoran ona para kazandıracak ve işlerini ileriye taşıyacak şeyleri öncelik sırasına göre iki ayrı listede topluyor. FastCompany reports.

Günümüzde, yapılacaklar listesi için oldukça fazla uygulama ve online araç bulunsa da Barbara eski usulü kullanmayı tercih ediyor. “Online yapılacaklar listesi kullansam da yazılı olmayan bir liste ile çalışamıyorum” “Silme butonu hiçbir zaman başardığınız maddenin üstünü çizmenin verdiği hazzı veremiyor”  diyor.

  1. Gün için benim en büyük hedefim nedir?

Yapılacaklar listeniz gün içinde yapmanız gereken her şeyi içerebilir fakat büyük resmi unutmayın. Steve Jobs ve Benjamin Franklin, ikisi de sabahları kendilerini ‘büyük resim sorusu’ üzerine düşünmek için zorlarlardı.

Steve Jobs 2005 yılında Stanford Üniversitesi diploma töreninde yaptığı ünlü konuşmada her sabah aynada kendine baktığına ve kendisine “Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, yapmak üzere olduğum şeyleri yapmak ister miydim?” diye sorduğundan bahsetmiştir.

Benjamin Franklin’nin günlük rutini sabah 5’de başlarmış. 3 saat boyunca günlük işlerini halleder ve “Bugün ne yapsam iyi olur?” sorusu üzerine düşünürmüş.

  1. Bugün için kelimem…

Yoga eğitmenleri genellikle dersin başında sizden bir kelime belirlemenizi ister. Hedef, odaklanmanıza yardımcı olacak bir kelime. Eğer dalıp giderseniz o kelimeye geri dönmelisiniz. Örnek olarak, diyelim belirli bir hareketi yapmak istiyorsunuz ama esnekliğiniz yeterli değil ve bu canınızı sıkıyor. O halde kelimeniz “sabır” olmalı. Bir başka örnek olarak diyelim ki çok stresli ve yoğun bir günün ardından yoga matında oturuyorsunuz. O halde kelimeniz “sakin” olmalı. 

Aslında tamamen aynı yaklaşım ile gün için bir kelime seçmelisiniz. Gün için neler planladığınızı düşünün. Sıkışık bir toplantı günü için kanalize etmek istediğiniz bir kelime var mı? Güne başlamak üzereyken, seçtiğiniz kelimeyi aklınızda bulundurmaya çalışın.

Yazan: Marcel Schwantes
Çeviren: İş’in Geleceği Platformu
Yazının Orijinal Linki için;
https://www.inc.com/betsy-mikel/successful-people-swear-by-these-5-morning-mantras.html

İş’in Geleceği’nde yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

#sabahrutini #rutin #işdünyası #verimliyaşam #pazartesisendromu #işadamı #alışkanlıklar #başarı #girişimcilik #işhayatı #verimli #çalışmak 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.